Dziś: Poniedziałek, 18 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Park i Pałac Pena
Palácio da Pena budowany został w latach 1839-1850. Stanął na miejscu XV-wiecznego klasztoru Hieronimitów. Pomysłodawcą założenia był urodzony w Wiedniu Ferdynand von Sachsen-Coburg – mąż portugalskiej królowej Marii II, a jego twórcą niemiecki baron Wilhelm von Eschweg. Pałac wygląda jak zlepek wielobarwnych wieżyczek, kopułek, balkoników i przesadzonych ozdób. Według opinii wielu osób jest kwintesencją portugalskiego kiczu. Uderza tu nieprawdopodobna ilość misternie zaprojektowanych drobnych detali, bajkowe kafelki, liczne smoki oraz straszny potwór morski strzegący Łuku Trytona. Pałac stoi na szczycie wzgórza, z którego rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki.
Pałac Pena: jeden z cudów Portugalii
Park Pena ma zajmuje około 5 hektarów, dostać się do niego można przez kilka wejść: Entrada Principal, Entrada dos Lagos,Entrada do Chalet. Najciekawszym elementem parku jest oczywiście kolorowy pałac, do którego najprościej dostać się przez Entrada Principal (parkingi dla samochodów, przystanek autobusu 434 Scotturb odjeżdżającego spod dworca kolejowego lub spod budynku informacji turystycznej w Sintrze). Do pałacu można podejść piechotą, jeżdżą też małe autobusy, które dowożą bezpośrednio pod pałac. Historia tego romantycznego pałacu zaczyna się w momencie, gdy Ferdynand, w wieku 19 lat, korespondencyjnie poślubił młodo owdowiałą portugalską następczynię tronu Marię II. Król przybył do Portugalii i zaczął projektowanie pałacu, później ponoć bardzo interesował się postępami w budowie. Był mecenasem sztuki. Znany w Portugalii jako Dom Fernando gorąco wspomagał artystów. W pałacu do zobaczenia między innymi: Kaplica i Klauster z XVI wieku (oryginalny element dawnego Klasztoru Hieronimitów, który stał w tym miejscu przed powstaniem pałacu), Atelier króla D. Carlosa (oglądać tu można obrazy malowane przez króla), piękne pokoje pałacowe oraz kuchnię z miedzianymi naczyniami.
Pałac Pena: widziany z murów zamku Maurów
Pałac Pena: najchętniej odwiedzane miejsce w okolicach Sintry
Pałac Pena: łuk Trytona

Po zwiedzaniu pałacu trzeba udać się na zwiedzanie parku. Najwyższym punktem parku i przede wszystkim całej Serra de Sintra jest Cruz Alta (529 m n.p.m.). Podejście zajmie nam około 30 minut. Na trasie znajduje się Templo das Colunas oraz Mesa da Rainha (ulubione miejsce Dony Amelii). Po drodze, na pewno zauważymy stojący na wysokiej skale potężny pomnik walecznego rycerza. Zakuty w zbroję, wsparty na tarczy wojownik, z zadumą spogląda na Pałac Pena. Postać z brązu autorstwa Ernesto Rusconi pochodzi z 1848 roku i prawdopodobnie przedstawia króla D.Fernando. Wielką figurę widać także z pałacowego tarasu.

Ciekawym elementem parku jest Dolina Jezior (Vale dos Lagos). Można się do niej dostać także przez osobne wejście Entrada dos Lagos. Ponad doliną znajduje się piękny ogród królowej Feteira da Rainha, kolekcja roślin wymagająca specjalnych warunków klimatycznych (kamelie, paprocie, oleandry, magnolie).

Nowo otwartą częścią ogrodów jest Chalet e Jardim da Condessa d’Edla oraz Quinta da Pena. Maria II zmarła przy porodzie ich jedenastego dziecka. "Król Małżonek", kilka lat po śmierci Marii II, zaczął spotykać się z artystką operową, Elisą Hensler. Historia wywołała spory towarzyski skandal. Dla uspokojenia opinii publicznej kuzyn Dom Fernanda nadał śpiewaczce tytuł szlachecki. Wtedy, Elisa - hrabina Edla, poślubiła Fernanda. Wejście do tej nowej części to Entrada do Chalet, dostać się tu można także przez park (na wschód od Vale dos Lagos). Zwiedzać można drewniany dom, ozdobiony korą dębów korkowych. Zbudowany został dla Condessy d’Edla na polecenie D. Fernanda (lata 1864 - 1869). Na południe od dworku znajdują się obecnie stajnie (Abegoaria), ogród z azaliami oraz quinta (m.in. ogród warzywny, zwierzęta, dawna królikarnia, domek ogrodnika).

Dom Ferdynand, zmarł w 1885 roku. Przez ostatnie lata, praktycznie nie opuszczał swojego Pałacu. Na początku XX wieku prawowitymi mieszkańcami posiadłości byli - Dom Manuel II, ostatni król Portugalii, oraz jego matka Królowa Amelia. Rodzina królewska musiała uciekać z Pałacu podczas zamieszek i rewolucji w 1910 roku. W chwili proklamowania republiki Pałac Pena, wraz z wszystkim co znajdowało się w środku, przekształcony został w narodowe muzeum.

Drożejący z roku na rok bilet wstępu do Pałacu i ogrodów kosztuje aż 14€ od osoby dorosłej(11€ dla dziecka od 6 lat) i jest jednym z najdroższych pałaców w Portugalii.

Inne opcje biletowe:

HAPPY HOUR pałac + park (codziennie od 9h30 do 10h30)
Dorosłego (18 - 64 lat) – 13€
Młodzież (6 - 17 lat) – 10€
Senior (powyżej 65 at) – 11.5€

Park
Dorosły (18 - 64 lat) – 7.5€
Młodzież (6 - 17 lat) – 6€
Senior (powyżej 65 at) – 6.5€

Taras pałacowy + park
Dorosły (18 - 64 lat) – 10.5€
Młodzież (6 - 17 lat) – 8€
Senior (powyżej 65 at) – 9€

Abegoaria i Quinta da Pena
Dorosły (18 - 64 lat) – 7.5€
Młodzież (6 - 17 lat) – 6€
Senior (powyżej 65 at) – 6.5€

Chalet i ogród Condessa D’Edla
Dorosły (18 - 64 lat) – 9.5€
Młodzież (6 - 17 lat) - 7.5€
Senior (powyżej 65 lat) – 8.5€

Bilety łączone:
Parque e Palácio da Pena + Parque e Palácio de Monserrate + Castelo dos Mouros + Convento dos Capuchos + Palácio Nacional de Sintra - 34€ (bilet ważny jest przez 30 dni, do każdej z atrakcji można wejść tylko raz)

Jak dotrzeć do Palácio da Pena?
Z historycznego centrum Sintry do Palácio da Pena można dojechać samochodem (10 min). Dojazd do Sintry drogą IC19 (z Lizbony), IC30 (z Mafry) lub EN9 (A5/Cascais). W centrum historycznym Sintry zauważymy znak kierujący nas do Palácio da Pena (4km). Z Sintry podróż rowerem zajmuje około 35 minut, a dojście pieszo 45 minut. Z centrum Sintry odjeżdża autobus numer 434 (pierwszy przystanek autobusu to Estação de Sintra.

godziny otwarcia:
w okresie 1.05-15.09: od 9h45 do 18h30 (cały tydzień); w okresie 16.09-30.04: od 10h00 do 16h45 (cały tydzień)
zamknięte:
01.01; 25.12
cennik:
do 5 lat: 0€; od 6 do 17 lat: 11€; od 18 do 64 lat: 14€; od 65 lat: 12,5€
adres: Estrada da Pena
telefon: 351 21 910 53 40
www: www.parquesdesintra.pt
Pociąg: Sintra (Rossio - Sintra)
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Górujące nad miastem mury obronne Castelo dos Mouros pną się po zboczu góry na szczyt. Mauretańska twierdza z VIII wieku została zdobyta przez Alfonsa Zdobywcę w 1147 roku. Przy dobrej pogodzie z Zamku Maurów roztacza się widok na położony na sąsiednim wzgórzu Palácio da Pena oraz na ocean.
Quinta da Regaleira jest zaskakującym i tajemniczym miejscem, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to świat pełen symboli i metafor. Oprócz pięknego pałacu istnieją tu fascynujące ogrody, pełne podziemnych przejść, labiryntów i grot. Wybierając się do Quinta da Regaleira warto wziąć ze sobą latarkę.
Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od dawna przyciągało swoim urokiem. To magiczne miejsce o niezwykłym mikroklimacie, położone wśród gór i lasów. Zamek, pałace jak z bajki, ogrody oraz widok na ocean - to wszystko oferuje nam miasteczko położone zaledwie 25 km od Lizbony.
Monserrate to romantyczny ogród i posiadłość zbudowana przez angielskiego milionera Francisa Cooka. Park przy pałacyku jest jednym z najbogatszych ogrodów botanicznych w Portugalii. Spacerować możemy tu wśród egzotycznych drzew i kwiatów.
Klasztor Kapucynów został założony w 1560 przez D. Álvaro de Castro, w miejscu odizolowanym od świata, wśród lasów Sintry. Klasztor jest niewielki, surowy, za jedyne ozdoby służą naturalne surowce takie jak kora dębu korkowego i muszle. Motywem przewodnim jest tu ubóstwo franciszkańskie.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Widok na Pałac Pena
Palacio da Pena
Pałac Pena
Monseratte
Sintra
Zamek Maurów
Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira
Zamek Maurów
Zamek Maurów i Pałac Pena
Zamek Maurów
Zamek Maurów
Zamek Maurów
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotolizbona.pl