Dziś: Piątek, 21 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Ogród Botaniczny Ajuda
Jardim Botânico da Ajuda jest najstarszym ogrodem botanicznym w Portugalii. Jest to ogród typu włoskiego, składający się z dwóch poziomów. W latach świetności w kolekcji ogrodu botanicznego znajdowało się ponad 5000 gatunków roślin, wiele z nich pochodziło z dawnych portugalskich kolonii. Ogród położony jest nieco na uboczu, ale dzięki temu nie ma tu tłumów turystów i można odpocząć w zacienionych alejkach.

Biały Paw: w ogrodzie botanicznym Ajuda
Główną atrakcją ogrodu jest drzewo smocze - olbrzymia dracena (Dracaena draco), która jest najstarszym drzewem w ogrodzie, pochodzi z Madery. Interesująca jest fontanna Fonte das 40 bicas znajdująca się w centralnej części dolnego poziomu ogrodu. Pochodzi ona z XVIII wieku, bogato rzeźbiona, można tu odnaleźć węże, skrzydlate ryby, koniki morskie oraz mityczne postacie. Z górnego tarasu rozpościera się piękny widok na taras dolny oraz rzekę Tag, Ponte 25 de Abril i posąg Cristo Rei. Po parku, pomiędzy odwiedzającymi przechadzają się swobodnie pawie, także odmiany białej.

Historia ogrodu sięga 1755 roku, kiedy to po tragicznym trzęsieniu ziemi w Lizbonie, król Józef I przeniósł swój dwór na obrzeża stolicy, gdzie obecnie znajduje się dzielnica Ajuda. Lokalizacja ta została wybrana, ponieważ obszar ten nie został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi. W 1768 roku powstał Królewski Ogród Botaniczny (Real Jardim Botânico). Ogród powstał z inicjatywy Domingos Vandelli, który korzystał z pomocy Juliusza Mattiazi, projektanta pierwszego Ogrodu Botanicznego w Padwie.

Jak dostać sie do Ogrodu Botanicznego Ajuda?
Dociera tu transport miejski: autobusy i tramwaj 18. Do ogrodu można dojść też piechotą z Belém, wchodząc pod górę Calçada da Ajuda. Wejście do ogrodu to niepozorna zielona brama z metalu, ogród od strony ulicy otacza różowy mur.

godziny otwarcia:
od 10h00 do 17h00 (cały tydzień)
cennik:
do 7 lat: 0€; od 8 do 64 lat: 2€; od 65 lat: 1€
adres: Calçada da Ajuda
www: www.jardimbotanicodajuda.com
Pociąg: Linia Cascais (Estação Belém)
Tramwaj: 18
Autobus: 727, 729, 732
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Pałac Narodowy w dzielnicy Ajuda wybudowany został w miejscu, gdzie po trzęsieniu ziemi w 1755 roku skonstruowano tymczasowy dom dla Rodziny Królewskiej. Plan budowy barokowo - rokokowego pałacu stworzył architekt Manuel Caetano de Sousa. Jednak później José da Costa i Silva and Francisco Xavier Fabri zaprojektowali wspaniały budynek w nowoczesnym neoklasycystycznym stylu.
Jardim - Museu Agricola Tropical to piękny park z wieloma egzotycznymi roślinami. Zwany jest również Zamorskim (Jardim do Ultramar), bo większość flory pochodzi z byłych portugalskich kolonii w Afryce (Angola, Mozambik, Cabo Verde), Azji (Makau) i Ameryce Południowej (Brazylia). Rośnie tu wiele gatunków rzadkich drzew i roślin, w tym niektóre zagrożone wyginięciem. Jest to cichy i spokojny park, z ptactwem wodnym i pawiami, który, dzięki rosnącym tu wielu gatunkom drzew, można nazwać arboretum.
Museu Nacional dos Coches (Muzeum Powozów) znajduje się w Belém, niedaleko Presidência de República (siedziby Prezydenta Portugalii). Posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji pojazdów konnych od XVII do XIX wieku. Wiele pojazdów zgromadzonych w muzeum, woziło niegdyś władców.
Najsłynniejszymi portugalskimi ciastkami (pastéis) są Pastéis de Belém. Przepis na nie jest ściśle strzeżoną tajemnicą, którą znają zaledwie trzy osoby. Jedyna prawdziwa fabryka "Pastéis de Belém" znajduje się niedaleko Klasztoru Hieronimitów. Delikatne, kruche ciastka w kształcie babeczek mają w środku pyszny, jeszcze ciepły krem. Przed zjedzeniem należy je posypać cukrem pudrem i cynamonem. Jedno ciasteczko kosztuje 1.05€.
Nazwa dzielnicy Santa Maria de Belém, skracana jest do Belém, do oznacza Betlejem. Ta położona nad Tagiem dzielnica Lizbony, oddalona jest od centrum o niecałe 6 kilometrów. Odwiedzając stolicę Portugalii koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin lub nawet cały dzień na wizytę w Belém i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy. Jest to miejsce upamiętniające wkład Portugalii w Wielkie Odkrycia Geograficzne.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl