Dziś: Poniedziałek, 21 Październik 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Oceanarium
Oceanarium w Lizbonie to największe oceanarium w Europie. W siedmiu milionach litrów słonej wody znajduje się ponad 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Oceanarium odwiedziło już ponad 10 milionów ludzi. Kochają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Całą ekspozycję w Oceanarium w Lizbonie można zobaczyć w około 2 godziny, jednak na obserwowanie podwodnego świata można przeznaczyć nawet cały dzień.
Budynek Oceanarium: w Parku Narodów
Wystawa zwierząt morskich podzielona jest na cztery mniejsze akwaria, w których znajduje się fauna i flora Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego oraz Antarktydy. W głównym, największym zbiorniku znajdują się różne gatunki zwierząt żyjących w oceanach, są to m. in. rekiny, tuńczyki oraz wargaczowate. Jest to zbiornik z różnorodnymi zwierzętami żyjącymi w wodach całego świata. Można tu także z bliska przyjrzeć się jak wygląda życie na refie koralowej. W Oceanarium w Lizbonie żyją nie tyko ryby i rekiny, ale także pingwiny, olbrzymie żółwie, wydry i ptaki żyjące na wybrzeżach morskich.
Budynek Oceanarium: w Parku Narodów
Młoda Płaszczka: która przyszła na świat w Oceanarium
Oceanarium: rafa koralowa

Szyby oceanarium są tak skonstruowane, że zwiedzający mają wrażenie, że spacerują po morskim dnie. Ściany głównego akwenu to grube na około 30 centymetrów akrylowe szyby.

Ocenário de Lisboa zostało otwarte z okazji odbywających się w Lizbonie w 1998 roku międzynarodowych targów Expo. Projektantem budynku jest Peter Chermayeff.

Oceanarium wybudowane zostało także do celów naukowych i edukacyjnych. Można tutaj oglądać na przykład jak wylęgają się małe rekiny. Są także specjalne sale, gdzie z bliska można przyjrzeć się stadiom rozwoju morskich stworzeń na przykład płaszczki.

Każdego roku milion osób odwiedza Oceanarium w Lizbonie, dzięki temu stało się najpopularniejszą atrakcją w Portugalii. Misją Ocenário jest promować wiedzę o oceanach, edukować odwiedzających o konieczności chronienia środowiska.

Praktyczne wskazówki dla odwiedzających Oceanarium
  • Podczas wizyty w Oceanarium należy mieć wyłączony telefon.
  • W budynkach Oceanarium nie wolno palić, jeść ani wnosić ze sobą jedzenia.
  • Nie wolno robić zdjęć przy użyciu lampy błyskowej.
  • Wybierając się do Oceanarium warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie, gdyż zwiedzane są również strefy zimnych oceanów.

BILET RODZINNY

Istnieje możliwość wykupienia biletu rodzinnego. Rodzina: 2 dorosłych i 2 dzieci w wieku do 12 lat (dodatkowe dziecko: 4,5€) płaci 34€ (z wystawą czasową 42€). Bilet rodzinny dostępny jest w bileteriach Oceanário de Lisboa.

WYSTAWY CZASOWE

W Oceanarium są wystawy czasowe Exposição temporária. Obecna dotyczy żółwi morskich "Tartarugas marinhas. A viagem." Za oglądanie ekspozycji czasowej trzeba dopłacić około 2-3€ do biletu.

NOC Z REKINAMI

Na rodziny z dziećmi (od 4 lat) czeka tu atrakcja w postaci Nocy z Rekinami, czyli spania w oceanarium. Trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji (reservas@oceanario.pt), minimalna liczba osób to 10, maksymalna 16. Ceny za udział zaczynają się od 60€ za uczestnika. Noc z rekinami zaczyna się o 20:00 i kończy o 10:00 następnego dnia. Należy zabrać ze sobą śpiwór, poduszkę i komfortowe ubranie. Podczas wieczoru, liczne atrakcje i wizyty w różnych częściach Oceanarium, sesja filmowa (z popcornem), nocna obserwacja rekinów i płaszczek, wizyta w sali, gdzie przygotowywane jest pożywienie dla zwierząt, śniadanie a także poranna wizyta z przewodnikiem po stałej ekspozycji Oceanarium.

Więcej informacji o nocy z rekinami: http://www.oceanario.pt/cms/1107.


Jak dotrzeć do Oceanarium w Lizbonie?
Oceanarium znajduje się w Parku Narodów i najprościej jest dojechać tu metrem. Należy wysiąść na stacji Oriente (czerwona linia metra). Po wyjściu z metra (przy centrum handlowego Vasco da Gama) naeży kierować się w stronę rzeki, a później w prawo (na wschód). Podążając promenadą nad Tagiem, po około 20 minutach spaceru dotrzemy do Oceanarium. Do dzielnicy Oriente dojedziemy także autobusami. Autobusem 728 możemy dojechać z Belem (podróż do Oceanarium trwa około 40 minut), albo z Praça Comércio (podróż trwa około 25 minut). Należy wysiąść na przystanku Oceanário de Lisboa. Do dzielnicy Oriente docierają również autobusy numer 725,744 (z Marquês Pombal),708 (z Martim Moniz),750(autobus wyrusza z Algés, jedzie przez Estação Benfica),759 (z Restauradores , Rossio, Praça Comércio),782 (z Cais Sodré, Pç. Comércio),794 (z Terreiro do Paço, Estação Sta. Apolónia). W przypadku tych autobusów wysiadamy na przystanku Estação Oriente.

godziny otwarcia:
Zima: od 10h00 do 18h00 (cały tydzień); Lato: od 10h00 do 19h00 (cały tydzień)
cennik:
do 3 lat: 0€; od 4 do 12 lat: 9€; od 13 do 64 lat: 13€; od 65 lat: 9€
adres: Esplanda D.Carlos I (Parque das Nações)
telefon: +351 218 917 002
www: www.oceanario.pt
Metro: Oriente
Autobus: 725,728,44,708,750,759,782,794
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Pavilhão do Conhecimento - Ciência Viva to miejsce, gdzie młodzi naukowcy zaspokoją swoją ciekawość. Odwiedzając Pawilon Wiedzy, mamy pewność, że młodzi i starsi spędzą czas w towarzystwie nauki. Jest to interaktywne muzeum Nauki i Technologii, gdzie staja się one dostępne dla wszystkich. Pavilhão do Conhecimento stymuluje do eksplorowania świata i eksperymentowania.
Centro Comercial Vasco da Gama jest jednym z największych centrów handlowych w Portugalii. Jest ono bardzo ciekawe architektonicznie, otwarte codziennie od 9:00 do północy.
Lizbona to nie tylko przeszłość, z najlepszych czasów Wielkich Odkryć Geograficznych. Położony nad Tagiem Park Narodów (Parque das Naçoes) jest całkowicie nową dzielnicą, zbudowaną dzięki temu, że Lizbona gościła targi Expo’98. Miejsce to, jest jednym z niewielu w Lizbonie, gdzie podziwiać można nowoczesną architekturę. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji portugalskiej stolicy - Oceanarium.
Gare do Oriente to przepiękny budynek ze szkieletowym zadaszeniem z białej stali. Na obiekt składają się dworzec kolejowy, stacja metra i dworzec autobusowy. Stacja Oriente zyskuje wyjątkowy urok nocą. Zmienia się w świecącą pajęczynę, do której prowadzą przerzucone nad ulicą szklane kładki.
Zadziwiające jest, że w tej płaskiej części Lizbony kursuje kolejka jak w Alpach. Kolejka linowa oferuje nam podróż ponad Parkiem Narodów, wzdłuż rzeki Tag. Długość trasy to około 1000 metrów.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Oceanarium
Ocean Antarktyczny
Oceanarium
Oceanarium
Oceanarium
Uśmiech Rekina
Oceanarium
Spotkanie z Rekinem
Kolejka Linowa
Most Vasco Da Gama
Vasco da Gama
Promenada
Most Vasco da Gama
Kolejka Linowa
Most Vasco da Gama
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl