Dziś: Poniedziałek, 17 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Pałac Belém (Pałac Prezydencki)
Palácio de Belém to oficjalna rezydencja prezydentów Portugalii od 1910 roku. Obecnie urzęduje tu Prezydent Portugalii Aníbal Cavaco Silva. Wejścia do pałacu strzeże dwóch strażników Gwardii Narodowej.
Pałac Prezydencki w Belém: wypielęgnowane ogrody pałacowe
Pałac wybudowany został w 1559 roku, w XVIII wieku był nazywany Pałacem Lwów. Na początku XVIII wieku król Jan V odkupił pałac i przywrócił go rodzinie panującej. Przeprowadził także gruntowną renowację.
Pałac Prezydencki: Prezentacja Gwardii Narodowej
Pałac Prezydencki w Belem
Pałac Prezydencki w Belem

W trakcie wielkiego trzęsienia ziemi w 1755 roku w pałacu był obecny król Jose I. Pałac, jak wiele innych budynków w tej części Lizbony, w dość dobrym stanie przetrwał to trzęsienie ziemi. Oglądać tu można piękne korytarze i sale, płytki azulejos oraz wiele dzieł sztuki.

Pałac Belém jest otoczony przez wspaniałe ogrody, z których słynie dzielnica Belém. Przed pałacem, na Praça Afonso de Albuquerque, znajduje się park z umiejscowionym pośrodku pomnikiem Afonsa de Albuquerque (wicekróla Indii).

Obecny Jardim Botanico Tropical był kiedyś częścią ogrodów pałacowych. Za czasów królowej Marii I przy pałacu powstał ogród zoologiczny, gdzie trzymano zwierzęta przywiezione z Afryki. Zwiedzając ogród można zauważyć czarne posągi Afrykańczyków. Jest to pamiątka z czasów, gdy do ogrodu przywieziono także niewolników, którzy mieli żyć w tym miejscu i którym mogli przyglądać się Lizbończycy.

W pałacu mieści się Muzeum Prezydenckie (Museu de Presidência de República). Znajdują się tu zbiory przedmiotów i dokumentów datowane od czasu ustanowienia Republiki (1910 rok). Jest tu galeria portretów wszystkich przywódców kraju.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Wstęp do muzeum kosztuje 2,5 euro (dzieci do lat 14 za darmo, studenci i seniorzy 1,5 euro). Pałac Belém zwiedzać można tylko w soboty pomiędzy 11:00 a 16:00. Bilet do muzeum i pałacu kosztuje 5€ (dzieci do lat 14 za darmo, studenci i seniorzy 3,5 euro).

W dawnej powozowni przy pałacu działa Narodowe Muzeum Powozów, posiadające jedną z bogatszych na świecie kolekcję karet i konnych zaprzęgów.>> czytaj więcej o Muzeum Powozów

W każdą trzecią niedzielę miesiąca o 11:00 przed pałacem odbywa się prezentacja Gwardii Narodowej oraz pokazy koni. W pobliskim parku Jardim Vasco da Gama można oglądać unikalną w skali światowej orkiestrę konną, która gra w galopie.


godziny otwarcia:
od 10h00 do 18h00 (oprócz Poniedziałku)
zamknięte:
easter,xmas,01.05,01.12,08.12
cennik:
do 13 lat: 0€; od 14 lat: 2.5€
darmowy wstęp:
Niedziela, od 10h00 do 14h00
adres: Praça Alfonso de Albuquerque
telefon: +351 213 614 660
www: www.museu.presidencia.pt
Pociąg: Belém (Cais do Sodré - Cascais)
Tramwaj: 15
Autobus: 714,727,728,743,749,751
Społeczność FotoLizbona.pl
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Pałac Prezydencki w Belem
Pałac Prezydencki w Belem
Klasztor Hieronimitów
Torre de Belém
Torre de Belém
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO
Królewskie Karety
Jedna z pięciu sal
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Pomnik Odkrywców
Belém
Mosteiro Jeronimos
Mosteiro Jeronimos
Belém
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl