Dziś: Poniedziałek, 30 Marzec 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Dworzec Oriente
Gare do Oriente to przepiękny budynek ze szkieletowym zadaszeniem z białej stali. Na obiekt składają się dworzec kolejowy, stacja metra i dworzec autobusowy. Stacja Oriente zyskuje wyjątkowy urok nocą. Zmienia się w świecącą pajęczynę, do której prowadzą przerzucone nad ulicą szklane kładki.
Stacja Oriente nocą: zmienia się w świecącą pajęczynę
Portugalczycy zbudowali stację Oriente z myślą o dogodnej obsłudze wystawy EXPO w 1998 roku. Budowa trwała pięć lat. Z betonu, szkła i stali powstał ogromny węzeł komunikacyjny, zaprojektowany przez hiszpańskiego inżyniera i architekta Santiago Calatrava. Inauguracja Gare do Oriente, jako największej stacji kolejowej w kraju, odbyła się 19 maja 1998 roku.
Stacja Oriente: szkieletowe zadaszenie z białej stali
Alfa Pendular: Portugalski superekspres na stacji Orente - odjazd w kierunku Algarve
Budynek Oceanarium: w Parku Narodów

W górnej części budowli znajdują się cztery perony, na których stoi las kilkudziesięciu dwudziestometrowych kolumn. Wspierają one ażurową konstrukcję dachu o powierzchni prawie 19 tysięcy metrów kwadratowych.

Ze stacji Oriente odjeżdżają m.in. szybkie pociągi (Alfa Pendular): na północ do Porto i na południe do Faro. Stacja obsługuje również pociągi suburbanos (podmiejskie na linii Alcântara-Terra - Azambuja), intercidades (między innymi do Guimarães), interregionais i regionais (między innymi do miasta Tomar).Jak dotrzeć na Dworzec Oriente?
Najprościej jest dojechać tu metrem. Należy wysiąść na stacji Oriente (czerwona linia metra). Dojedziemy tutaj także autobusami. Autobusem 728 możemy dojechać z Belem (podróż trwa około 40 minut), albo z Praça Comércio (podróż trwa około 25 minut). Do dzielnicy Oriente docierają również autobusy numer 725,744 (z Marquês Pombal),708 (z Martim Moniz),750(autobus wyrusza z Algés, jedzie przez Estação Benfica),759 (z Restauradores , Rossio, Praça Comércio),782 (z Cais Sodré, Pç. Comércio),794 (z Terreiro do Paço, Estação Sta. Apolónia). W przypadku tych autobusów wysiadamy na przystanku Estação Oriente.

adres: Avenida D. João II
Metro: Oriente
Autobus: 725,728,744,708,750,759,782,794
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Centro Comercial Vasco da Gama jest jednym z największych centrów handlowych w Portugalii. Jest ono bardzo ciekawe architektonicznie, otwarte codziennie od 9:00 do północy.
Lizbona to nie tylko przeszłość, z najlepszych czasów Wielkich Odkryć Geograficznych. Położony nad Tagiem Park Narodów (Parque das Naçoes) jest całkowicie nową dzielnicą, zbudowaną dzięki temu, że Lizbona gościła targi Expo’98. Miejsce to, jest jednym z niewielu w Lizbonie, gdzie podziwiać można nowoczesną architekturę. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji portugalskiej stolicy - Oceanarium.
Oceanarium w Lizbonie to największe oceanarium w Europie. W siedmiu milionach litrów słonej wody znajduje się ponad 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Oceanarium odwiedziło już ponad 10 milionów ludzi. Kochają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Całą ekspozycję w Oceanarium w Lizbonie można zobaczyć w około 2 godziny, jednak na obserwowanie podwodnego świata można przeznaczyć nawet cały dzień.
Pavilhão do Conhecimento - Ciência Viva to miejsce, gdzie młodzi naukowcy zaspokoją swoją ciekawość. Odwiedzając Pawilon Wiedzy, mamy pewność, że młodzi i starsi spędzą czas w towarzystwie nauki. Jest to interaktywne muzeum Nauki i Technologii, gdzie staja się one dostępne dla wszystkich. Pavilhão do Conhecimento stymuluje do eksplorowania świata i eksperymentowania.
Zadziwiające jest, że w tej płaskiej części Lizbony kursuje kolejka jak w Alpach. Kolejka linowa oferuje nam podróż ponad Parkiem Narodów, wzdłuż rzeki Tag. Długość trasy to około 1000 metrów.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Kolejka Linowa
Most Vasco Da Gama
Vasco da Gama
Promenada
Budynek Oceanarium
Most Vasco da Gama
Młoda Płaszczka
Oceanarium
Oceanarium
Kolejka Linowa
Most Vasco da Gama
Ocean Antarktyczny
Oceanarium
Oceanarium
Oceanarium
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl