Dziś: Piątek, 18 Styczeń 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Wieża Belém
Torre de Belém (Wieża Betlejemska) jest symbolem najlepszego w dziejach Portugalii wieku Wielkich Odkryć Geograficznych i ówczesnej potęgi militarnej państwa. Jest to militarna budowla, wzniesiona w 1515 roku, stojąca niedaleko ujścia rzeki Tag do oceanu. Najniższe piętra tej 35-metrowej budowli znajdują się pod poziomem wody. Środkowe piętra dekorują liczne balkony z bogato zdobionymi kolumnami. W 1983 Torre de Belém wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Torre de Belém: pamiątka z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych
Torre de Belém wybudowano z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego. Wieżę zaprojektował Fernando de Arruda i uchodzi ona za jedyną zachowaną do dziś budowlę wzniesioną całkowicie w tzw. stylu manuelińskim. Portugalscy żeglarze (Bartholomeu Dias, Ferdynand Magellan czy Vasco da Gama), kiedy wypływali z Lizbony, by odkryć nowe lądy, mijali właśnie tą wieżę. Wieża pełniła rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. W okresach późniejszych pełniła funkcję więzienia. W 1833 przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii. W 1840 roku, pod wpływem romantycznego pisarza Almeida Garrett, król Ferdynand II odrestaurował wieżę, dodając wiele neomanuelińskich elementów. Wieża pełniła także funkcję posterunku celnego, stacji telegraficznej oraz latarni morskiej.
Torre de Belém: zdobienia w stylu manuelińskim
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO: Wieża Belém została na nią wpisana W 1983 roku
Ikona Lizbony: a także wizytówka dzielnicy Belém

Wieża Belém składa się bastionu oraz pięcioczęściowej wieży. Bastion zbudowany został w na planie sześciokąta, posiada nisko sklepioną kazamatę z otworami na siedemnaście armat. W rogach umieszczone zostały wieżyczki strażnicze sklepione kopułami. W środkowej części stoi rzeźba Madonny z Dzieciątkiem Jezus. W wyższych częściach wieży, od zewnętrznej strony zobaczymy figury świętego Wincentego i świętego Michała. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 budowla "przeniesiona" została ze środka nurtu rzeki w obecne miejsce (stoi dziś na brzegu Tagu).


Jak dotrzeć do Wieży Belém?
Jadąc z centrum tramwajem nr 15 należy wysiąść na przystanku o nazwie Lg. Princesa, skąd będzie już widać wieżę.

godziny otwarcia:
od 10h00 do 17h00 (oprócz Poniedziałku)
cennik:
do 14 lat: 0€; od 15 do 18 lat: 2,5€; od 19 do 64 lat: 5€; od 65 lat: 2,5€
adres: Avenida da Índia
telefon: +351 213 620 034
www: www.torrebelem.pt/en/index.php
Pociąg: Belém (Cais do Sodré - Cascais)
Tramwaj: 15
Autobus: 729,742,749,751
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Nowoczesny, surowy budynek Centro Cultural de Belém (Centrum Kultury w Belém, w skrócie CCB) wzbudza kontrowersje ze względu na położenie blisko historycznego, bogato zdobionego Mosteiro de Jeronimos. Jest to bez wątpienia największe centrum kultury i ośrodek współczesnej sztuki w Lizbonie. W budynku CCB znajduje się godne polecenia Museu Colecção Berardo.
Museu de Marinha znajduje się na Praça do Império, w zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów. Jest to miejsce, w którym można poczuć klimat epoki Wielkich Odkryć Geograficznych.
Tuż obok Centrum Kulturalnego Belém na Avenida de Brasília, nad brzegiem Tagu stoi monumentalny Pedrão dos Descobrimentos (Pomnik Odkryć Geograficznych). Na szczyt pomnika można wjechać windą.
Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) jest najwspanialszym przykładem potęgi Portugalii w erze Wielkich Odkryć Geograficznych. Fundusze na budowę tego obiektu pochodziły z 5% podatku pobieranego od kupców przypraw. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nazwa dzielnicy Santa Maria de Belém, skracana jest do Belém, do oznacza Betlejem. Ta położona nad Tagiem dzielnica Lizbony, oddalona jest od centrum o niecałe 6 kilometrów. Odwiedzając stolicę Portugalii koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin lub nawet cały dzień na wizytę w Belém i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy. Jest to miejsce upamiętniające wkład Portugalii w Wielkie Odkrycia Geograficzne.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Klasztor Hieronimitów
Pałac Prezydencki w Belém
Królewskie Karety
Jedna z pięciu sal
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Pomnik Odkrywców
Belém
Mosteiro Jeronimos
Mosteiro Jeronimos
Belém
Pałac Prezydencki
Tropikalny Ogród Botaniczny
Pedrão dos Descobrimentos
Kuchnia
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl