Dziś: Poniedziałek, 24 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Elevador da Bica
Najbardziej urokliwa tramwaj-winda w Lizbonie łącząca Cais do Sodré z Bairro Alto (Largo do Calhariz i Rua de São Paulo). Jest to często fotografowany fragment Lizbony: mijające się żółte wagoniki w wąskiej uliczce na tle rzeki Tejo. Winda pomieści 23 osoby, pokonuje odległość 235 metrów. W roku 2002 Elevador da Bica został sklasyfikowany jako Monumento Nacional (Monument Narodowy).
Elevador Bica: niezapomniany widok
Koncepcja Elevador da Bica powstała dzieki portugalskiemu inżynierowi Raoul Mesnier du Ponsard. Windę oddano do użytku 28 czerwca 1892 roku. Pierwotnie napędzana systemem wodnym, później parowym. W 1912 roku rozpoczęto testy sprawdzające nowy system elektryczny. Niestety podczas prac w wagoniku zepsuły się hamulce i zjechał on z Bairro Alto roztrzaskując się na Rua de São Paulo. W 1914 roku winda została pomyślnie zelektryfikowana.
Elevador Bica: usytuowany na Rua da Bica de Duarte Belo
Brasileira: dawniej sklep sprzedający brazylijskie towary
Convento Carmo: ocalałe łuki

Żółte wagoniki wymijają się na trasie, co jest bardzo malowniczym obiektem fotografii z Lizbony. Wejście do windy od strony Cais do Sodre stanowi stylowe wnętrze kamienicy wyłożone tradycyjnymi portugalskimi azulejos.

Górny przystanek Elevador da Bica (na Chiado) położony jest przy trasie tramwaju 28. Niedaleko znajduje się taras widokowy Miradouro de Santa Catarina, z którego oglądać można piękne zachody słońca nas Tagiem.

Elevador da Bica (podobnie jak inne windy) obsługuje przewoźnik Carris. Wszystkie windy objęte są systemem Lisboa Viva lub 7colinas. Z wcześniej kupioną kartą przejazd będzie kosztował nas tyle co pojedynczy bilet na komunikację miejską, czyli 1.25€. Bilet kupiony na pokładzie (Tarifa de Bordo Ascensores) kosztuje 3.60€ (2 przejazdy).


godziny otwarcia:
od 07h00 do 20h55 (od Poniedziałku do Soboty); od 09h00 do 20h55 (Niedziela)
adres: Rua da Bica de Duarte Belo
www: www.carris.pt/pt/ascensores-e-elevador
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Bairro Alto, czyli Wysoka Dzielnica, nazwę zawdzięcza swemu położeniu na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się piękny widok na Lizbonę. Wąskie, brukowane uliczki wznoszą się i opadają pod dużym nachyleniem. Nocą tętnią życiem, gdyż Bairro Alto to także dzielnica klubów i barów.
W Lizbonie nie ma lepszego widoku na rzekę, port i dzielnicę Baixa, niż widok z Miradouro de Santa Catarina. Taras, znajdujący się w dolnej części Bairro Alto, został odrestaurowany latem 2013 roku. Jest to popularne miejsce spotkań Lizbończyków. Można tu podziwiać najpiękniejsze w Lizbonie zachody słońca nad Tagiem.
Brasileira kiedyś była sklepem sprzedającym produkty z Brazylii, dziś jest to stylowa kawiarnia ze stolikami w środku i na zewnątrz (otwarta w 1905 roku). Jest to popularne i modne miejsce spotkań Portugalczyków, ale także miejsce szczególnie lubiane przez turystów. Brasileira to kultowe miejsce na typowe portugalskie śniadanie, które składa się z kawy espresso pitej przy ladzie oraz ciastka Pastel de Nata.
W XIV wieku dzięki królowi Ferdynandowi dzielnica znalazła się w obrębie murów miejskich, w 1755 roku zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana we wspaniałym stylu przyciągała elitę intelektualna Lizbony. Dzisiejsze Chiado to rejon eleganckich sklepów i stylowych kawiarni, który ciągnie się od Praça Luís de Camões w stronę Rua Carmo i Baixy. Główna ulica handlowa Chiado to Rua Garrett.
Igreja - Museu de São Roque posiada skromną białą fasadę, jednak wnętrze kryje niezwykłe bogactwo zdobień. W 1742 roku rozrzutny król Jan V Wspaniały zlecił budowę kaplicy św. Jana Chrzciciela. Kaplica powstała w Rzymie, następnie została w częściach przewieziona do Lizbony. W owym czasie była to najdroższa kaplica na świecie. Dziś znajduje się ona w gronie najbogatszych pod względem wystroju kaplic sakralnych. Kilka lat po przewiezieniu kaplicy Lizbonę nawiedziło tragiczne w trzęsienie ziemi, jednak wnętrze kościoła pozostało niezniszczone. Poza słynną kaplicą ogromne wrażenie robi sklepienie kościoła, ozdobione malowidłami na drewnie.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Rua Garrett
Brasileira
Convento Carmo
Ajulejos
Baixa-Chiado
Spotkany Akordeonista
Brasileira
Chiado
Convento Carmo
Convento Carmo
Chiado
Convento Carmo
Convento Carmo
Chiado
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl