Dziś: Poniedziałek, 24 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Park Estrela (Jardim da Estrela)
Jardim da Estrela w Lizbonie, powstał w połowie XIX wieku, przed kościołem Basílica da Estrela, przy wsparciu królowej D. Maria II. Prace rozpoczęły się w 1842 roku, a oficjalna inauguracja ogrodu odbyła się 3 kwietnia 1852. Ogród o powierzchni 4,6 ha został zbudowany w stylu angielskim, z romantycznymi inspiracjami. W drugiej połowie XIX, spacery po Ogrodach Estrela były modne, a sam ogród posiadał elementy, które obecnie już nie istnieją: szklarnie, altany i pawilon chiński.
Ogrody Estrela
W latach 70-tych XIX wieku atrakcją Jardim da Estrela był lew w klatce, który został ufundowany przez Paiva Raposo. Zwierzę powszechnie znane było jako Leão da Estrela, jego klatka mieściła się w pawilonie w pobliżu wejścia na Avenida Pedro Alvares Cabral.
Ogrody Estrela

Jednym z centralnych punktów ogrodu jest zielona altanka z kutego żelaza, gdzie w miesiącach letnich odbywają się koncerty. W ogrodzie znajduje się kawiarnia, plac zabaw dla dzieci, jeziorko, gdzie pływają karpie, spotkać tu możemy także kaczki krzyżówki, łabędzie i gęsi. W parku mieszkają pawie oraz papugi: periquitos -de-colar (Psittacula krameri) oraz periquitos-da-guiné (Poicephalus senegalus). Ze świata roślin spotkamy tu między innymi następujące gatunki: figowiec australijski (Ficus macrophylla), tipuana (Tipuana tipu), dragoeiro (Dracaena draco), jacarandá (Jacaranda mimosifolia), ginkgo (Ginkgo biloba), cedro-dos-himalaias (Cedrus deodara), araucária-de-cook (Araucaria columnaris), palmy: palmeira-das-vassouras (Chamaerops humilis) i palmeira-das-canárias (Phoenix canariensis), alfarrobeira (Ceratonia siliqua), kasztanowiec indyjski (Aesculus hippocastanum) oraz cedr (Cedrus libani).


Jak dotrzeć do Jardim da Estrela?
Ogród znajduje się w dzielnicy Lapa, od północy ograniczony ulicą Rua José Anastácio Rosa i Rua de São Jorge, od wschodu Rua da Estrela, od zachodu Rua do São Bernardo i w końcu od południa Calçada da Estrela i Largo da Estrela. Dostać się tu można ransportem miejskim: autobusami, tramwajami oraz metrem.

godziny otwarcia:
od 07h00 do 24h00 (cały tydzień)
cennik:
0€
adres: Largo da Estrela
Metro: Linha Amarela – Rato
Tramwaj: 25, 28
Autobus: 709, 713, 720, 738, 773
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Bazylika jest położona na szczycie wzgórza, dzięki czemu jej charakterystyczna biała kopuła jest widoczna z daleka. Z samej kopuły natomiast rozciąga się wspaniały widok na Lizbonę. Inna nazwa bazyliki brzmi Real Basílica e Convento do Santíssimo Coração de Jesus. Bazylika była pierwszym na świecie kościołem pod wezwaniem Świętego Serca Jezusa.
Cmentarz Prazeres znajduje się w zachodniej części Lizbony w dzielnicy Prazeres i jest największym cmentarzem w Lizbonie. Po wybuchu epidemii cholery Morbus, w 1833 roku, powstała pilna potrzeba stworzenia dużego cmentarza. Właśnie wtedy powstał Cmentarz Prazeres. Nazwa cmentarza oznacza "Przyjemność" i wywodzi się od starożytnej nazwy quinty (farmy), która zajmowała ten sam obszar co istniejący obecnie cmentarz.
Położone blisko siebie trzy charakterystyczne czarne budynki to centrum handlowe Amoreiras. Zaprojektowane zostały przez Tomasa Taveirę i stanowią jedną z najbardziej odważnych i najciekawszych budowli w Portugalii. W budynku mieści się 10 kin, 60 kawiarni i restauracji, 370 sklepów i hotel.
Dzielnica Campo de Ourique znajduje się w sercu Lizbony, pomiędzy dzielnicami Amoreiras, Estrela i Prazeres. Jest to dzielnica mieszkalna posiadająca bogate tradycje handlowe. Campo de Ourique żyje własnym życiem, wydaje się być małym miastem w obrębie Lizbony. W Campo de Ourique mieszkał pisarz portugalski Fernando Pessoa (1888 - 1935).
W Museu de Arte Antiga znajdują się największe w Portugalii zbiory malarstwa. Większość dzieł, szczególnie obrazów religijnych miejscowych artystów, została przekazana przez klasztory (po ich rozwiązaniu w 1834 roku). W muzeum tym prezentowana jest nie tylko sztuka portugalska, ale także europejska i z Krajów Wschodu. Widoczne są tu związki Portugalii z Afryką, Brazylią, Indiami i Japonią.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl