Dziś: Środa, 8 Lipiec 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Metro w Lizbonie
Metro w Lizbonie jest szybkim w wygodnym środkiem transportu, składa się z czterech linii i 55 stacji, łączna długość linii metra to 43.2 km. Linie te docierają zarówno na stare miasto jak i część przedmieść. W wielu miejscach linie się ze sobą przecinają (correspodencia), co umożliwia częste przesiadki i sprawia, że metro jest najefektywniejszym środkiem komunikacji w Lizbonie. Lizbońskie metro jest czyste, a stacje przestronne.


Metro: symbol metra w Lizbonie


Linie metra w Lizbonie
  • Linha Vermelha (czerwona Linia Oriente) São Sebastião - Aeroporto
  • Linha Azul (niebieska Linia Mew) Santa Apolónia - Amadora Este
  • Linha Amarela (żółta Linia Słoneczników) Rato - Odivelas
  • Linha Verde (zielona Linia Karaweli) Cais do Sodré - Telheiras

Schemat linii metra w Lizbonie
www.metrolisboa.pt/informacao/planear-a-viagem/diagramaGodziny funkcjonowania metra w Lizbonie

Metro otwarte jest codziennie od 06h30 rano do 01h00 w nocy. Planując podróż metrem, należy zwrócić uwagę, sprawdzić czy metro nie strajkuje. W dni pracujące metrem można przewozić rowery tylko po godzinie 20:30, w weekendy cały dzień.

Bilety na metro w Lizbonie

Bilety na środki transportu można kupić w automatach lub okienkach na wszystkich stacjach metra. Bilet jednorazowy może być użyty na różnych liniach pod warunkiem nie wychodzenia z metra. Należy zawsze pamiętać o konieczności kasowania biletów w maszynach przy bramkach wejściowych. Nośnikiem biletów na komunikację miejską w Lizbonie są karty magnetyczne: zielona Viva Viagem lub niebieskie 7colinas (różnią się tylko wyglądem, działają tak samo). Koszt takie karty to 0.50€, jest ona ważna przez rok.

Kartę można ładować na różne sposoby:
  • pojedynczy bilet (np. na metro 1.25€, na Carris/Metro 1.40€), w metrze możemy się do woli przesiadać na inne linie, bilet carris/metro ważny jest w ciągu godziny od skasowania (jeśli zdążymy w godzinę można się przesiąść np z metra na autobus, tramwaj czy windę)
  • bilet dobowy na carris i metro, który kosztuje 6.00€ (bilhete diário Carris/Metro), należy pamiętać, aby za każdym razem zbliżać go do kasownika (na przeprawę promem, czy podróż pociągiem podmiejskim musimy kupić osobny bilet)
  • opcja zapping, czyli naładowanie na karty określoną kwotę pieniędzy, doładowanie minimalne to 2.00€, maksymalne 15.00€ (za każdym zbliżeniem takiej karty do kasownika ściągane są z niej pieniądze, doładowując kartę na np. 10€ otrzymamy bonus w wysokości 0.75€). Możemy podróżować wtedy metrem, autobusami, tramwajami, windami, pociągami podmiejskimi i promami na drugą stronę Tagu (Metro, Carris, CP, Transtejo e Soflusa). Bilet działa w ciągu godziny od skasowania, można się więc przesiadać.

Ciekawe stacje metra w Lizbonie
  • Stacja Baixa-Chiado jest oryginalną stacją metra, gdyż dwa wyjścia znajdują się w różnych dzielnicach - jedna u podnóża wzgórza na Baixy, druga na szczycie na Chiado.
  • Stacja Oriente (linia Vermelha) zasługuje na uwagę, ponieważ jest ciekawie zdobiona kolorowymi płytkami ceramicznymi. Stacja została otwarta w 1998 roku (Expo ’98), zdobiące stacje malowidła na płytkach nawiązują do tematyki oceanów.Stacja metra Oriente


Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl