Dziś: Poniedziałek, 24 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Elevador da Glória
Winda Glória kursuje na trasie Praça dos Restauradores - Bairro Alto (Jardim de São Pedro de Alcântara) i czynna jest do późnych godzin wieczornych. W porównaniu do innych lizbońskich wind, Elevador da Glória przewozi największą liczbę osób. W 2002 roku sklasyfikowana jako Narodowy Zabytek Portugalii.
Elevador da Glória: i sprzedawcy pieczonych kasztanów
Winda (nazywana także Ascensor da Glória) oddana została do użytku została 24 października 1885 roku. Skonstruowana przez inżyniera portugalskiego Raoul Mesnier du Ponsard winda była drugim w kolejności środkiem komunikacji jaki posiadała w tym czasie Lizbona. Otwarciu windy towarzyszyły uroczystości z fajerwerkami, śpiewy trwały do rana. Pierwotnie wagony były drewniane, dwupiętrowe, z rzędami ławek na dwóch poziomach. Piętra połączone były drewnianymi schodami z tyłu kolejki. Obecnie wagonik jest jednopiętrowy.
Bairro Alto: letni poranek w dzielnicy
Taras widokowy São Pedro de Alcântara: widok na wzgórze z zamkiem
Bairro Alto: suszące się pranie

Elevador da Glória (podobnie jak inne windy) obsługuje przewoźnik Carris. Wszystkie windy objęte są systemem Lisboa Viva lub 7colinas. Z wcześniej kupioną kartą przejazd będzie kosztował nas tyle co pojedynczy bilet na komunikację miejską, czyli 1,25. Bilet kupiony na pokładzie (Tarifa de Bordo Ascensores) kosztuje 3,60€ (2 przejazdy).


godziny otwarcia:
od 07h00 do 23h55 (dni powszednie); od 07h00 do 00h25 (Sobota); od 09h00 do 25h55 (Niedziela)
adres: Calçada da Glória
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto w Lizbonie istnieje już od ponad 67 lat. Jest to miejsce, gdzie w luksusowych warunkach, za niewygórowaną cenę można degustować wino porto i inne wina z regionu Douro. Solar do Vinho do Porto w Lizbonie otwarty został 19 lutego 1946 roku. Mieści się w w budynku pałacu Palácio de Ludovice, a wystrój wnętrza zaprojektował Paulo Lobo.
Taras widokowy usytuowany jest na szczycie trasy Elevador da Glória, blisko jednego z wielu wejść do dzielnicy Bairro Alto. Mamy tu doskonałą perspektywę do obserwowanie wschodniej części miasta, dzielnicy Graça, São Vicente de Fora oraz Castelo de São Jorge. W dzień na tarasie widokowym słychać dźwięk gitary ulicznego artysty, w letnie wieczory odbywają się tutaj koncerty. Duże drzewa na górnym poziomie tarasu dają chwilę wytchnienia w upalne dni, jesienią i zimą taras zmienia swoje oblicze, gdyż drzewa te gubią liście.
Igreja - Museu de São Roque posiada skromną białą fasadę, jednak wnętrze kryje niezwykłe bogactwo zdobień. W 1742 roku rozrzutny król Jan V Wspaniały zlecił budowę kaplicy św. Jana Chrzciciela. Kaplica powstała w Rzymie, następnie została w częściach przewieziona do Lizbony. W owym czasie była to najdroższa kaplica na świecie. Dziś znajduje się ona w gronie najbogatszych pod względem wystroju kaplic sakralnych. Kilka lat po przewiezieniu kaplicy Lizbonę nawiedziło tragiczne w trzęsienie ziemi, jednak wnętrze kościoła pozostało niezniszczone. Poza słynną kaplicą ogromne wrażenie robi sklepienie kościoła, ozdobione malowidłami na drewnie.
Plac Restauradores ulokowany jest na południowym krańcu Avenida da Liberdade. Przy placu znajduje się stacja kolejowa Rossio (Estação Rossio) oraz stacja metra Restauradores. Jest to duży, obsadzony drzewami plac. Nazwany jest Restauradores dla upamiętnienia tych co oddali życie podczas wojny o restaurację monarchii portugalskiej. W północnej części placu stoi biały, 30-metrowy pomnik, wybudowany dla uczczenia wyzwolenia spod panowania hiszpańskiego w 1640 roku.
Przechodniów dzielnicy Baixa zatrzymuje, wypełniona rzędami okien, piękna neomanuelińska fasada niezwykłej stacji kolejowej Estação Rossio. Okazale prezentują się tu otoczone kamiennymi podkowami główne wejścia. Szczyt budynku – jak na gmach kolejowy przystało – wieńczy wieża zegarowa. Projektant José Luís Monteiro wykorzystywał szesnastowieczne osiągnięcia architektury, lecz sięgał także do nowoczesnych rozwiązań. Perony końcowego dworca umieścił 30 metrów nad głównym wejściem i zastosował stalową konstrukcję sklepień. Dworzec jest podświetlony nocą.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
W listopadzie 2013 wagoniki windy będą remontowane i winda jest niestety nieczynna.
dodał(a): hania
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Bairro Alto
Bairro Alto
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
São Roque
Instytut Wina Porto
Instytut Wina Porto
Taras widokowy São Pedro de Alcântara
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
São Roque
São Roque
Instytut Wina Porto
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl