Dziś: Sobota, 11 Lipiec 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Chiado
W XIV wieku dzięki królowi Ferdynandowi dzielnica znalazła się w obrębie murów miejskich, w 1755 roku zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana we wspaniałym stylu przyciągała elitę intelektualna Lizbony. Dzisiejsze Chiado to rejon eleganckich sklepów i stylowych kawiarni, który ciągnie się od Praça Luís de Camões w stronę Rua Carmo i Baixy. Główna ulica handlowa Chiado to Rua Garrett.
Rua Garrett: tradycyjnie można tu wstąpić na kawę do słynnej Brasileiry
W Chiado znajdują się najstarsze w Lizbonie księgarnie, barokowe kościoły, teatry, modne sklepy i kawiarnie. W 1792 roku otwarto tu Operę Narodową São Carlos. Przy Rua Garrett znajduje się słynna kawiarniaBrasileira, założona w latach 20. XX wieku. To do tej kawiarni lubił zachodzić portugalski poeta Fernando Pessoa.
Ajulejos: tradycyjne portugalskie płytki
Baixa-Chiado: doskonałe miejsce na zakupy w Lizbonie
Spotkany Akordeonista: przy stacji metra Baixa-Chiado

Przy kawiarni znajduje się plac Largo do Chiado, na którym wzniesiono pomnik XVI-wiecznego poety António Ribeiro (posiadającego przydomek Chiado), który był mieszkańcem tej dzielnicy. Pisał on głównie satyry i humoreski. Niedaleko znajduje się Plac Luís de Camões, a na nim statua wieszcza, autora poematu Os Lusiadas.

Plac Largo do Carmo najpiękniejszy jest wczesnym latem, kiedy to kwitną tu na fioletowo drzewa jacarandás. Na Largo do Carmo w 1974 roku zakończył się reżim dyktatorski. Przy placu znajduje się wejście do ruin Convento do Carmo, zbudowanego w XIV wieku, gdzie aktualnie znajduje się Museu Arqueológico do Carmo. Kościół został częściowo zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1755 roku. Na środku placu znajduje się działająca do dziś fontanna, źródełko Chafariz do Carmo pochodząca z 1771 roku. Bezpośrednio przy Convento do Carmo znajduje się Quartel do Carmo, obecnie jest tu kwatera główna Guarda Nacional Republicana (Gwardii Narodowej). Przed kwaterą zobaczyć można pełniących wartę strażników, tak jak przed pałacem prezydenckim w Belem.

Pożar w 1988 roku zniszczył w tej dzielnicy wiele cennych VIII-wiecznych budynków. Podjęto tu na szeroką skalę trwające 10 lat prace restauracyjne i odtworzono w miarę możliwości oryginalne fasady budynków.

Do Chiado z Baixa najłatwiej dostać się windą Santa Justa (Elevador Santa Justa). Jeśli nie mamy ochoty jechać windą, bądź też czekać w kolejce do niej, można podejść na Chiado piechotą. Wspinaczka z Placu Rossio zajmie nam około 10 minut. Po prawej stronie od wejścia do Convento do Carmo znajduje się niepozorna brama, wąskie przejście wzdłuż muru kościoła wiedzie na górny poziom windy Santa Justa.
>> czytaj więcej o Elevador Santa Justa


Metro: Baixa-Chiado
Tramwaj: 28
Autobus: 758
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Brasileira kiedyś była sklepem sprzedającym produkty z Brazylii, dziś jest to stylowa kawiarnia ze stolikami w środku i na zewnątrz (otwarta w 1905 roku). Jest to popularne i modne miejsce spotkań Portugalczyków, ale także miejsce szczególnie lubiane przez turystów. Brasileira to kultowe miejsce na typowe portugalskie śniadanie, które składa się z kawy espresso pitej przy ladzie oraz ciastka Pastel de Nata.
Convento da Ordem do Carmo to kościół, który przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Kościół nigdy nie został odrestaurowany. W 1864 roku dzięki Związkowi Portugalskich Archeologów, powstało tu Muzeum Archeologiczne (Museu Arqueológico do Carmo). Podczas Rewolucji 25 Kwietnia, osiadł tu prezydent Marcelo Caetano, oraz jego wojskowi podwładni. Przez długi czas Klasztor zajmowała Gwardia Narodowa (Guarda Nacional Republicana). Obecnie do ruin klasztoru bezpośrednio przylega kwatera główna GNR.
Winda Santa Justa (Elevador de Santa Justa) łączy ze sobą dwie dzielnice Baxia i Chiado. Ta neogotycka winda zwana jest także Elevador do Carmo, gdyż wyjście z górnego poziomu znajduje się przy ruinach Convento do Carmo. W odróżnieniu od innych lizbońskich wind (Elevador Lavra, Bica i Gloria), Elevador Santa Justa porusza się w pionie.
Bairro Alto, czyli Wysoka Dzielnica, nazwę zawdzięcza swemu położeniu na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się piękny widok na Lizbonę. Wąskie, brukowane uliczki wznoszą się i opadają pod dużym nachyleniem. Nocą tętnią życiem, gdyż Bairro Alto to także dzielnica klubów i barów.
Ta mieszcząca większość lizbońskich banków, biur i firm dzielnica uważana jest za arcydzieło oświeceniowej urbanistyki. Wybudowana w klasycystycznym stylu (prostopadle wyznaczone ulice, liczne zdobione mozaiką placyki) była pierwszą tego typu w Europie. Plac Rossio położony w sercu dzielnicy jest popularnym miejscem spotkań. Znajduje się tu wiele kawiarni, restauracji i teatrów. W ciągu dnia ulice, zwłaszcza ruchliwa i gwarna Rua Augusta, są zatłoczone.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Chiado
Chiado
Brasileira
Convento Carmo
Elevador Bica
Elevador Bica
Brasileira
Convento Carmo
Brasileira
Chiado
Convento Carmo
Convento Carmo
Convento Carmo
Convento Carmo
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl