Dziś: Poniedziałek, 17 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Muzeum Powozów
Museu Nacional dos Coches (Muzeum Powozów) znajduje się w Belém, niedaleko Presidência de República (siedziby Prezydenta Portugalii). Posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji pojazdów konnych od XVII do XIX wieku. Wiele pojazdów zgromadzonych w muzeum, woziło niegdyś władców.
Królewskie Karety: w Muzeum Powozów w Belém
Historia muzeum
Klasztor Hieronimitów: klasztorne krużganki należą do najpiękniejszych w Portugalii
Torre de Belém: pamiątka z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych
Pałac Prezydencki w Belém: wypielęgnowane ogrody pałacowe

Museu Nacional dos Coches mieści się starej ujeżdżalni koni, we wschodniej części Pałacu Belém. Budynek, będący kiedyś siedzibą szkoły jazdy, wzniesiony został w 1726 roku, przez włoskiego architekta Giacomo Azzoliniego. Górna galeria głównej sali powstała, by rodzina królewska mogła ogladać swoje konie rasy Lusitana. Muzeum powstało 23 maja 1905 roku z inicjatywy Królowej D. Amélia de Orleãns e Bragança (żona króla Carlosa). Nosiło wówczas nazwę Museu dos Coches Reaes (Muzeum Królewskich Karet). Po ustanowieniu Republiki w 1910 zmieniło nazwę na używaną obecnie.

Kolekcja

W głównej sali, z pięknie malowanym sufitem, wystawione s a wozy wykonane dla portugalskiej rodziny królewskiej. Najstarszym eksponatem w muzeum jest drewniany powóz Filipa II hiszpańskiego. Na tle innych okazów kolekcji, jest on dość prostym powozem, wyłożony w środku czerwoną tapicerką ze skóry. Późniejsze powozy są bardziej dekoracyjne, ociekają wręcz złotem, są bogato rzeźbione, dekorowane królewskimi herbami, a w środku mają aksamitne czerwone tapicerki. W końcu głównej sali znajdują się trzy, najpiękniejsze chyba, powozy kolekcji. Są to barokowe karety wykonane we Włoszech dla portugalskiego ambasadora w Rzymie (Dom Rodrigo Almeida e Menzes). Każdy z nich waży około pięciu ton, ozdabiane są dużymi, pozłacanymi figurami. Są to jednak wozy na drewnianych kołach z metalowymi obręczami, nie zawsze wygodne, choć nadwozie zawieszone jest na skórzanych pasach.

W sąsiedniej sali na parterze prezentowane są między innymi dwukołowe kabriolety konne oraz bryczki zaprzęgane do kucyków, którymi jeździły dzieci królów. Można tutaj oglądać między innymi pierwszą lizbońską taksówkę, czyli XIX-wieczną dorożkę, pomalowaną na czarni i zielono.

Na pierwszym piętrze znajdują się sale, gdzie eksponowane są stroje i akcesoria jeździeckie. Można tu oglądać między innymi różowy płaszcz jeździecki Dony Amalii, założycielki muzeum. W galerii umieszczono portrety członków rodziny królewskiej.

Ciekawostki

  • Museu Nacional dos Coches (Muzeum Powozów) jest najchętniej odwiedzanym muzeum, nie tylko w Lizbonie, ale także w całej Portugalii.
  • Prezentowane powozy wykonane zostały w Portugalii, Włoszech, Francji, Austrii i Hiszpanii.
  • W muzeum nie są eksponowane wszystkie karety ze zgromadzonej kolekcji, gdyż brakuje przestrzeni do eksponowania powozów.
  • Obecnie, niedaleko starego muzeum, po drugiej stronie ulicy, zaczęto budować nowy budynek muzeum, gdzie docelowo zostanie przeniesiona cała kolekcja. Na razie jednak prace stanęły w miejscu, przeszkodą są problemy z uzyskaniem odpowiedniej wilgotności powietrza w salach, a przede wszystkim problemy finansowe. Rząd przyznał, że rozpoczęcie budowy nowego muzeum w dobie kryzysu, było wielkim błędem.

Jak dotrzeć do Muzeum Powozów?
Jadąc z centrum tramwajem nr 15 należy wysiąść na przystanku o nazwie Belém. Muzeum znajduje się we wschodnim skrzydle Pałacu Prezydenckiego.

godziny otwarcia:
od 10h00 do 17h30 (oprócz Poniedziałku)
zamknięte:
01.01; Wielkanoc; 05.01
cennik:
do 14 lat: 0€; od 15 do 25 lat: 2€; od 26 do 64 lat: 5€; od 65 lat: 2,5€
darmowy wstęp:
Niedziela, od 10h00 do 14h00
adres: Praça Afonso de Albuquerque
telefon: +351 213 610 850
www: www.museudoscoches.pt
Pociąg: Belém (Cais do Sodré - Cascais)
Tramwaj: 15
Autobus: 714,727,728,29,751
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Najsłynniejszymi portugalskimi ciastkami (pastéis) są Pastéis de Belém. Przepis na nie jest ściśle strzeżoną tajemnicą, którą znają zaledwie trzy osoby. Jedyna prawdziwa fabryka "Pastéis de Belém" znajduje się niedaleko Klasztoru Hieronimitów. Delikatne, kruche ciastka w kształcie babeczek mają w środku pyszny, jeszcze ciepły krem. Przed zjedzeniem należy je posypać cukrem pudrem i cynamonem. Jedno ciasteczko kosztuje 1.05€.
Jardim - Museu Agricola Tropical to piękny park z wieloma egzotycznymi roślinami. Zwany jest również Zamorskim (Jardim do Ultramar), bo większość flory pochodzi z byłych portugalskich kolonii w Afryce (Angola, Mozambik, Cabo Verde), Azji (Makau) i Ameryce Południowej (Brazylia). Rośnie tu wiele gatunków rzadkich drzew i roślin, w tym niektóre zagrożone wyginięciem. Jest to cichy i spokojny park, z ptactwem wodnym i pawiami, który, dzięki rosnącym tu wielu gatunkom drzew, można nazwać arboretum.
Nazwa dzielnicy Santa Maria de Belém, skracana jest do Belém, do oznacza Betlejem. Ta położona nad Tagiem dzielnica Lizbony, oddalona jest od centrum o niecałe 6 kilometrów. Odwiedzając stolicę Portugalii koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin lub nawet cały dzień na wizytę w Belém i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy. Jest to miejsce upamiętniające wkład Portugalii w Wielkie Odkrycia Geograficzne.
Museu da Eletricidade to duży budynek z czerwonej cegły usytuowany tuż nad rzeką, niedaleko Estacão Fluvial Belém. Muzeum mieści się w budynkach dawnej elektrowni cieplnej, która dostarczała prąd elektryczny do Lizbony i okolic. To jeden z piękniejszych przykładów architektury przemysłowej pierwszej polowy XX wieku w Portugalii.
Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) jest najwspanialszym przykładem potęgi Portugalii w erze Wielkich Odkryć Geograficznych. Fundusze na budowę tego obiektu pochodziły z 5% podatku pobieranego od kupców przypraw. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Torre de Belém
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO
Jedna z pięciu sal
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Pomnik Odkrywców
Belém
Mosteiro Jeronimos
Mosteiro Jeronimos
Belém
Pałac Prezydencki
Tropikalny Ogród Botaniczny
Pedrão dos Descobrimentos
Kuchnia
Wystawa fotografii
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl