Dziś: Niedziela, 17 Listopad 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Plac Comércio
Praça do Comércio (Plac Handlowy) to wspaniały plac położony nad brzegiem Tagu. Zwany jest powszechnie Terreiro do Paço, gdyż przed trzęsieniem ziemi stał tutaj pałac królewski. W XVI wieku (za panowanie króla Jana II) znajdował się tu magazyn złota, które dzięki dyplomatycznym zabiegom Portugalczyków, regularnie przypływało tu z zachodniej Afryki.
Plac Comércio: widok z promu płynącego z Cais do Sodre na drugą stronę Tagu
Plac robi wrażenie przede wszystkim ze względu na ogromną przestrzeń, jaką zajmuje. Na środku placu stoi pomnik króla Józefa I. Autorem olbrzymiego posągu króla na koniu jest Joaquim Machado de Castro. Dzieło powstało w 1774 roku. Od brązowego konia depczącego węża plac zyskał swą trzecią nazwę - "Plac czarnego konia". Była ona popularna wśród angielskich kupców i podróżników.
Praça do Comércio: Plac Handlowy nad samym brzegiem Tagu
Praça do Comércio: pomnik króla Józefa I
Praça do Comércio: po zachodzie słońca

Na Placu Plac Comércio rozegrały się tragiczne wydarzenia mające na celu obalenie monarchii. W 1908 roku został tu zastrzelony król Carlos I, a jego ranny syn Luis zmarł kilka godzin po nim.

Po północnej stronie, u wylotu Rua Augusta stoi imponujący łuk triumfalny. Łuk pełnił kiedyś funkcję bramy dzielnicy. W sierpniu 2013 roku został otwarty punkt widokowy na szczycie łuku. Za 2.50 euro, na drugie piętro zawiezie nas winda, dalej musimy pokonać strome kręte schody. Ze szczytu roztacza się piękny widok na Rua Augusta, Zamek Świętego Jerzego, rzekę Tag oraz oczywiście możemy zobaczyć z góry Plac Comércio. W północno- wschodnim rogu placu znajduje się najstarsza kawiarnia Lizbony - Martinho da Arcada.

Praça do Comércio to dawne serce miasta, dopływały tu towary i wieści ze świata. Była to niejako brama Lizbony - władcy wstępowali na marmurowe stopnie prowadzące z Tagu prosto na plac. Przez wiele lat, za czasów dyktatora Salazara, teren ten służył jako parking samochodowy, a zatłoczona ulica biegnąca wzdłuż nabrzeża psuła widok na rzekę. Dziś, odrestaurowany plac odzyskał swą świetność, często odbywają się tu różnego rodzaju koncerty i festyny.

Jak dostać sie na Praça do Comércio?
Jeśli jesteśmy w na placu Rossio, na Praça do Comércio dostaniemy się idąc deptakiem Rua Augusta w stronę rzeki. Stacja metra przy Praça do Comércio nosi nazwe Terreiro do Paço. W północnej czeci placu zlokalizowany jest przystanek, z którego odjeżdżają autobusy i tramwaje.

Tramwaj: 15, 25
Autobus: 711, 714, 732, 735, 736, 759, 760, 781, 782, 794
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Żółte wagony są chyba najbardziej charakterystycznym elementem Lizbony. Przejażdżka Tramwajem 28 (Eléctrico 28) to obowiązkowy punkt programu, gdyż dzięki położeniu Lizbony na wzgórzach oraz ciasnym uliczkom dostarcza dużej ilości niezapomnianych wrażeń. Często zatłoczone, są rajem dla kieszonkowców. Aby czerpać maksimum przyjemności z jazdy tramwajem (mieć miejsce siedzące), najlepiej wsiadać na pierwszych przystankach trasy.
Święty Antoni (lepiej znany jako św. Antoni z Padwy) urodził się w Lizbonie, podobno dokładnie w miejscu gdzie dzisiaj stoi kościół pod jego wezwaniem (Igreja de Santo Antonio). Jest on patronem Lizbony, niezwykły jest ogromny kult, jakim darzą Świętego Antoniego Portugalczycy. Można usiąść na chwilę w kościele i zobaczyć, jak przychodzący tu ludzie dotykają obrazu Świętego Antoniego "na szczęście".
Katedra Sé (Sé Patriarcal) znajduje się na Largo da Sé, na trasie słynnego Tramwaju 28. Sé jest skrótem od Sedes Episcopalis, oznaczającym siedzibę biskupa. Katedra jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Santa Maria Maior). Romańska katedra wybudowana w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę po odbiciu miasta z rąk Maurów. Zbudowane na ruinach starego meczetu dla podkreślenia siły chrześcijaństwa i wyższości nad islamem. Była wielokrotnie przebudowywana w różnych stylach, ale w ostatnim czasie przywrócono jej pierwotny romański charakter.
Ulica Augusta wyłożona mozaikowym brukiem, wyłączona z ruchu kołowego jest główną promenadą turystyczną dzielnicy Baixa. Ulica kończy się pięknym łukiem triumfalnym, dalej jest Praça do Comércio i rzeka Tag. Łuk triumfalny wzniesiono w 1873 roku, dla uczczenia odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi.
W XIV wieku dzięki królowi Ferdynandowi dzielnica znalazła się w obrębie murów miejskich, w 1755 roku zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana we wspaniałym stylu przyciągała elitę intelektualna Lizbony. Dzisiejsze Chiado to rejon eleganckich sklepów i stylowych kawiarni, który ciągnie się od Praça Luís de Camões w stronę Rua Carmo i Baixy. Główna ulica handlowa Chiado to Rua Garrett.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Czy planowany jest na tym placu jakiś koncert, impresz na Sylwestra’14?
dodał(a): isia
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Praca Comercio
Łuk triumfalny
Baixa
Rua Augusta
Fontanna na placu Rossio
Arco do Rua Augusta
Baixa
Ginjinha Espinheira
Rossio
Pucybut
Rossio
Plac Rossio
Arco do Rua Augusta
Santa Justa
Arco do Rua Augusta
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl