Dziś: Środa, 22 Maj 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Taras widokowy Santa Catarina
W Lizbonie nie ma lepszego widoku na rzekę, port i dzielnicę Baixa, niż widok z Miradouro de Santa Catarina. Taras, znajdujący się w dolnej części Bairro Alto, został odrestaurowany latem 2013 roku. Jest to popularne miejsce spotkań Lizbończyków. Można tu podziwiać najpiękniejsze w Lizbonie zachody słońca nad Tagiem.
Taras widokowy Santa Catarina: tłoczny o zachodzie słońca
Na tarasie widokowym znajduje się pomnik potwora Adamastora, mitycznej postaci z Luzjad Camõesa. Właśnie z tym potworem walczyli żeglarze podróżujący do Indii. Zsyłał on na bohaterów sztormy, nie pozwalając im popłynąć dalej niż do Przylądka Dobrej Nadziei. Uważa się, że właśnie z tego miejsca francuski generał Junot ogłosił przybycie floty, która w 1808 roku miała zabrać portugalską rodzinę królewską do Brazylii. Stąd wzięło się popularne powiedzenie wyrażające frustrację :"zobaczyć statki Alto de Santa Catarina" (ver navios do Alto de Santa Catarina). Od roku 1883 na Alto de Santa Catarina znajduje się taras widokowy Miradouro de Santa Catarina.
Taras widokowy Santa Catarina: popularne miejsce spotkań
Taras widokowy Santa Catarina: najpiękniejsze w Lizbonie zachody słońca nad Tagiem
Taras widokowy Santa Catarina: pomnik Adamastora
Jak dostać sie na Miradouro de Santa Catarina?
W pobliżu tego tarasu widokowego kursuje Elevador da Bica. Taras widokowy Santa Catarina leży także przy trasie słynnego tramwaju 28 (przystanek Calhariz (Bica).

Tramwaj: 28
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Najbardziej urokliwa tramwaj-winda w Lizbonie łącząca Cais do Sodré z Bairro Alto (Largo do Calhariz i Rua de São Paulo). Jest to często fotografowany fragment Lizbony: mijające się żółte wagoniki w wąskiej uliczce na tle rzeki Tejo. Winda pomieści 23 osoby, pokonuje odległość 235 metrów. W roku 2002 Elevador da Bica został sklasyfikowany jako Monumento Nacional (Monument Narodowy).
Bairro Alto, czyli Wysoka Dzielnica, nazwę zawdzięcza swemu położeniu na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się piękny widok na Lizbonę. Wąskie, brukowane uliczki wznoszą się i opadają pod dużym nachyleniem. Nocą tętnią życiem, gdyż Bairro Alto to także dzielnica klubów i barów.
Brasileira kiedyś była sklepem sprzedającym produkty z Brazylii, dziś jest to stylowa kawiarnia ze stolikami w środku i na zewnątrz (otwarta w 1905 roku). Jest to popularne i modne miejsce spotkań Portugalczyków, ale także miejsce szczególnie lubiane przez turystów. Brasileira to kultowe miejsce na typowe portugalskie śniadanie, które składa się z kawy espresso pitej przy ladzie oraz ciastka Pastel de Nata.
W XIV wieku dzięki królowi Ferdynandowi dzielnica znalazła się w obrębie murów miejskich, w 1755 roku zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana we wspaniałym stylu przyciągała elitę intelektualna Lizbony. Dzisiejsze Chiado to rejon eleganckich sklepów i stylowych kawiarni, który ciągnie się od Praça Luís de Camões w stronę Rua Carmo i Baixy. Główna ulica handlowa Chiado to Rua Garrett.
Igreja - Museu de São Roque posiada skromną białą fasadę, jednak wnętrze kryje niezwykłe bogactwo zdobień. W 1742 roku rozrzutny król Jan V Wspaniały zlecił budowę kaplicy św. Jana Chrzciciela. Kaplica powstała w Rzymie, następnie została w częściach przewieziona do Lizbony. W owym czasie była to najdroższa kaplica na świecie. Dziś znajduje się ona w gronie najbogatszych pod względem wystroju kaplic sakralnych. Kilka lat po przewiezieniu kaplicy Lizbonę nawiedziło tragiczne w trzęsienie ziemi, jednak wnętrze kościoła pozostało niezniszczone. Poza słynną kaplicą ogromne wrażenie robi sklepienie kościoła, ozdobione malowidłami na drewnie.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
Bairro Alto
Taras widokowy São Pedro de Alcântara
Bairro Alto
Bairro Alto
Bairro Alto
São Roque
Instytut Wina Porto
Instytut Wina Porto
Taras widokowy São Pedro de Alcântara
Elevador da Glória
São Roque
São Roque
Instytut Wina Porto
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl