Dziś: Poniedziałek, 17 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Muzeum Gulbenkiana
Pod opieką fundacji (Fundação Calouste Gulbenkian) jest między innymi muzeum (Museu Gulbenkian), ogrody (Jardins), centrum sztuki (Centro de Arte Moderna), orkiestra oraz instytut naukowy (Instituto Gulbenkian de Ciência). Fundacja utworzona została w 1955 roku, niedługo przed śmiercią darczyńcy Colouste Gulbenkiana (milionera, pasjonata i kolekcjonera sztuki).
Muzeum Calouste Gulbenkian: orientalne wazy
Kim był Calouste Gulbenkian
Gulbenkian: biżuteria Rene Lalique’a
Gulbenkian: sztuka orientalna
Gulbenkian: Azulejo pochodzące z Persji, wiek XV
Calouste Gulbenkian był ormiańskim milionerem, zajmującym się bardzo lukratywnym handlem ropy naftowej. Urodził się w 1869 roku w Scutari (Turcja). Dzieła sztuki zaczął kolekcjonować wcześnie, bo w wieku 14 lat. Wszystko zaczęło się od starożytnych monet, które kupił na bazarze. W 1928 roku Gulbenkian odegrał kluczową rolę w udostępnieniu zachodnim firmom (w tym BP i Shell) złóż ropy naftowej z obszaru Bliskiego Wschodu. Nazwany został "Panem 5%", ponieważ na fuzji firm zarobił właśnie 5% akcji wielkich przedsiębiorstw naftowych. W czasie II wojny światowej Gulbenkian otrzymał w Portugalii azyl, i właśnie temu państwu postanowił on przekazać całą swoją kolekcję dzieł sztuki. W gmachu muzeum, otwartym w 1969 roku, prezentowanych jest blisko tysiąc dzieł sztuki, jednak stanowi to tylko 1/6 zbiorów zgromadzonych przez Colouste Gulbenkiana.

Kolekcja
Można tu oglądać sztukę z Egiptu (Cabeça de Senuseret III), Grecką, Rzymską (wazy, monety, szkło, 11 medalionów), Mezopotamską, Armeńską, Orientalną a także książki, meble, biżuterię i kolekcję malarstwa. Twórcami zgromadzonych arcydzieł byli między innymi: Peter Paul Rubens, Rembrandt, Renoir, Édouard Manet, Jean-Baptiste Pigalle.

Biżuteria Rene Lalique’a
Zwiedzanie muzeum kończy się w sali z biżuterią Rene Lalique’a. Podziwiać tu możemy dzieła tego francuskiego secesyjnego jubilera, który był przyjacielem Calouste Gulbenkiana. Milioner kupował wiele biżuterii, wyrobów ze szkła i kości słoniowej autorstwa swego francuskiego przyjaciela. Eksponaty często mają kształty charakterystyczne dla sztuki secesji: owadów (szczególnie ważek), węży, pawi lub nagich kobiet.

Godziny otwarcia muzeum:
wtorek - niedziela: 10h00 – 17h45.
Zamknięte w poniedziałki oraz 1 stycznia, Wielkanoc, 1 maj i 25 grudnia.

Ceny biletów:
Muzeum (stała ekspozycja + ekspozycja czasowa w galerii muzeum): 4€
Ekspozycje czasowe poza muzeum: od 3€ do 5€
PASSE (dostęp do wszystkich przestrzeni ekspozycyjnych fundacji): 8€
50% zniżki dla studentów do lat 25 oraz osób powyżej 65 lat.

Wstęp za darmo: dzieci do 12 lat.
Wstęp wolny dnia 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów).adres: Av. de Berna 45A
Metro: Praça de Espanha
Autobus: 716, 726, 756, 718, 742
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
W Jardim Zoológico de Lisboa (Ogród Zoologiczny w Lizbonie), dzieci i dorosłych, czeka dużo atrakcji. Bardzo efektowne są pokazy delfinów. Osoby z publiczności (jeśli mają szczęście) mogą dotknąć delfina. Dodatkowe atrakcje to: karmienie lwów morskich, pelikanów, prezentacja ptaków w wolnym locie oraz Teleférico, czyli kolejka linowa ponad ogrodem.
Położone blisko siebie trzy charakterystyczne czarne budynki to centrum handlowe Amoreiras. Zaprojektowane zostały przez Tomasa Taveirę i stanowią jedną z najbardziej odważnych i najciekawszych budowli w Portugalii. W budynku mieści się 10 kin, 60 kawiarni i restauracji, 370 sklepów i hotel.
Dzielnica Campo de Ourique znajduje się w sercu Lizbony, pomiędzy dzielnicami Amoreiras, Estrela i Prazeres. Jest to dzielnica mieszkalna posiadająca bogate tradycje handlowe. Campo de Ourique żyje własnym życiem, wydaje się być małym miastem w obrębie Lizbony. W Campo de Ourique mieszkał pisarz portugalski Fernando Pessoa (1888 - 1935).
Jardim da Estrela w Lizbonie, powstał w połowie XIX wieku, przed kościołem Basílica da Estrela, przy wsparciu królowej D. Maria II. Prace rozpoczęły się w 1842 roku, a oficjalna inauguracja ogrodu odbyła się 3 kwietnia 1852. Ogród o powierzchni 4,6 ha został zbudowany w stylu angielskim, z romantycznymi inspiracjami. W drugiej połowie XIX, spacery po Ogrodach Estrela były modne, a sam ogród posiadał elementy, które obecnie już nie istnieją: szklarnie, altany i pawilon chiński.
Taras widokowy usytuowany jest na szczycie trasy Elevador da Glória, blisko jednego z wielu wejść do dzielnicy Bairro Alto. Mamy tu doskonałą perspektywę do obserwowanie wschodniej części miasta, dzielnicy Graça, São Vicente de Fora oraz Castelo de São Jorge. W dzień na tarasie widokowym słychać dźwięk gitary ulicznego artysty, w letnie wieczory odbywają się tutaj koncerty. Duże drzewa na górnym poziomie tarasu dają chwilę wytchnienia w upalne dni, jesienią i zimą taras zmienia swoje oblicze, gdyż drzewa te gubią liście.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Gulbenkian
Gulbenkian
Most 25 kwietnia
Żaglówki
Barka
Biały Paw
Cristo Rei
Most 25 kwietnia
Most 25 kwietnia
Most 25 kwietnia
Necropolis
Okna
Latarnia
Restauracje w Docas
Restauracje w Docas
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl