Dziś: Poniedziałek, 24 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Kościoł Dominikanów
Igreja de São Domingos z zewnątrz może nie jest imponującym obiektem, biała fasada kościoła z charakterystycznym okrągłym witrażem znajduje się wśród otaczających go kamienic. W Lizbonie jest dużo kościołów, ale Kościół Dominikanów jest kościołem wyjątkowym, który zawsze robi duże wrażenie na osobach go odwiedzających. Przetrwał on trzęsienie ziemi z 1755 roku i dodatkowo w 1959 roku jego wnętrze zniszczył pożar. Otwarty został dopiero w 1997 roku. Jest to kościół w Lizbonie, w którym odprawiana jest największa liczba mszy świętych dziennie. Nawet podczas nabożeństwa możemy dyskretnie obejrzeć to niesamowite wnętrze, w którym widać ślady po wydarzeniach, jakie rozegrały się w tym kościele.
Kościół Dominikanów: biała fasada najbardziej niezwykłego kościoła Lizbony
Budowa kościoła rozpoczęła się w 1241 roku, na przestrzeni wieków był on wielokrotnie przebudowywany. Kościół jest zbudowany na planie krzyża łacińskiego z jedną nawą. Dawniej znajdował się on w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Inkwizycji (obecnie miejsce to zajmuje teatr Narodowy Dona Marii II). Stąd wyruszały procesje skazanych przez Świętą Inkwizycję na karę stosu. Fernando Pessoa, w książce "Lizbona - co turysta powinien zobaczyć", tak pisze o Igreja de São Domingos: "W tym kościele w 1506 roku, po nabożeństwie, ogarnięty fanatyzmem motłoch dokonał mordu na miejscowych Żydach, a masakra rozprzestrzeniła się wkrótce w inne części miasta."
Baixa: dolne miasto
Plac Comércio: widok z promu płynącego z Cais do Sodre na drugą stronę Tagu
Rua Augusta: w sezonie to jedno z bardziej tłocznych miejsc Lizbony

Po wielkim trzęsieniu ziemi w 1755 roku, kościół odbudowano w stylu barokowym. Autorem projektu fasady był João Frederico Ludovice (w jego pałacyku mieści się obecnie Instytut Wina Porto w Lizbonie).

Zniszczenia widoczne do dziś w postaci osmolonych kolumn przyniósł świątyni pożar w sierpniu 1959 roku, kiedy to od płonących przy ołtarzu świec zapaliło się drewniane wnętrze. Żywioł strawił wiele dzieł sztuki sakralnej. Kościół otwarto dla zwiedzających w 1997 roku, odrestaurowano jedynie sklepienie (w kolorze nawiązującym do płomieni) i dzięki temu udało się ukazać ogrom zniszczeń pożaru. Gdy wybuchł pożar, na strażaków wkraczających do kościoła, zawalił się płonący chór. Dwóch z nich straciło życie. W tylnej części kościoła, po lewej stronie, znajdziemy informacje o tym tragicznym wydarzeniu. Chór nie został odbudowany.

Do wnętrza kościoła przez duże boczne okna wpada światło, jednak kolor ścian i sklepienia sprawia, że miejsce to jest dość mroczne. Przy bocznych ołtarzach ustawiono stojaki z płonącymi świeczkami (aby zapalić własną trzeba ją kupić w "sklepiku" w tylnej części kościoła, przy wejściu).


adres: Largo de São Domingos
Metro: Rossio (linia Verde)
Tramwaj: 12, 15
Autobus: 714, 732, 736, 746, 759, 783
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Oficjalna nazwa placu brzmi Praça Dom Pedro IV (Plac króla Piotra IV). Jest to tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców Lizbony a także turystów. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy chętnie przesiadują w nastrojowych kawiarenkach, zachęcają ich wystawione na zewnątrz stoliki. Plac wyłożony jest marmurową kostką imitującą fale morskie. W północnej części placu jest budynek Teatru Narodowego im. Marii II (Teatro Nacional de Dona Maria II). Wzniesiony został w latach 40. XIX w. Przed trzęsieniem znajdowała się tu siedziba inkwizycji.
Nazwa placu - Praça da Figueira, oznacza Plac Figowy. Z tego charakterystycznego placu Lizbony, z posągiem króla Jana I, widać zamek Castelo de São Jorge. Praça da Figueira jest dzisiaj węzłem komunikacyjnym miasta, znajduje się tu stacja metra Rossio (linia Verde) oraz przystanki autobusowe, tramwajowe i postój taksówek. Niedaleko znajduje się stacja kolejowa - Dworzec Rossio, z którego odjeżdżają pociągi do Sintry.
Założona została w 1829 roku przez Balthazara Roiz Castanheiro. Z dekoracjami z czasów Pombala, z widokiem na Praça da Figueira, jest jednym z najbardziej emblematycznych miejsc w Lizbonie. Piękne wnętrze urządzone jest w romantycznym, pałacowym stylu. Produkuje się tu doskonałe słodycze, nie sposób przejść obojętnie obok słodkości wystawionych w witrynach. Można wypić tu dobrą kawę: przy ladzie, przy stoliku na parterze lub pierwszym piętrze.
Przechodniów dzielnicy Baixa zatrzymuje, wypełniona rzędami okien, piękna neomanuelińska fasada niezwykłej stacji kolejowej Estação Rossio. Okazale prezentują się tu otoczone kamiennymi podkowami główne wejścia. Szczyt budynku – jak na gmach kolejowy przystało – wieńczy wieża zegarowa. Projektant José Luís Monteiro wykorzystywał szesnastowieczne osiągnięcia architektury, lecz sięgał także do nowoczesnych rozwiązań. Perony końcowego dworca umieścił 30 metrów nad głównym wejściem i zastosował stalową konstrukcję sklepień. Dworzec jest podświetlony nocą.
Ta mieszcząca większość lizbońskich banków, biur i firm dzielnica uważana jest za arcydzieło oświeceniowej urbanistyki. Wybudowana w klasycystycznym stylu (prostopadle wyznaczone ulice, liczne zdobione mozaiką placyki) była pierwszą tego typu w Europie. Plac Rossio położony w sercu dzielnicy jest popularnym miejscem spotkań. Znajduje się tu wiele kawiarni, restauracji i teatrów. W ciągu dnia ulice, zwłaszcza ruchliwa i gwarna Rua Augusta, są zatłoczone.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Praça do Comércio
Fontanna na placu Rossio
Arco do Rua Augusta
Baixa
Praça do Comércio
Ginjinha Espinheira
Rossio
Praça do Comércio
Pucybut
Rossio
Plac Rossio
Arco do Rua Augusta
Santa Justa
Praca Comercio
Arco do Rua Augusta
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl