Dziś: Piątek, 21 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Muzeum Arte Antiga
W Museu de Arte Antiga znajdują się największe w Portugalii zbiory malarstwa. Większość dzieł, szczególnie obrazów religijnych miejscowych artystów, została przekazana przez klasztory (po ich rozwiązaniu w 1834 roku). W muzeum tym prezentowana jest nie tylko sztuka portugalska, ale także europejska i z Krajów Wschodu. Widoczne są tu związki Portugalii z Afryką, Brazylią, Indiami i Japonią.
Museu de Arte Antiga: fragment Painéis de São Vicente
Stała ekspozycja muzeum zajmuje 70 na trzech piętrach pałacu palácio Alvor-Pombal. XVII-wieczny pałac został wybudowany dla hrabiów Alvor, w 1770 roku kupił go Markiz de Pombal. Muzeum otwarte zostało w roku 1884. Początkowo, ze względu na zielone okna pałacu, nazywane było Casa das Janelas Verdes. Na 1 piętrze znajduje się kolekcja malarstwa europejskiego oraz sztuk dekoracyjnych, a w kaplicy Capela das Albertas kolekcja portugalskich mebli. Na 2 piętrze wyeksponowano dzieła portugalskiej sztuki złotniczej Joalharia portuguesa, ceramiki Cerâmica (porcelana portugalska, chińska oraz przykłady porcelany japońskiej), szkieł oraz sztuk orientalnych. Na 3 piętrze znajdziemy malarstwo i rzeźbę portugalską.
Museu de Arte Antiga
Museu de Arte Antiga

Najważniejszymi obrazami w tym lizbońskim muzeum są niewątpliwie "Adoracja Świętego Wincentego" (Painéis de São Vicente), ukazujące najważniejsze postaci XV-wiecznej Portugalii: króla Afonso V, królową Izabelę, ich syna Jana II czy Henryka Żeglarza. Dzieło pochodzące z 1470 roku składa się z sześciu obrazów autorstwa Nuno Gonçalvesa, portugalskiego malarza. Panele ukryte podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku w klasztorze Świętego Wincentego w Lizbonie, odnaleziono w 1910 roku.

Innymi cennymi eksponatami są między innymi: Cruz de D. Sancho I, figura São Leonardo, obraz przedstawiający Świętego Hieronima (São Jerónimo) oraz Tentações de Santo Antão autorstwa Jheronymusa Boscha.

Godziny otwarcia muzeum:
wtorek: 14h00-18h00
środa - niedziela: 10h00-18h00
Nieczynne w poniedziałki, wtorki rano, 1 stycznia, Wielkanoc, 1 maja i 25 grudnia.

Cennik:
Bilet normalny: 5.00 €
Osoby powyżej 65 lat: 2.50 €
Studenci: 2.00€.

Wstęp gratis:
niedziele i święta do 14h00
dzieci do 14 lat.


adres: Rua das Janelas Verdes
Tramwaj: 15, 18
Autobus: 713, 714, 727, 728, 732, 760
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Bazylika jest położona na szczycie wzgórza, dzięki czemu jej charakterystyczna biała kopuła jest widoczna z daleka. Z samej kopuły natomiast rozciąga się wspaniały widok na Lizbonę. Inna nazwa bazyliki brzmi Real Basílica e Convento do Santíssimo Coração de Jesus. Bazylika była pierwszym na świecie kościołem pod wezwaniem Świętego Serca Jezusa.
Jardim da Estrela w Lizbonie, powstał w połowie XIX wieku, przed kościołem Basílica da Estrela, przy wsparciu królowej D. Maria II. Prace rozpoczęły się w 1842 roku, a oficjalna inauguracja ogrodu odbyła się 3 kwietnia 1852. Ogród o powierzchni 4,6 ha został zbudowany w stylu angielskim, z romantycznymi inspiracjami. W drugiej połowie XIX, spacery po Ogrodach Estrela były modne, a sam ogród posiadał elementy, które obecnie już nie istnieją: szklarnie, altany i pawilon chiński.
W Lizbonie nie ma lepszego widoku na rzekę, port i dzielnicę Baixa, niż widok z Miradouro de Santa Catarina. Taras, znajdujący się w dolnej części Bairro Alto, został odrestaurowany latem 2013 roku. Jest to popularne miejsce spotkań Lizbończyków. Można tu podziwiać najpiękniejsze w Lizbonie zachody słońca nad Tagiem.
Cmentarz Prazeres znajduje się w zachodniej części Lizbony w dzielnicy Prazeres i jest największym cmentarzem w Lizbonie. Po wybuchu epidemii cholery Morbus, w 1833 roku, powstała pilna potrzeba stworzenia dużego cmentarza. Właśnie wtedy powstał Cmentarz Prazeres. Nazwa cmentarza oznacza "Przyjemność" i wywodzi się od starożytnej nazwy quinty (farmy), która zajmowała ten sam obszar co istniejący obecnie cmentarz.
Najbardziej urokliwa tramwaj-winda w Lizbonie łącząca Cais do Sodré z Bairro Alto (Largo do Calhariz i Rua de São Paulo). Jest to często fotografowany fragment Lizbony: mijające się żółte wagoniki w wąskiej uliczce na tle rzeki Tejo. Winda pomieści 23 osoby, pokonuje odległość 235 metrów. W roku 2002 Elevador da Bica został sklasyfikowany jako Monumento Nacional (Monument Narodowy).
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl