Dziś: Środa, 19 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Tropikalny Ogród Botaniczny
Jardim - Museu Agricola Tropical to piękny park z wieloma egzotycznymi roślinami. Zwany jest również Zamorskim (Jardim do Ultramar), bo większość flory pochodzi z byłych portugalskich kolonii w Afryce (Angola, Mozambik, Cabo Verde), Azji (Makau) i Ameryce Południowej (Brazylia). Rośnie tu wiele gatunków rzadkich drzew i roślin, w tym niektóre zagrożone wyginięciem. Jest to cichy i spokojny park, z ptactwem wodnym i pawiami, który, dzięki rosnącym tu wielu gatunkom drzew, można nazwać arboretum.
Tropikalny Ogród Botaniczny: ogromne palmy
Do ogrodu wchodzi się od strony Largo dos Jerónimos. W ogrodzie jest duży staw z wyspą, rosną tu egzotyczne rośliny, wiele gatunków sprowadzono z dawnych portugalskich kolonii. Dominują tu ogromnych rozmiarów palmy, fikusy i araukarie z Ameryki Południowej. Rośliny oznaczone są tabliczkami z nazwami, więc wizyta w Jardim Tropical może być ciekawą lekcją botaniki. Wśród ciekawych okazów, naszą uwagę na pewno zwrócą, duże drzewa smocze pochodzące z Madery i Wysp Kanaryjskich.
Tropikalny Ogród Botaniczny
Tropikalny Ogród Botaniczny: po ogrodzie przechadzają się pawie
Klasztor Hieronimitów: klasztorne krużganki należą do najpiękniejszych w Portugalii

Część ogrodu reprezentuje roślinność typową dla byłej kolonii portugalskiej - Makau. U wejścia do tego orientalnego ogrodu stoi duża, czerwona brama, która reprezentowała Makau na Wystawie Świata Portugalskiego w 1940 roku. W ogrodzie zaaranżowano liczne strumyki, mostki i wąskie ścieżki.

Obecny Jardim Botanico Tropical był kiedyś częścią ogrodów pałacowych. Za czasów królowej Marii I przy pałacu powstał ogród zoologiczny, gdzie trzymano zwierzęta przywiezione z Afryki. Zwiedzając ogród można zauważyć czarne posągi Afrykańczyków. Jest to pamiątka z czasów, gdy do ogrodu przywieziono niewolników, którzy mieli żyć w tym miejscu i którym mogli przyglądać się Lizbończycy. W XX wieku powstał tu ośrodek badawczy Instytutu Nauk Tropikalnych.

Zimą, ogród jest bardziej zielony niż latem, w lutym/marcu pięknie kwitną tu drzewa i kwiaty. Wśród tropikalnej roślinności na pewno odnajdziemy ciszę i spokój, a w upalne dni trochę cienia.

Jak dostać się do Tropikalnego Ogrodu Botanicznego?
Jadąc z centrum tramwajem nr 15 należy wysiąść w Belém, na przystanku o nazwie Mosteiro dos Jerónimos i kierować się na wschód od klasztoru. Wejście do ogrodu znajduje się na Largo dos Jerónimos.

godziny otwarcia:
Lato: od 10h00 do 19h00 (oprócz Poniedziałku); Zima: od 10h00 do 18h00 (oprócz Poniedziałku)
cennik:
do 15 lat: 0€; od 15 lat: 2€
adres: Calçada do Galvão
telefon: +351 213 620 210
www: www.iict.pt/jbt
Pociąg: Belém (Cais do Sodré - Cascais)
Tramwaj: 15
Autobus: 727, 728, 749, 751
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Najsłynniejszymi portugalskimi ciastkami (pastéis) są Pastéis de Belém. Przepis na nie jest ściśle strzeżoną tajemnicą, którą znają zaledwie trzy osoby. Jedyna prawdziwa fabryka "Pastéis de Belém" znajduje się niedaleko Klasztoru Hieronimitów. Delikatne, kruche ciastka w kształcie babeczek mają w środku pyszny, jeszcze ciepły krem. Przed zjedzeniem należy je posypać cukrem pudrem i cynamonem. Jedno ciasteczko kosztuje 1.05€.
Nazwa dzielnicy Santa Maria de Belém, skracana jest do Belém, do oznacza Betlejem. Ta położona nad Tagiem dzielnica Lizbony, oddalona jest od centrum o niecałe 6 kilometrów. Odwiedzając stolicę Portugalii koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin lub nawet cały dzień na wizytę w Belém i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy. Jest to miejsce upamiętniające wkład Portugalii w Wielkie Odkrycia Geograficzne.
Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) jest najwspanialszym przykładem potęgi Portugalii w erze Wielkich Odkryć Geograficznych. Fundusze na budowę tego obiektu pochodziły z 5% podatku pobieranego od kupców przypraw. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Museu Nacional dos Coches (Muzeum Powozów) znajduje się w Belém, niedaleko Presidência de República (siedziby Prezydenta Portugalii). Posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji pojazdów konnych od XVII do XIX wieku. Wiele pojazdów zgromadzonych w muzeum, woziło niegdyś władców.
Museu de Marinha znajduje się na Praça do Império, w zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów. Jest to miejsce, w którym można poczuć klimat epoki Wielkich Odkryć Geograficznych.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Torre de Belém
Pałac Prezydencki w Belém
Torre de Belém
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO
Królewskie Karety
Jedna z pięciu sal
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Pomnik Odkrywców
Belém
Mosteiro Jeronimos
Mosteiro Jeronimos
Belém
Pałac Prezydencki
Pedrão dos Descobrimentos
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl