Dziś: Poniedziałek, 17 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Katedra Sé
Katedra Sé (Sé Patriarcal) znajduje się na Largo da Sé, na trasie słynnego Tramwaju 28. Sé jest skrótem od Sedes Episcopalis, oznaczającym siedzibę biskupa. Katedra jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Santa Maria Maior). Romańska katedra wybudowana w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę po odbiciu miasta z rąk Maurów. Zbudowane na ruinach starego meczetu dla podkreślenia siły chrześcijaństwa i wyższości nad islamem. Była wielokrotnie przebudowywana w różnych stylach, ale w ostatnim czasie przywrócono jej pierwotny romański charakter.

Katedra Sé: jeden z symboli Lizbony
Katedra w Lizbonie według Fernando Pessoa: "Świątynia Sé była sceną kilku istotnych wydarzeń historycznych, takich jak rewolucja z roku 1383, podczas której biskup Dom Martinho Anes został zrzucony z jednej z wież, za to, że popierał decyzje polityczne Dona Leonor Tales. Wnętrze Sé warto obejrzeć uważnie, nie pomijając żadnych z trzech naw ani łuków sklepienia, ani witraży, ani chrzcielnicy, w której ponoć w roku 1195 został ochrzczony św. Antoni.
Katedra Sé: widziana z tarasu na szczycie Łuku Triumfalnego
Portas do Sol: widok na kościół Świętego Wincentego
Ekstremalnie: jeżeli chesz zaoszczędzić na bilecie

Skarbiec
Katedra w swoim wnętrzu skrywa wiele sakralnych obiektów o ogromnym historycznym i religijnym znaczeniu. Do skarbów kościoła należy m.in. skrzyneczka z relikwiami św. Wincentego, które została umieszczona w jednej z kaplic zaraz po ukończeniu katedry. Legenda mówi, że relikwie te przypłynęły do Lizbony łodzią, która sama przybiła do nabrzeża Tagu i której pilnowały dwa kruki. Wydarzenie to sprawiło, że święty został obwołany patronem miasta, a kruki umieszczone w herbie miasta.

W skarbcu znajduje się także monstrancja wysadzana w całości kamieniami szlachetnymi oraz chrzcielnica gdzie w 1195 roku był chrzest Świętego Antoniego. Kościół zwiedza się za darmo, natomiast wizyta w klasztorze i skarbcu jest płatna.

Śluby Świętego Antoniego
Śluby jakie są zawierane w tym kościele podczas czerwcowych Santo Antonio (12 czerwca) nazywane są Ślubami Świętego Antoniego (Casamentos de Santo Antonio). Tradycją kultywowaną od wielu lat (wciąż żywą) są zbiorowe śluby dziesiątek lizbońskich par. Piękne stroje i prezenty dla nowożeńców były fundowane przez radę miejską i bogate firmy kupieckie. Dzisiaj wystarczy zgłosić swoją kandydaturę i dostarczyć potrzebne dokumenty, następnie ogłaszana jest lista par, które zakwalifikowały się do Casamentos de Santo Antonio.

Ceny biletów
Za zwiedzanie kościoła Sé Catedral de Lisboa nie trzeba płacić, jednak wejście do skarbca (tesouro) i krużganków klasztoru (claustro) kosztuje 2.50€ za każde (bilet łączony kosztuje 4€).

Godziny otwarcia
Kościół można zwiedzać od 9h00 do 19h00 (niedziele i poniedziałki do 17h00).
Krużganki (claustros są otwarte od 10h00 do 18h30 (zimą do 17h00). Skarbiec (tesouro) można zwiedzać od 10h00 do 17h00. Skarbiec i krużganki są zamknięte w niedziele i święta.

Jak dotrzeć do Katedry Sé w Lizbonie?
Katedra usytuowana jest przy trasie słynnego tramwaju 28 (przystanek Sé). Dociera tu także autobus jadący do zamku 737. Można podejść też piechotą z Alfamy lub dzielnicy Baixa.

adres: Largo da Sé
telefon: +351 218 876 628
Tramwaj: 12, 28
Autobus: 737
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Święty Antoni (lepiej znany jako św. Antoni z Padwy) urodził się w Lizbonie, podobno dokładnie w miejscu gdzie dzisiaj stoi kościół pod jego wezwaniem (Igreja de Santo Antonio). Jest on patronem Lizbony, niezwykły jest ogromny kult, jakim darzą Świętego Antoniego Portugalczycy. Można usiąść na chwilę w kościele i zobaczyć, jak przychodzący tu ludzie dotykają obrazu Świętego Antoniego "na szczęście".
Ten punkt widokowy to nie tylko doskonały widok na Tag i Alfamę, ale także mały park i charakterystyczne okrągłe okna z ażurową kratami. Znajduje się niedaleko Miradouro das Portas do Sol, jednak miejsca te różnią się bardzo. Jest tu bardziej zacisznie, można usiąść pod pergolą z bougainvillea (bugenwilli), której kwiaty latem mają intensywnie różowy kolor.
Rozległy, dwupoziomowy Miradouro das Portas do Sol posiada spektakularny widok na Alfamę i rzekę Tag. Panorama rozciągająca się z tego tarasu jest być może jednym z najbardziej zapadających w pamięć widoków w całej Lizbonie.
Żółte wagony są chyba najbardziej charakterystycznym elementem Lizbony. Przejażdżka Tramwajem 28 (Eléctrico 28) to obowiązkowy punkt programu, gdyż dzięki położeniu Lizbony na wzgórzach oraz ciasnym uliczkom dostarcza dużej ilości niezapomnianych wrażeń. Często zatłoczone, są rajem dla kieszonkowców. Aby czerpać maksimum przyjemności z jazdy tramwajem (mieć miejsce siedzące), najlepiej wsiadać na pierwszych przystankach trasy.
Praça do Comércio (Plac Handlowy) to wspaniały plac położony nad brzegiem Tagu. Zwany jest powszechnie Terreiro do Paço, gdyż przed trzęsieniem ziemi stał tutaj pałac królewski. W XVI wieku (za panowanie króla Jana II) znajdował się tu magazyn złota, które dzięki dyplomatycznym zabiegom Portugalczyków, regularnie przypływało tu z zachodniej Afryki.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Kościół Świętego Antoniego
Widok na Alfamę
Ażurowe Okna
Alfama
Alfama
Portas do Sol
Portas do Sol
Tramwaj 28
Alfama
Alfama
Taras widokowy Graça
Taras widokowy Graça
Alfama
Alfama
Portas do Sol
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl