Dziś: Piątek, 18 Styczeń 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Wyjazd do Lizbony - często zadawane pytania
Co koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie?
Z pewnością najstarszą dzielnicę Lizbony - Alfamę (można również to zrobić z okien Tramwaju 28), dolne miasto czyli Baixa, z Rua Augusta i Placem Comercio. Wieczorem wybrać się na Chiado, wypić kawę w słynnej Brasileirze, a następnie ruszyć na Bairo Alto, czyli centrum życia nocnego Lizbony. Koniecznie choć na kilka godzin trzeba pojechać do Belém, zobaczyć Klasztor Hieronimitów, słynną Wieżę Belém i posmakować najsłynniejszych portugalskich ciasteczek w Pasteis de Belém. Godna polecenia jest wizyta w Oceanarium, które znajduje się na terenie EXPO'98 czyli Parku Narodów.
Jak znaleźć dobry hotel w Lizbonie?
W znalezieniu i rezerwacji hotelu pomocne mogą być wskazówki umieszczone na stronie: Hotele w Lizbonie.
Czy metro dojeżdża do lotniska w Lizbonie?
Tak, obecnie czerwona linia metra (linha vermelha) zaczyna bieg na lotnisku (Aeroporto) i kończy w nowym centrum (São Sebastião). Ważne stacje docelowe lub przesiadkowe to: Oriente (stacja kolejowa), Alameda (połączenie z linia zieloną) oraz São Sebastião (połączenie z linia niebieską). Na lotnisku, wejście do stacji metra znajduje się bezpośrednio na hali przylotów. Szczegóły dotyczące funkcjonowania metra w Lizbonie, można znaleźć na stronie oficjalnej metra: www.metrolisboa.pt.
Jak dostać się z lotniska do centrum Lizbony?
Są dwie rozsądne możliwości dostania się do centrum: Taxi lub Metro. Pomimo, że lotnisko w Lizbonie znajduje się dość blisko centrum, linia metra biegnie "na około", oraz dodatkowo by dostać się do centrum historycznego (Baixa-Chiado) należy się przesiadać (podróż powinna trwać ok. 40 min). Dlatego przejazd Taxi jest znacznie wygodniejszy oraz szybszy (20 min).
Ile kosztuje przejazd taksówka z lotniska do centrum Lizbony?
Taksówki w Lizbonie są dość tanie. Z lotniska do centrum, Taxi powinna kosztować ok. 8-10€ (oczywiście jeżeli płaci się uczciwą cenę). Zdarza się, że biorąc taksówkę z hali przylotów, taksówkarze potrafią policzyć wielokrotnie więcej. Należy zawsze płacić wartość wskazaną przez taksometr (do ceny podstawowej na taksometrze, dolicza się standardowo 1.60€ za bagaże, tzw. "suplementos"). Mieszkańcy Lizbony, nigdy nie biorą taksówki z hali przylotów (kolejki oraz zdarzający się nieuczciwi taksówkarze). Dlatego, najlepiej brać taksówki z hali odlotów. Aby to zrobić, po wyjściu na halę przylotów, należy kierować się w w prawo (ok. 100 m) i wjechać po schodach ruchomych na wyższy poziom (hala odlotów). Tam po wyjściu na zewnątrz, po prawej stronie znajdują się 3 kolumny taksówek. W taki sposób, płaci się uczciwą cenę.
Ile kosztuje bilet na metro w Lizbonie?
Bilet na 1 przejazd metrem w Lizbonie (dowolna ilość przesiadek) kosztuje 1.40€. Bilety ładuje się na kartę Viva Lisboa, która kosztuje dodatkowo 0.50€ (kartę można wielokrotnie doładowywać). Każdy pasażer musi posiadać własną kartę. Ponieważ system biletowy w Lizbonie jest dość skomplikowany, aby poruszać się swobodnie po mieście różnymi środkami transportu: metro, tramwaj (również słynna linia 28), autobus, windy miejskie (również zabytkowa Santa Justa), zdecydowanie najlepiej jest kupić bilet sieciowy na 24h (czas ważności 24h liczony jest od momentu skasowania biletu), który kosztuje 6€.
Gdzie można kupić bilet na metro w Lizbonie?
Bilety na metro można kupić w kasach bądź automatach na każdej stacji metra. By kupić bilet w automacie najlepiej mieć monety, lub niskie nominały banknotów: 5€ lub 10€. Banknoty 20€ są akceptowany tylko w niektórych automatach, natomiast wyższe nominały nigdy.
Jak dostać się na Alfamę?
Alfama zajmuje wzgórze na wschód od centrum starego miasta czyli rejonu Baixa. Najłatwiej wsiąść w tramwaj numer 28 w Baixy (linie tramwajowe przecinają główny deptak Rua da Augusta), który zabierze nas na górne piętro Alfamy, skąd będziemy mogli bez wysiłku schodzić w dół spowrotem w kierunku Baixa.
Jak dostać się do Belém?
Dzielnica Belém znajduje się na zachodnim krańcu miasta, i jest położona wzdłuż rzeki Tag. Do dzielnicy niestety nie dociera metro, a najszybszym sposobem na dotarcie z centrum jest 30 min podróż tramwajem numer 15. Zajezdnia znajduje się na Praca da Figueira (plac sąsiadujący z placem Rossio), można też wsiąść do tramwaju na Placu Comercio w kierunku Alges.
Jak dostać się do dzielnicy Oriente (tereny Expo '98)?
Dzielnica Oriente położona jest na wschodnim krańcu miasta, tuż przy nabrzeżu Tagu. Do dzielnicy dojeżdża czerwona linia metra (linha vermelha).
Czy w okolicach Lizbony są jakieś ciekawe miejsca do zobaczenia?
Z Lizbony można zrobić kilka jednodniowych wycieczek poza miasto. Dość często uczeszczaną trasą jest wycieczka Sintra - Cabo da Roca - Cascais. Do Sintry warto wybrać się na cały dzień i koniecznie zwiedzić: Pałac Pena, Quinta da Regaleira i Zamek Maurów. Na północ od Lizbony wybrać można się do miasteczka zamkowego Obidos, Zamku Templariuszy w Tomarze, klasztoru w Batalha i Alcobaça. Celem wielu pielgrzymów jest odległa o ok. 130 km od Lizbony Fatima. Na południe od Lizbony po drugiej stronie Tagu można wybrać się na jedna z wielu plaż na Costa de Caparica. Dalej na południe rozciąga się Serra de Arrabida. Można wybrać się do Setubalu, zwiedzić urocze miasteczko Sesimbre oraz przylądek Cabo Espichel.
Jak poruszać się po mieście?
Stare Miasto (Alfama, Baixa, Chiado) najlepiej zwiedza się pieszo lub tramwajem. Do Belém najłatwiej dostać się tramwajem numer 15 odjeżdzającym z Praca da Figueira. Do Parku Narodów i Oceanarium czerwoną linią metra (linha Vermelha) do stacji Oriente. Więcej szczegółów można znaleźć w MINI Przewodniku po Transporcie Miejskim w Lizbonie.
Jak dostać się do Cascais?
Pociągiem podmiejskim, z Cais do Sodre do Cascais (linha Cascais). Bilet kosztuje ok. 2.00€, a podróż trwa 40 min.
Jak dostać się do Sintry?
Pociągiem podmiejskim, ze stacji Rossio do Sintry (Estacao de Rossio - linha Sintra). Bilet kosztuje ok. 2.00€, a podróż trwa 40 min.
Jak dostać się na Cabo da Roca?
Najpierw trzeba dostać się do Sintry lub Cascais i dalej autobusem SCOTT numer 403. Autobus kursuje regularnie na trasie Cascais - Sintra (odjazdy średnio co 1h 15 min) i po drodze zajeżdża na Cabo da Roca. Przystanek w Sintrze znajduje się tuż przy stacji kolejowej (po wyjściu z platformy należy się kierować w prawo, dodatkowo w hali dworca znajduje się informacja turystyczna). W Cascais dworzec autobusowy znajduje się w podziemiach centrum handlowego (po prawej stronie po wyjsciu z dworca kolejowego). Czyli np. wyjeżdżając z Sintry jedziemy na Cabo da Roca, tam mamy 1h 15 min na podziwianie pięknych widoków, i wsiadamy do kolejnego autobusu, który zawozi nas do Cascais. Podróż autobusem kosztuje w sumie ok. 12€ (osobne bilety, Sintra - Cabo da Roca i Cabo da Roca - Cascais). Dużo szybciej i wygodniej można dojechać własnym samochodem lub taksówką.
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl