Dziś: Wtorek, 10 Grudzień 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Ruiny Zakonu Karmelitów (Convento Carmo)
Convento da Ordem do Carmo to kościół, który przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Kościół nigdy nie został odrestaurowany. W 1864 roku dzięki Związkowi Portugalskich Archeologów, powstało tu Muzeum Archeologiczne (Museu Arqueológico do Carmo). Podczas Rewolucji 25 Kwietnia, osiadł tu prezydent Marcelo Caetano, oraz jego wojskowi podwładni. Przez długi czas Klasztor zajmowała Gwardia Narodowa (Guarda Nacional Republicana). Obecnie do ruin klasztoru bezpośrednio przylega kwatera główna GNR.
Convento Carmo: ocalałe łuki
Klasztor wybudowano w latach 1389 – 1423, z inicjatywy Nuno Álvaresa Pereiry (dowódcy wojskowego), niedługo po wygranej bitwie pod Aljubarrotą. Do klasztoru sprowadzono karmelitów, również sam i sam Nuno Álvaresa Pereira spędził tu ostatnie lata swojego życia. Po ukończeniu świątynia była był największym kościołem w Lizbonie. Podczas trzęsienia ziemi w 1755 runęło sklepienie klasztoru, łuki i ściany pozostały. Dziś możemy oglądać ten obiekt w stanie niezmienionym od tych tragicznych wydarzeń.
Convento Carmo: ruiny klasztoru
Convento Carmo: wnętrze klasztoru
Convento Carmo: herb nad wejściem do prezbiterium

W prezbiterium kościoła mieści sie Muzeum Archeologiczne, a w nim między innymi: rzymskie mozaiki, grobowce i kolumny, oryginalne miecze Nuno Álvaresa Pereiry, zmumifikowane głowy peruwiańskich Indian. Znajdują się tu grobowce Ferdynanda I oraz Gonçalo de Sousy (kanclerza Henryka Żeglarza).

Godziny otwarcia muzeum:
październik - maj: od poniedziałku do piątku, 10h00 - 18h00,
czerwiec - wrzesień:od poniedziałku do piątku, 10h00 - 19h00.

Muzeum nieczynne jest w niedziele, Boże Narodzenie, Nowy Rok oraz 1 maja.


adres: Largo do Carmo
www: www.museuarqueologicodocarmo.pt
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Winda Santa Justa (Elevador de Santa Justa) łączy ze sobą dwie dzielnice Baxia i Chiado. Ta neogotycka winda zwana jest także Elevador do Carmo, gdyż wyjście z górnego poziomu znajduje się przy ruinach Convento do Carmo. W odróżnieniu od innych lizbońskich wind (Elevador Lavra, Bica i Gloria), Elevador Santa Justa porusza się w pionie.
Ta mieszcząca większość lizbońskich banków, biur i firm dzielnica uważana jest za arcydzieło oświeceniowej urbanistyki. Wybudowana w klasycystycznym stylu (prostopadle wyznaczone ulice, liczne zdobione mozaiką placyki) była pierwszą tego typu w Europie. Plac Rossio położony w sercu dzielnicy jest popularnym miejscem spotkań. Znajduje się tu wiele kawiarni, restauracji i teatrów. W ciągu dnia ulice, zwłaszcza ruchliwa i gwarna Rua Augusta, są zatłoczone.
W XIV wieku dzięki królowi Ferdynandowi dzielnica znalazła się w obrębie murów miejskich, w 1755 roku zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana we wspaniałym stylu przyciągała elitę intelektualna Lizbony. Dzisiejsze Chiado to rejon eleganckich sklepów i stylowych kawiarni, który ciągnie się od Praça Luís de Camões w stronę Rua Carmo i Baixy. Główna ulica handlowa Chiado to Rua Garrett.
Brasileira kiedyś była sklepem sprzedającym produkty z Brazylii, dziś jest to stylowa kawiarnia ze stolikami w środku i na zewnątrz (otwarta w 1905 roku). Jest to popularne i modne miejsce spotkań Portugalczyków, ale także miejsce szczególnie lubiane przez turystów. Brasileira to kultowe miejsce na typowe portugalskie śniadanie, które składa się z kawy espresso pitej przy ladzie oraz ciastka Pastel de Nata.
Oficjalna nazwa placu brzmi Praça Dom Pedro IV (Plac króla Piotra IV). Jest to tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców Lizbony a także turystów. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy chętnie przesiadują w nastrojowych kawiarenkach, zachęcają ich wystawione na zewnątrz stoliki. Plac wyłożony jest marmurową kostką imitującą fale morskie. W północnej części placu jest budynek Teatru Narodowego im. Marii II (Teatro Nacional de Dona Maria II). Wzniesiony został w latach 40. XIX w. Przed trzęsieniem znajdowała się tu siedziba inkwizycji.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Convento Carmo
Convento Carmo
Brasileira
Elevador Bica
Elevador Bica
Rua Garrett
Brasileira
Ajulejos
Baixa-Chiado
Spotkany Akordeonista
Brasileira
Chiado
Chiado
Chiado
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl