Dziś: Poniedziałek, 17 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Muzeum Płytek Azulejos
Można by powiedzieć, że najlepszym muzeum azulejo są po prostu lizbońskie ulice, gdzie podziwiać można budynki wyłożone tymi ceramicznymi płytkami. W mieszczącym się w Convento Madre de Deus muzeum Museu Nacional do Azulejo prześledzić można historię tych zdobień od XV wieku do czasów współczesnych oraz poznać różne style azulejos. Na ostatnim piętrze znajduje się mozaika przedstawiające Lizbonę przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku. Jednak najciekawszy jest kościół przylegający do muzeum kościół Igreja Madre de Deus.
Muzeum Azulejos
Klasztor Matki Bożej (Madre de Deus) zbudowany został na polecenie królowej Leonor w 1509 roku. Konstrukcja została zniszczona podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1755 roku. Przez wieki, dzięki ogromnej pracy udało się odtworzyć ten budynek. Wnętrze kościoła wyłożone jest barokowymi, niebieskimi płytkami, ołtarz jest złocony. Obok historycznych paneli z płytkami prezentowane są tu prace artystów, takich jak Julio Barradas, Maria Keil Julio Pomar czy Cargaleiro Cherub Lapa.
Panorama Lizbony: srzed trzęsienia ziemi z 1755 roku
Muzeum Azulejos: panel z płytek
Muzeum Azulejos: zabytkowe kafle

W niedziele i święta wejście do Muzeum Płytek Azulejos w Lizbonie, od 10:00 do 14:00 za darmo.

Jak dotrzeć do Museu Nacional do Azulejo?
Bezpośrednio przed wejściem do muzeum zatrzymują się autobusy: 718, 742, 794 oraz 759 (nocny). Przy Av. Infante D. Henrique (5 minut piechotą od muzeum) zatrzymuje się autobus 728. Najbliższa stacja metra to Estação de Santa Apolónia (dojazd do muzeum autobusem zajmie 20 minut).

godziny otwarcia:
od 10h00 do 18h00 (oprócz Poniedziałku)
cennik:
do 14 lat: 0€; od 15 do 18 lat: 2,5,5€; od 19 do 64 lat: 5€; od 65 lat: 2,5€
adres: Rua da Madre de Deus 4
telefon: (+351) 218 100 340
www: www.museudoazulejo.pt
Autobus: 718, 742, 794, 759 (nocny)
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Od ponad wieku stragany Targu Złodziei (Feira da Ladra) zajmują miejsce na Campo de Santa Clara na obrzeżach Alfamy, niedaleko klasztoru Świętego Wincentego. Niestety, oprócz "perełek", wartościowych staroci, oferowany jest tu także kiepskiej jakości chiński towar. Targ obecnie odbywa się we wtorki i soboty (od 7h00 do 14h00).
Taras ten usytuowany jest w doskonałym miejscu. Podchodząc w górę, ulicą Rua Senhora Monte, będziemy naprawdę zaskoczeni, gdy przed nami wyłoni się niesamowity widok. Miradouro da Nossa Senhora do Monte jest zdecydowanie jednym z najlepszych punktów widokowych jakie posiada Lizbona. Jest to najwyższy punkt widokowy w stolicy.
Jest to jeden z popularnych punktów widokowych w Lizbonie. Często jest nazywany po prostu Graça. Jest to popularne miejsce spotkań, a to wszystko za sprawą widoku, który się stąd roztacza na zabytkowe centrum Lizbony, dzielnicę Baixa, Chiado i rzekę Tag z mostem Ponte 25 de Abril.
Ten stosunkowo mało znany taras widokowy zlokalizowany jest w sercu Alfamy, gdzie znajduje się kościół Santo Estevão (wspaniały przykład architektury baroku). Miradouro Santo Estevão daje przybyszom chwilę wytchnienia, po trudach pokonywania schodów najstarszej dzielnicy Lizbony. Panoramiczny widok obejmuje rzekę Tag oraz Alfamę.
Najstarsza i zdecydowanie najbardziej niezwykła część Lizbony położona jest na wzgórzu. To dzielnica zaułków: wąskie uliczki, kręte schody, fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, porozwieszane pranie i Tramwaj 28 przemierzający ze zgrzytem strome wzniesienia. Alfama to miejsce magiczne. Pewna umykająca opisowi właściwość tego miejsca ukaże się nam dopiero wtedy, gdy intensywnie doświadczymy wielobarwności Alfamy.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Muzeum Azulejos
Muzeum Azulejos
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl