Dziś: Poniedziałek, 21 Październik 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Sintra
Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od dawna przyciągało swoim urokiem. To magiczne miejsce o niezwykłym mikroklimacie, położone wśród gór i lasów. Zamek, pałace jak z bajki, ogrody oraz widok na ocean - to wszystko oferuje nam miasteczko położone zaledwie 25 km od Lizbony.
Sintra: centrum historyczne
Sintra wąskie, urocze uliczki i wspaniałe zabytki rozłożone na wzgórzach. Mauretańscy władcy Lizbony wznieśli tu swój zamek, panujący później budowali pałace.
Zamek Maurów: górujący nad Sintrą
Sprzedawca Lalek: spotkany w centrum historycznym w Sintrze
Pałac Pena: jeden z cudów Portugalii

Powiedzenie mówi: "Zobaczyć cały świat, a nie widzieć Sintry, to nic nie zobaczyć". Hans Christian Anderson nazwał to miasteczko "najpiękniejszym miejscem w Portugalii", a Lord Byron podczas pobytu w Sintrze nazwał ją "wspaniałym Edenem". Miasto było także ulubionym miejscem letniego odpoczynku portugalskich królów.

Będąc w Lizbonie i chcąc zwiedzić okolicę, na pewno warto odwiedzić Sintrę i spędzić tu choć jeden dzień. W centrum starego miasta - Sintra Vila znajduje się królewski pałac (Palácio Nacional de Sintra). W miasteczku znajduje się jedna z najlepszych na świecie prywatnych kolekcji sztuki Museu de Arte Moderna a także niewielkie Muzeum Zabawek (Museu do Brinquedo). Na wycieczki po otaczających Sintrę wzgórzach najlepiej przeznaczyć parę dni, bo atrakcji tu nie brakuje. Górujące ponad Starym Miastem mury mauretańskiej twierdzy - Zamku Maurów (Castelo dos Mauros), bajecznie kolorowy Pałac Pena (Palácio da Pena) oraz tajemnicza Quinta da Regaleira, Convento dos Capuchos czy dziki ogród i romantyczny pałac Monserrate to miejsca które trzeba zobaczyć. Mimo tłumów turystów odwiedzających Sintrę, na wzgórzach wokół miasta można znaleźć spokojne trasy spacerowe pośród zalesionych jarów i źródeł czystej wody.

Ciastkarnie (pastelarie) w miasteczku serwują tutejsze specjały: Queijadas i Travesseiros. Pierwszy z nich to małe serowe ciastko, drugi to chrupiąca "poduszeczka" wypełniona słodkim, ciepłym nadzieniem. W centrum Sintry znajduje się pastelaria Piriquita, serwująca najlepsze, ciepłe Travesseiros.

Niedaleko Sintry znajdują się piękne plaże. Atrakcją jest zabytkowy tramwaj, kursujący latem z miasta na Plażę Jabłek (Praia das Maças).Jak dostać się do Sintry?
Do Sintry można dojechać pociągiem z dworca kolejowego Rossio (Estacao de Rossio - linha Sintra). Podróż zajmie nam około 40 minut, koszt biletu w jedną stronę to 2,15€. Do centrum historycznego miasteczka (centro historico) możemy udać się na piechotę - ok. 10 minut spacerem. Dalej, piechotą można wybrać sie do Quinta de Regaleira. Do Zamku Maurów lub Pałacu Pena lepiej wybrać się autobusem - odchodzi bezpośrednio z przystanku przy dworcu, ma też swój przystanek niedaleko Palacio Nacional.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Górujące nad miastem mury obronne Castelo dos Mouros pną się po zboczu góry na szczyt. Mauretańska twierdza z VIII wieku została zdobyta przez Alfonsa Zdobywcę w 1147 roku. Przy dobrej pogodzie z Zamku Maurów roztacza się widok na położony na sąsiednim wzgórzu Palácio da Pena oraz na ocean.
Quinta da Regaleira jest zaskakującym i tajemniczym miejscem, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to świat pełen symboli i metafor. Oprócz pięknego pałacu istnieją tu fascynujące ogrody, pełne podziemnych przejść, labiryntów i grot. Wybierając się do Quinta da Regaleira warto wziąć ze sobą latarkę.
Palácio da Pena budowany został w latach 1839-1850. Stanął na miejscu XV-wiecznego klasztoru Hieronimitów. Pomysłodawcą założenia był urodzony w Wiedniu Ferdynand von Sachsen-Coburg – mąż portugalskiej królowej Marii II, a jego twórcą niemiecki baron Wilhelm von Eschweg. Pałac wygląda jak zlepek wielobarwnych wieżyczek, kopułek, balkoników i przesadzonych ozdób. Według opinii wielu osób jest kwintesencją portugalskiego kiczu. Uderza tu nieprawdopodobna ilość misternie zaprojektowanych drobnych detali, bajkowe kafelki, liczne smoki oraz straszny potwór morski strzegący Łuku Trytona. Pałac stoi na szczycie wzgórza, z którego rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki.
Monserrate to romantyczny ogród i posiadłość zbudowana przez angielskiego milionera Francisa Cooka. Park przy pałacyku jest jednym z najbogatszych ogrodów botanicznych w Portugalii. Spacerować możemy tu wśród egzotycznych drzew i kwiatów.
Klasztor Kapucynów został założony w 1560 przez D. Álvaro de Castro, w miejscu odizolowanym od świata, wśród lasów Sintry. Klasztor jest niewielki, surowy, za jedyne ozdoby służą naturalne surowce takie jak kora dębu korkowego i muszle. Motywem przewodnim jest tu ubóstwo franciszkańskie.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
W sklepikach w centrum miasteczka można kupić piękną ceramikę, ręcznie haftowane obrusy, ręczniki, pościel. Można tu także nabyć kafle azulejos, jest duży wybór. Ręcznie malowane płytki są zazwyczaj tańsze niż w Lizbonie. Można znaleźć sklepy sprzedające kafle z XVII i XVIII wieku.
dodał(a): hania
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Pałac Pena
Pałac Pena
Monseratte
Pałac Pena
Widok na Pałac Pena
Palacio da Pena
Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira
Zamek Maurów
Zamek Maurów i Pałac Pena
Zamek Maurów
Zamek Maurów
Zamek Maurów
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl