Dziś: Wtorek, 12 Listopad 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Most Vasco da Gama
Most Vasco da Gama (Ponte Vasco da Gama) z 1998 roku należy do grona najdłuższych mostów Europy, jego długość to 17,2 km. Jest on odporny na trzęsienia ziemi ponad cztery razy silniejsze niż to w 1755 roku.
Most Vasco Da Gama: 17-kilometrowy gigant
Ponte Vasco da Gama łączy Lizbonę w Sacavem z miasteczkiem Montijo. Przez most wiedzie autostrada A12, składa się z sześciu pasów ruchu. Wyjazd mostem z miasta jest bezpłatny. Opłata za wjazd wynosi 2,60 euro. Dojście do mostu od stacji metra Oriente zajmuje około 45 minut. Niesamowicie wyglądają masywne filary, potężne przy brzegu, które potem wydają się coraz mniejsze i nikną gdzieś na horyzoncie. Most wije się to w prawo, to w lewo.
Most Vasco da Gama: drugi, nowy most w Lizbonie
Most Vasco da Gama: otwarty 4 kwietnia 1998 roku
Most Vasco Da Gama

Most Vasco da Gama jest niezwykłą budowlą, gdyż inżynierowie przy jego konstrukcji musieli uwzględnić krzywiznę Ziemi. Most budowany był przy współpracy czterech firm: Kvaerner Technology Ltd., EEG, COBA oraz PROPONTE - Projectos de Pontes e Estruturas Especiais. Łączny koszt budowy mostu to 897 milionów euro. Budowa była finansowana głównie z funduszy Unii Europejskiej. Do konstrukcji mostu potrzebowano 730.000 m3 betonu oraz 100.000 ton stali.

Most budowany był od lutego 1995 do marca 1998 roku. Budowa była wiele razy wstrzymywana przez ekologów, gdyż na rozlewiskach rzeki znajdowały się siedliska chronionych ptaków (szczudłak Himantopus, sieweczka morska) oraz flemingów.
   

Jak dotrzeć do Mostu Vasco da Gama?
Most Vasco da Gama znajduje się na wschodnim krańcu Parku Narodów, oddalony jest od niego o około 1km. Najprościej jest dojechać tu metrem. Należy wysiąść na stacji Oriente (czerwona linia metra). Do dzielnicy Oriente dojedziemy także autobusami. Autobusem 728 możemy dojechać z Belem (podróż do Oceanarium trwa około 40 minut), albo z Praça Comércio (podróż trwa około 25 minut). Do Parque das Naçoes docierają również autobusy numer 725,744 (z Marquês Pombal),708 (z Martim Moniz),750(autobus wyrusza z Algés, jedzie przez Estação Benfica),759 (z Restauradores , Rossio, Praça Comércio),782 (z Cais Sodré, Pç. Comércio),794 (z Terreiro do Paço, Estação Sta. Apolónia). Należy wysiąść na przystanku Estação Oriente.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
140-metrowa Torre Vasco da Gama jest najwyższym budynkiem w Lizbonie. Z wieży rozciąga się widok na cały Park Narodów, rzekę Tag oraz Most Vasco da Gamy. Wieża nosi imię sławnego nawigatora, który odkrył drogę do Indii. Otwarta została w 1998 roku. Ta futurystyczna konstrukcja nawiązuje do kształtu żaglowca, a platforma widokowa na szczycie zdaje się być "bocianim gniazdem". Do wieży przylega pięciogwiazdkowy hotel Myriad by SANA Hotels.
Zadziwiające jest, że w tej płaskiej części Lizbony kursuje kolejka jak w Alpach. Kolejka linowa oferuje nam podróż ponad Parkiem Narodów, wzdłuż rzeki Tag. Długość trasy to około 1000 metrów.
Lizbona to nie tylko przeszłość, z najlepszych czasów Wielkich Odkryć Geograficznych. Położony nad Tagiem Park Narodów (Parque das Naçoes) jest całkowicie nową dzielnicą, zbudowaną dzięki temu, że Lizbona gościła targi Expo’98. Miejsce to, jest jednym z niewielu w Lizbonie, gdzie podziwiać można nowoczesną architekturę. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji portugalskiej stolicy - Oceanarium.
Centro Comercial Vasco da Gama jest jednym z największych centrów handlowych w Portugalii. Jest ono bardzo ciekawe architektonicznie, otwarte codziennie od 9:00 do północy.
Oceanarium w Lizbonie to największe oceanarium w Europie. W siedmiu milionach litrów słonej wody znajduje się ponad 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Oceanarium odwiedziło już ponad 10 milionów ludzi. Kochają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Całą ekspozycję w Oceanarium w Lizbonie można zobaczyć w około 2 godziny, jednak na obserwowanie podwodnego świata można przeznaczyć nawet cały dzień.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Most Vasco da Gama
Most Vasco Da Gama
Budynek Oceanarium
Kolejka Linowa
Vasco da Gama
Promenada
Budynek Oceanarium
Młoda Płaszczka
Oceanarium
Oceanarium
Kolejka Linowa
Stacja Oriente nocą
Ocean Antarktyczny
Oceanarium
Oceanarium
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl