Dziś: Poniedziałek, 21 Październik 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) jest najwspanialszym przykładem potęgi Portugalii w erze Wielkich Odkryć Geograficznych. Fundusze na budowę tego obiektu pochodziły z 5% podatku pobieranego od kupców przypraw. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Klasztor Hieronimitów: klasztorne krużganki należą do najpiękniejszych w Portugalii
Dla osób pragnących poznać Lizbonę, Mosteiro dos Jerónimos (czytaj: mosztejru dosz żerónimusz) jest punktem obowiązkowym. Niektórzy uważają, iż jest to najpiękniejsza budowa w stolicy Portugalii.
Klasztor Hieronimitów: uważany jest za perłę stylu manuelińskiego
Klasztor Hieronimitów: odpoczynek w cieniu krużganków
Mosteiro Jeronimos: kolejki przed wejściem do klasztoru
Mosteiro Jeronimos: zdobienia południowego portalu
Klasztor Hieronimitów: styl manueliński

Historia Klasztoru Hieronimitów
Klasztor powstał na miejscu kaplicy Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza. Budowa klasztoru rozpoczęła w 1502 z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Król Manuel I nie zobaczył gotowego klasztoru, zmarł 30 lat przed ukończeniem budowy. W roku 1551, król Jan III (syn Maunuela I) zrezygnował z finansowania dalszej budowy. Długość trwania budowy klasztoru to około 50 lat, co jak na tamte czasy było imponującym tempem. Do roku 1934, klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima stąd jego nazwa. Pierwotny klasztor wzniesiony był w stylu gotycko-manuelińskim, natomiast w XIX wieku został nieco zmieniony i odnowiony.

Styl manueliński
Potężny obiekt kryje wnętrza w niezwykle bogatym stylu. Klasztor uważany jest za perłę stylu manuelińskiego. Autorem projektu był Diogo de Boitaca, który uważany jest za twórcę stylu mamuelińskiego. Styl ten łączy gotyk i rzeźby o morskich motywach oraz elementy orientalne. Krużganki klasztorne należą do najpiękniejszych w Portugalii. Ściany, filary, balkony, portale pokryte są gęstymi reliefami z motywami zwierząt morskich: ryby, żółwie, syreny, potwory morskie. Na uwagę zasługuje niezwykła szczegółowość detali: karawele, liny kotwice, wodorosty i korale.

Zwiedzanie
Najbardziej imponującym, zewnętrznym elementem budowli jest portal południowy. Nad geometryczną architekturą dominują zdobienia. Centralne miejsce zajmuje figura Matki Bskiej z Dzieciątkiem Jezus - Nossa Senhora de Belém com o Menino, pod której wezwaniem jest kościół. Warto przyjrzeć się wnikliwie innym rzeźbom, może uda nam się odnaleźć miedzy innymi postaci dwunastu Apostołów. Wejście do kościoła i na krużganki znajduje się w zachodnim portalu, zaraz przy lewym skrzydle kompleksu.

Kościół - Igreja Santa Maria de Belém
Zwiedzanie obiektu można zacząć od kościoła, wejście jest w zachodnim portalu, zaprojektowanym przez francuskiego rzeźbiarza Nicolau Chanterene. Przed przejściem przez olbrzymie drzwi, warto spojrzeć w górę, gdyż nad wejściem znajduje się misternie wyrzeźbiona szopka betlejemska. Kościół zbudowany został na planie krzyża łacińskiego, z trzema nawami tej samej wysokości. W kościele, zaraz przy wejściu po lewej stronie, znajduje się grób żeglarza Vasco da Gamy (lecz szczątki jego spoczywają w jego rodzinnym Vidigueira). Warto zwrócić uwagę na wiszący w pobliżu obraz przedstawiający Świętego Hieronima, który tłumaczył Pismo Święte mieszkając w jaskini z lwem. Po prawej stronie od wejścia znajduje się grób wieszcza narodowego Luísa de Camõesa (1527-1570). Na ścianie po lewej stronie znajduje się szereg drzwi - są to konfesjonały. W pobliżu ołtarza znajdują się nagrobki: króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej, króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg oraz pusty grób króla Sebastiana (Rei D. Sebastião), który nie powrócił z niefortunnej bitwy w Maroku.

Krużganki klasztorne - Claustro
Krużganki klasztorne zaprojektował Diogo de Boitaca, zainicjował prace w XVI wieku. Jego dzieło od roku 1517 kontynuował João de Castilho a następnie w latach 1540 - 1541 Diogo de Torralva. Bogato zdobione arkady i balustrady byłej siedziby zakonników podzielone są na dwa piętra na planie kwadratu. Można zwiedzać Refeitório (refektarz, jadalnię), którego ściany wyłożone są XVIII-wiecznymi azulejos, ze scenami z Biblii. Na północnej ścianie refektarza znajduje się obraz z XVII wieku przedstawiający Świętego Hieronima, namalowany przez miejscowego malarza Avelar Rebelo. Spacerując po krużgankach na pewno zobaczymy fontannę z lwem, zwierze te jest atrybutem świętego Hieronima. Arkady klasztoru kryją granitową płytę, pod którą spoczywają szczątki poety Fernando Pessoi. Na pierwszym piętrze znajduje się sala, w której możemy dużo dowiedzieć się o historii Portugalii i obejrzeć portrety wszystkich jej królów.

Ciekawostki
Klasztor, wybudowany pierwotnie na północnym brzegu Tagu, podczas wielkiego trzęsienie ziemi z 1755 roku zmienił swoje położenie na obecne (przesunął się bardziej w głąb lądu). Mimo wielkiego kataklizmu, jaki nawiedził Portugalię, klasztor ocalał i do dziś możemy oglądać kościół i krużganki w stanie prawie niezmienionym. W XIX wieku, kiedy w kraju nastąpiła kasacja zgromadzeń religijnych, klasztor zaczął podupadać. Imponujące lewe skrzydło budowli dobudowano właśnie w tym czasie. Dziś mieszczą się tu muzea: morskie i archeologiczne.

13 grudnia 2007 roku, podczas szczytu Unii Europejskiej, na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. Traktat Reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim. Przed klasztorem w ziemię wmurowana jest pamiątkowa tablica z podpisami premierów biorących udział w tym wydarzeniu (w tym Donalda Tuska).

Praktyczne wskazówki
W poniedziałki klasztor (tak jak większość zabytków Belém) jest zamknięty. Nieczynny jest także 1 stycznia, w Wielkanoc, 1 maja oraz 25 grudnia. Do kościoła wstęp zawsze jest za darmo (zamknięty podczas nabożeństw), za zwiedzanie klasztoru trzeba już zapłacić. Można kupić też bilety łączone: Mosteiro dos Jerónimos / Torre de Belém: 10€, Mosteiro dos Jerónimos / Torre de Belém / Palácio Nacional da Ajuda: 13 €. W pierwszą niedzielę miesiąca, od 10h00 do 14h00 można zwiedzić klasztor za darmo.

W sezonie turystycznym przed wejściem do Mosteiro dos Jerónimos często ustawia się kolejka turystów. Warto wtedy sprawdzić, czy ludzie czekają na wejście na krużganki klasztorne, czy do kościoła i wejść najpierw tam, gdzie kolejki nie ma. Wejście do kościoła znajduje się po prawej stronie, na krużganki wchodzi się dalszym wejściem, na wprost. Turyści do Belém napływają często "falami" tzn dużymi zorganizowanymi grupami, w pobliżu jest duży parking dla autokarów turystycznych.


godziny otwarcia:
Zima: od 10h00 do 17h00 (oprócz Poniedziałku); Lato: od 10h00 do 18h00 (oprócz Poniedziałku)
cennik:
do 15 lat: 0€; od 15 lat: 10€
darmowy wstęp:
Niedziela, od 10h00 do 14h00
adres: Praça do Império
telefon: +351 213 620 034
www: www.mosteirojeronimos.pt
Pociąg: Belém (Cais do Sodré - Cascais)
Tramwaj: 15
Autobus: 714,727,728,729,751
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Museu de Marinha znajduje się na Praça do Império, w zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów. Jest to miejsce, w którym można poczuć klimat epoki Wielkich Odkryć Geograficznych.
Nazwa dzielnicy Santa Maria de Belém, skracana jest do Belém, do oznacza Betlejem. Ta położona nad Tagiem dzielnica Lizbony, oddalona jest od centrum o niecałe 6 kilometrów. Odwiedzając stolicę Portugalii koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin lub nawet cały dzień na wizytę w Belém i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy. Jest to miejsce upamiętniające wkład Portugalii w Wielkie Odkrycia Geograficzne.
Nowoczesny, surowy budynek Centro Cultural de Belém (Centrum Kultury w Belém, w skrócie CCB) wzbudza kontrowersje ze względu na położenie blisko historycznego, bogato zdobionego Mosteiro de Jeronimos. Jest to bez wątpienia największe centrum kultury i ośrodek współczesnej sztuki w Lizbonie. W budynku CCB znajduje się godne polecenia Museu Colecção Berardo.
Najsłynniejszymi portugalskimi ciastkami (pastéis) są Pastéis de Belém. Przepis na nie jest ściśle strzeżoną tajemnicą, którą znają zaledwie trzy osoby. Jedyna prawdziwa fabryka "Pastéis de Belém" znajduje się niedaleko Klasztoru Hieronimitów. Delikatne, kruche ciastka w kształcie babeczek mają w środku pyszny, jeszcze ciepły krem. Przed zjedzeniem należy je posypać cukrem pudrem i cynamonem. Jedno ciasteczko kosztuje 1.05€.
Jardim - Museu Agricola Tropical to piękny park z wieloma egzotycznymi roślinami. Zwany jest również Zamorskim (Jardim do Ultramar), bo większość flory pochodzi z byłych portugalskich kolonii w Afryce (Angola, Mozambik, Cabo Verde), Azji (Makau) i Ameryce Południowej (Brazylia). Rośnie tu wiele gatunków rzadkich drzew i roślin, w tym niektóre zagrożone wyginięciem. Jest to cichy i spokojny park, z ptactwem wodnym i pawiami, który, dzięki rosnącym tu wielu gatunkom drzew, można nazwać arboretum.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Igreja Santa Maria de Belém
Torre de Belém
Pałac Prezydencki w Belém
Torre de Belém
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO
Królewskie Karety
Jedna z pięciu sal
Pomnik Odkrywców
Belém
Belém
Pałac Prezydencki
Tropikalny Ogród Botaniczny
Pedrão dos Descobrimentos
Kuchnia
Wystawa fotografii
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl