Dziś: Środa, 8 Lipiec 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Jacy są Portugalczycy?
Mário Soares powiedział: "Język jest granicą. Mówić po portugalsku oznacza, że jesteś Portugalczykiem". Warto przytoczyć także słowa portugalskiego poety Fernando Pessoa: " A minha pátria é a língua portuguesa" - "Moją ojczyzną jest język portugalski". Od wieków w Portugalii mieszały się różne kultury. Saudade to portugalskie słowo doskonale określające mieszkańców zachodnich peryferii Europy. Oczywiście kraj jest zróżnicowany i mieszkańcy północy, południa, Lizbony, czy regionu Alentejo różnią się od siebie. Portugalczycy nazywają siebie ludźmi brandos costumes - spokojnych obyczajów, a tym co łączy Portugalczyków jest zamiłowanie do dobrego jedzenia, wina, kawy i piłki nożnej.


Czym jest portugalskie saudade? To nostalgia, tęsknota, Portugalczycy są wyciszeni, często zamyśleni, spoglądający w stronę bezkresu oceanu. Portugalczycy mają w sobie melancholię związaną z przeszłością, tęsknotę za czymś nieosiągalnym, a także swoistą dumę.


Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl