Dziś: Poniedziałek, 21 Październik 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Inne Atrakcje w Lizbonie
W Lizbonie jest sporo miejsc wartych zobaczenia, a położonych poza głównymi dzielnicami miasta: Baixa, Chiado, Alfama, Bairro Alto, Belém i Oriente. Do jednych z nich należy Zoo, w którym odbywają się między innymi pokazy umiejętności delfinów. Zachęcają nas piękne parki, ogrody botaniczne, kościoły, pałace, muzea i duże centra handlowe, położone poza ścisłym centrum Lizbony.
Ten czerwony most jest kopią mostu Golden Gate w San Francisco. Ponte 25 de Abril jest mostem wiszącym, jego długość to 2278 metrów. Most można podziwiać, z różnej perspektywy, z różnych punktów widokowych rozsianych po Lizbonie i okolicy, jednak najpiękniej wygląda oglądany o zachodzie słońca z drugiego brzegu Tagu w Almadzie.
Pomnik znajduje się na południowym brzegu Tagu, około 10 km od centrum Lizbony. Cristo Rei to monument przedstawiający Chrystusa Króla. Inauguracja odbyła się 17 maja 1959 roku. Cristo Rei powstał, aby wyrazić wdzięczność Portugalii za uniknięcie poważniejszych zniszczeń w czasie II Wojny Światowej. Realizacja projektu trwała 21 lat, zmobilizowała katolików w kraju za granicą.
Bazylika jest położona na szczycie wzgórza, dzięki czemu jej charakterystyczna biała kopuła jest widoczna z daleka. Z samej kopuły natomiast rozciąga się wspaniały widok na Lizbonę. Inna nazwa bazyliki brzmi Real Basílica e Convento do Santíssimo Coração de Jesus. Bazylika była pierwszym na świecie kościołem pod wezwaniem Świętego Serca Jezusa.
Dzielnica Campo de Ourique znajduje się w sercu Lizbony, pomiędzy dzielnicami Amoreiras, Estrela i Prazeres. Jest to dzielnica mieszkalna posiadająca bogate tradycje handlowe. Campo de Ourique żyje własnym życiem, wydaje się być małym miastem w obrębie Lizbony. W Campo de Ourique mieszkał pisarz portugalski Fernando Pessoa (1888 - 1935).
Można by powiedzieć, że najlepszym muzeum azulejo są po prostu lizbońskie ulice, gdzie podziwiać można budynki wyłożone tymi ceramicznymi płytkami. W mieszczącym się w Convento Madre de Deus muzeum Museu Nacional do Azulejo prześledzić można historię tych zdobień od XV wieku do czasów współczesnych oraz poznać różne style azulejos. Na ostatnim piętrze znajduje się mozaika przedstawiające Lizbonę przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku. Jednak najciekawszy jest kościół przylegający do muzeum kościół Igreja Madre de Deus.
Jardim Botânico da Ajuda jest najstarszym ogrodem botanicznym w Portugalii. Jest to ogród typu włoskiego, składający się z dwóch poziomów. W latach świetności w kolekcji ogrodu botanicznego znajdowało się ponad 5000 gatunków roślin, wiele z nich pochodziło z dawnych portugalskich kolonii. Ogród położony jest nieco na uboczu, ale dzięki temu nie ma tu tłumów turystów i można odpocząć w zacienionych alejkach.

Pałac Narodowy w dzielnicy Ajuda wybudowany został w miejscu, gdzie po trzęsieniu ziemi w 1755 roku skonstruowano tymczasowy dom dla Rodziny Królewskiej. Plan budowy barokowo - rokokowego pałacu stworzył architekt Manuel Caetano de Sousa. Jednak później José da Costa i Silva and Francisco Xavier Fabri zaprojektowali wspaniały budynek w nowoczesnym neoklasycystycznym stylu.
Jardim da Estrela w Lizbonie, powstał w połowie XIX wieku, przed kościołem Basílica da Estrela, przy wsparciu królowej D. Maria II. Prace rozpoczęły się w 1842 roku, a oficjalna inauguracja ogrodu odbyła się 3 kwietnia 1852. Ogród o powierzchni 4,6 ha został zbudowany w stylu angielskim, z romantycznymi inspiracjami. W drugiej połowie XIX, spacery po Ogrodach Estrela były modne, a sam ogród posiadał elementy, które obecnie już nie istnieją: szklarnie, altany i pawilon chiński.
Santo Amaro Docas to teren rekreacyjny położony w atrakcyjnej okolicy, pomiędzy Cais Sodré i dzielnicą Alcântara. Znajdują się tu liczne restauracje i bary. Kiedyś był to opuszczony obszar przemysłowy. W roku 1990 w miejsce to tchnięto życie, dzięki dobrym restauracjom stało się popularnym miejscem spotkań lizbończyków oraz turystów. Jest to także centrum rozrywek nocnych, dzięki dyskotekom zajmującym dawne fabryczne budynki. Z doków rozpościera się piękny widok na rzekę Tejo i jej południowy brzeg.
W Jardim Zoológico de Lisboa (Ogród Zoologiczny w Lizbonie), dzieci i dorosłych, czeka dużo atrakcji. Bardzo efektowne są pokazy delfinów. Osoby z publiczności (jeśli mają szczęście) mogą dotknąć delfina. Dodatkowe atrakcje to: karmienie lwów morskich, pelikanów, prezentacja ptaków w wolnym locie oraz Teleférico, czyli kolejka linowa ponad ogrodem.    
Parque Florestal de Monsanto znajduje się na wzgórzach Serra de Monsanto. Jest to zalesiony park miejski o powierzchni 1000 hektarów, co stanowi około 10% powierzchni Lizbony. Są to "zielone płuca" stolicy Portugalii. W tym największym europejskim parku miejskim wytyczono wiele ścieżek do pieszych wędrówek, do jazdy rowerem, konno, jest także amfiteatr, place zabaw dla dzieci, miejsca na piknik oraz tereny, gdzie można uprawiać najróżniejsze sporty. Monsanto oferuje również piękne widoki na miasto, na rzekę Tag i ocean.
Położone blisko siebie trzy charakterystyczne czarne budynki to centrum handlowe Amoreiras. Zaprojektowane zostały przez Tomasa Taveirę i stanowią jedną z najbardziej odważnych i najciekawszych budowli w Portugalii. W budynku mieści się 10 kin, 60 kawiarni i restauracji, 370 sklepów i hotel.
Centro Comercial Colombo to największe centrum handlowe na Półwyspie Iberyjskim i jedno z największych w Europie. Centrum zawiera ogromną oferta sklepów, 10 sal kinowych, 60 restauracji, bary, zewnętrzny ogród. Znajduje się tu portugalski hipermarket Continente. Centro Colombo jest jedynym miejscem w Portugalii, które dysponuje salą kinową IMAX.
Dla przeważającej liczby kibiców na świecie to po prostu Stadion Światła (Estádio da Luz). Najzagorzalsi kibice Benfiki mówią o nim - Catedral. Atmosfera na tym kolosie, który swego czasu potrafił pomieścić ponad 100 tys. ludzi, była i jest wyjątkowa. Wybudowany kosztem 140 milionów euro stadion z najwyższej europejskiej półki, w pięciogwiazdkowej skali UEFA, oceniony najwyżej jak to możliwe.
Cmentarz Prazeres znajduje się w zachodniej części Lizbony w dzielnicy Prazeres i jest największym cmentarzem w Lizbonie. Po wybuchu epidemii cholery Morbus, w 1833 roku, powstała pilna potrzeba stworzenia dużego cmentarza. Właśnie wtedy powstał Cmentarz Prazeres. Nazwa cmentarza oznacza "Przyjemność" i wywodzi się od starożytnej nazwy quinty (farmy), która zajmowała ten sam obszar co istniejący obecnie cmentarz.
Lotnisko w Lizbonie (Aeroporto de Lisboa) jest usytuowane zaledwie 7 km od centrum miasta. Jest największym lotniskiem w Portugalii i rocznie obsługuje około 12 milionów pasażerów. Są tu dwa terminale (Terminal 1 i Terminal 2): jeden obsługujący loty międzynarodowe (również na Azory i Maderę), drugi loty tanich linii lotniczych.
Pod opieką fundacji (Fundação Calouste Gulbenkian) jest między innymi muzeum (Museu Gulbenkian), ogrody (Jardins), centrum sztuki (Centro de Arte Moderna), orkiestra oraz instytut naukowy (Instituto Gulbenkian de Ciência). Fundacja utworzona została w 1955 roku, niedługo przed śmiercią darczyńcy Colouste Gulbenkiana (milionera, pasjonata i kolekcjonera sztuki).
W Museu de Arte Antiga znajdują się największe w Portugalii zbiory malarstwa. Większość dzieł, szczególnie obrazów religijnych miejscowych artystów, została przekazana przez klasztory (po ich rozwiązaniu w 1834 roku). W muzeum tym prezentowana jest nie tylko sztuka portugalska, ale także europejska i z Krajów Wschodu. Widoczne są tu związki Portugalii z Afryką, Brazylią, Indiami i Japonią.
Inne Atrakcje w Lizbonie - Turystyczna Mapa Lizbony
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl