Dziś: Czwartek, 20 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Taras widokowy Bramy Słońca (Portas do Sol)
Rozległy, dwupoziomowy Miradouro das Portas do Sol posiada spektakularny widok na Alfamę i rzekę Tag. Panorama rozciągająca się z tego tarasu jest być może jednym z najbardziej zapadających w pamięć widoków w całej Lizbonie.
Portas do Sol: widok na kościół Świętego Wincentego
Miradouro das Portas do Sol to położony niedaleko Miradouro de Santa Luzia duży, dwupoziomowy taras widokowy. Portas do Sol było jedną z bram prowadzących do starego miasta. Z tarasu widokowego możemy zobaczyć między innymi kościół i klasztor São Vicente, kopułę Panteonu Narodowego, czerwone dachy dzielnicy Alfama, rzekę Tag i jej drugi brzeg. Lizbończycy mawiają, że Miradouro das Portas do Sol jest tarasem, który każdy mieszkaniec Lizbony chciałby mieć w swoim domu.
Portas do Sol
Portas do Sol
Portas do Sol

Na niższym poziomie tarasu znajduje się bar/restauracja Portas do Sol. Otwarta od poniedziałku do czwartku od 10:00 do 01:00, w piątki, soboty i niedziele do 02:00. Na zewnątrz stoliki, parasole, pufy, sofy - idealne miejsce do wypoczynku. W menu między innymi makarony, bife do lombo com batata assada (bitka z frytkami), mini-hambúrgueres, alheira com ovo de coderniz (portugalska kiełbaska z przepiórczym jajem). Desery to na przykład bolo de chocolate albo cheesecake. Serwowany jest tu także doskonały brazylijski drink caipirinha.

Przy Largo das Portas do Sol znajduje się Museu de Artes Decorativas. Jest to muzeum sztuk zdobniczych, a kolekcja należąca do rodziny bankiera Ricardo de Esprito Santo obejmuje m.in. meble w stylu indo-portugalskim, meble wykonane z doskonałego brazylijskiego drewna oraz chińską porcelanę.

Jak dotrzeć na taras widokowy Portas do Sol?
Miejsce to leży na trasie słynnego tramwaju 28. Zawiezie nas tam również tramwaj numer 12, który odjeżdża z Pç. Figueira.

adres: Largo das Portas do Sol
Tramwaj: 12,28
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Najstarsza i zdecydowanie najbardziej niezwykła część Lizbony położona jest na wzgórzu. To dzielnica zaułków: wąskie uliczki, kręte schody, fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, porozwieszane pranie i Tramwaj 28 przemierzający ze zgrzytem strome wzniesienia. Alfama to miejsce magiczne. Pewna umykająca opisowi właściwość tego miejsca ukaże się nam dopiero wtedy, gdy intensywnie doświadczymy wielobarwności Alfamy.
Ten punkt widokowy to nie tylko doskonały widok na Tag i Alfamę, ale także mały park i charakterystyczne okrągłe okna z ażurową kratami. Znajduje się niedaleko Miradouro das Portas do Sol, jednak miejsca te różnią się bardzo. Jest tu bardziej zacisznie, można usiąść pod pergolą z bougainvillea (bugenwilli), której kwiaty latem mają intensywnie różowy kolor.
Ten stosunkowo mało znany taras widokowy zlokalizowany jest w sercu Alfamy, gdzie znajduje się kościół Santo Estevão (wspaniały przykład architektury baroku). Miradouro Santo Estevão daje przybyszom chwilę wytchnienia, po trudach pokonywania schodów najstarszej dzielnicy Lizbony. Panoramiczny widok obejmuje rzekę Tag oraz Alfamę.
Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) znajduje się na najwyższym z siedmiu wzgórz miasta. Zamek góruje nad Alfamą, która jest najstarszą dzielnicą Lizbony. Do zamku, zmierzają zorganizowane grupy turystów, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Lizbonie.
Katedra Sé (Sé Patriarcal) znajduje się na Largo da Sé, na trasie słynnego Tramwaju 28. Sé jest skrótem od Sedes Episcopalis, oznaczającym siedzibę biskupa. Katedra jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Santa Maria Maior). Romańska katedra wybudowana w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę po odbiciu miasta z rąk Maurów. Zbudowane na ruinach starego meczetu dla podkreślenia siły chrześcijaństwa i wyższości nad islamem. Była wielokrotnie przebudowywana w różnych stylach, ale w ostatnim czasie przywrócono jej pierwotny romański charakter.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Taras widokowy Bramy Słońca
Portas do Sol
Portas do Sol
Portas do Sol
Portas do Sol
Top Singers
Singers
Południowy brzeg Tagu
Ekstremalnie
Kościół Świętego Antoniego
Widok na Alfamę
Ażurowe Okna
Alfama
Alfama
Tramwaj 28
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl