Dziś: Sobota, 11 Lipiec 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Taras widokowy Santa Luzia
Ten punkt widokowy to nie tylko doskonały widok na Tag i Alfamę, ale także mały park i charakterystyczne okrągłe okna z ażurową kratami. Znajduje się niedaleko Miradouro das Portas do Sol, jednak miejsca te różnią się bardzo. Jest tu bardziej zacisznie, można usiąść pod pergolą z bougainvillea (bugenwilli), której kwiaty latem mają intensywnie różowy kolor.
Ażurowe Okna: na tarasie widokowym Santa Luzia
Miradouro Santa Luzia jest miejscem spotkań starszych i młodych Portugalczyków. Widok z tego tarasu obejmuje między innymi: kopułę Santa Engrácia(Panteonu Narodowego), Igreja de Santo Estêvão, dwie białe wieże Igreja de São Miguel.
Portas do Sol: widok na kościół Świętego Wincentego
Ekstremalnie: jeżeli chesz zaoszczędzić na bilecie
Kościół Świętego Antoniego: tuż za koścołem znajduje się Katedra Sé

W bezpośrednim sąsiedztwie tarasu widokowego stoi niewielki kościół Santa Luzia, w którym oglądać można XVIII-wieczne płytki azulejos. Kościół został wzniesiony przez Kawalerów Maltańskich, podczas panowania D. Afonso Henriques. Na tarasie powiewają czerwone flagi z krzyżem, które są symbolem tego zakonu. Kościół został odnowiony po zniszczeniach jakich doznał podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. Na południowej ścianie kościoła Santa Luzia podziwiać można dekoracje z płytek azulejos przedstawiające atak na Zamek Świętego Jerzego w 1147 roku. Na tarasie widokowym znajdują się także azulejos przedstawiające Plac Comercio przed trzęsieniem ziemi.

Jak dotrzeć na Miradouro Santa Luzia?
Miejsce to leży na trasie słynnego tramwaju 28. Zawiezie nas tam również tramwaj numer 12, który odjeżdża z Praça da Figueira.

adres: Largo de Santa Luzia
Tramwaj: 12,28
Autobus: 437
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Najstarsza i zdecydowanie najbardziej niezwykła część Lizbony położona jest na wzgórzu. To dzielnica zaułków: wąskie uliczki, kręte schody, fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, porozwieszane pranie i Tramwaj 28 przemierzający ze zgrzytem strome wzniesienia. Alfama to miejsce magiczne. Pewna umykająca opisowi właściwość tego miejsca ukaże się nam dopiero wtedy, gdy intensywnie doświadczymy wielobarwności Alfamy.
Rozległy, dwupoziomowy Miradouro das Portas do Sol posiada spektakularny widok na Alfamę i rzekę Tag. Panorama rozciągająca się z tego tarasu jest być może jednym z najbardziej zapadających w pamięć widoków w całej Lizbonie.
Ten stosunkowo mało znany taras widokowy zlokalizowany jest w sercu Alfamy, gdzie znajduje się kościół Santo Estevão (wspaniały przykład architektury baroku). Miradouro Santo Estevão daje przybyszom chwilę wytchnienia, po trudach pokonywania schodów najstarszej dzielnicy Lizbony. Panoramiczny widok obejmuje rzekę Tag oraz Alfamę.
Katedra Sé (Sé Patriarcal) znajduje się na Largo da Sé, na trasie słynnego Tramwaju 28. Sé jest skrótem od Sedes Episcopalis, oznaczającym siedzibę biskupa. Katedra jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Santa Maria Maior). Romańska katedra wybudowana w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę po odbiciu miasta z rąk Maurów. Zbudowane na ruinach starego meczetu dla podkreślenia siły chrześcijaństwa i wyższości nad islamem. Była wielokrotnie przebudowywana w różnych stylach, ale w ostatnim czasie przywrócono jej pierwotny romański charakter.
Święty Antoni (lepiej znany jako św. Antoni z Padwy) urodził się w Lizbonie, podobno dokładnie w miejscu gdzie dzisiaj stoi kościół pod jego wezwaniem (Igreja de Santo Antonio). Jest on patronem Lizbony, niezwykły jest ogromny kult, jakim darzą Świętego Antoniego Portugalczycy. Można usiąść na chwilę w kościele i zobaczyć, jak przychodzący tu ludzie dotykają obrazu Świętego Antoniego "na szczęście".
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Już niedługo Lizbona wzbogaci się o nową windę, prace ciągle trwają, stąd ograniczony dostęp do tarasu (i ogromny żuraw ustawiony na środku). Winda, która połączy taras widokowy Santa Luzia z labiryntem uliczek Alfamy, ma być gotowa do końca roku.
dodał(a): hania
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Widok na Alfamę
Alfama
Alfama
Portas do Sol
Portas do Sol
Tramwaj 28
Alfama
Alfama
Taras widokowy Graça
Taras widokowy Graça
Alfama
Alfama
Portas do Sol
Alfama
Tramwaj 28
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl