Dziś: Poniedziałek, 17 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Palácio Nacional da Ajuda
Pałac Narodowy w dzielnicy Ajuda wybudowany został w miejscu, gdzie po trzęsieniu ziemi w 1755 roku skonstruowano tymczasowy dom dla Rodziny Królewskiej. Plan budowy barokowo - rokokowego pałacu stworzył architekt Manuel Caetano de Sousa. Jednak później José da Costa i Silva and Francisco Xavier Fabri zaprojektowali wspaniały budynek w nowoczesnym neoklasycystycznym stylu.
Pałac Ajuda
Ogromny gmach pałacu zachwyca swoją fasadą, jednak warto zwrócić uwagę , ze część pałacu od strony Calçada da Ajuda, nie została nigdy ukończona.
Wieża obok Pałacu Ajuda
Most 25 kwietnia: zimowe kolory po zachodzie słońca
Żaglówki: na rzece Tag

Godziny otwarcia
Od 10h00 do 18h00 (zamykanie sal rozpoczyna się o 17h45).
Zamknięty w środy, 1 stycznia, w Wielkanoc, 1 maja, 25 grudnia.

Ceny biletów
Wstęp do Palácio Nacional da Ajuda kosztuje 5.00€, dzieci do 14 lat za darmo, seniorzy powyżej 65 lat — 2.50€.
W niedziele od 10h00 do 14h00 wstęp za darmo.

Bilet rodzinny kosztuje 20€ (2 dorosłych + 1 dziecko od 6 do 18 lat) lub 24€ (2 dorosłych + 2 dzieci od 6 do 18 lat).

Średni czas wizyty w Palácio to 1h45.


JAk dostać się do Palácio da Ajuda?
Palácio da Ajuda znajduje się na szczycie ulicy Calçada da Ajuda, która łączy dzielnice Ajuda i Belém. Z Belém można do pałacu dojść piechotą (pół godziny pod górkę). Parking dla samochodów znajduje się na placu Largo da Torre, dwie minuty piechotą od pałacu.

adres: Largo da Ajuda
www: www.palacioajuda.pt
Pociąg: Linia Cascais (stacja Belém)
Tramwaj: 18
Autobus: 729, 732, 742, 760
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Jardim Botânico da Ajuda jest najstarszym ogrodem botanicznym w Portugalii. Jest to ogród typu włoskiego, składający się z dwóch poziomów. W latach świetności w kolekcji ogrodu botanicznego znajdowało się ponad 5000 gatunków roślin, wiele z nich pochodziło z dawnych portugalskich kolonii. Ogród położony jest nieco na uboczu, ale dzięki temu nie ma tu tłumów turystów i można odpocząć w zacienionych alejkach.
Museu Nacional dos Coches (Muzeum Powozów) znajduje się w Belém, niedaleko Presidência de República (siedziby Prezydenta Portugalii). Posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji pojazdów konnych od XVII do XIX wieku. Wiele pojazdów zgromadzonych w muzeum, woziło niegdyś władców.
Jardim - Museu Agricola Tropical to piękny park z wieloma egzotycznymi roślinami. Zwany jest również Zamorskim (Jardim do Ultramar), bo większość flory pochodzi z byłych portugalskich kolonii w Afryce (Angola, Mozambik, Cabo Verde), Azji (Makau) i Ameryce Południowej (Brazylia). Rośnie tu wiele gatunków rzadkich drzew i roślin, w tym niektóre zagrożone wyginięciem. Jest to cichy i spokojny park, z ptactwem wodnym i pawiami, który, dzięki rosnącym tu wielu gatunkom drzew, można nazwać arboretum.
Najsłynniejszymi portugalskimi ciastkami (pastéis) są Pastéis de Belém. Przepis na nie jest ściśle strzeżoną tajemnicą, którą znają zaledwie trzy osoby. Jedyna prawdziwa fabryka "Pastéis de Belém" znajduje się niedaleko Klasztoru Hieronimitów. Delikatne, kruche ciastka w kształcie babeczek mają w środku pyszny, jeszcze ciepły krem. Przed zjedzeniem należy je posypać cukrem pudrem i cynamonem. Jedno ciasteczko kosztuje 1.05€.
Nazwa dzielnicy Santa Maria de Belém, skracana jest do Belém, do oznacza Betlejem. Ta położona nad Tagiem dzielnica Lizbony, oddalona jest od centrum o niecałe 6 kilometrów. Odwiedzając stolicę Portugalii koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin lub nawet cały dzień na wizytę w Belém i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy. Jest to miejsce upamiętniające wkład Portugalii w Wielkie Odkrycia Geograficzne.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Barka
Biały Paw
Cristo Rei
Most 25 kwietnia
Most 25 kwietnia
Most 25 kwietnia
Necropolis
Okna
Latarnia
Restauracje w Docas
Restauracje w Docas
Restauracje w Docas
Restauracje w Docas
Restauracje w Docas
Most 25 kwietnia
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl