Dziś: Środa, 22 Maj 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Cmentarz Prazeres (Cemitério dos Prazeres)
Cmentarz Prazeres znajduje się w zachodniej części Lizbony w dzielnicy Prazeres i jest największym cmentarzem w Lizbonie. Po wybuchu epidemii cholery Morbus, w 1833 roku, powstała pilna potrzeba stworzenia dużego cmentarza. Właśnie wtedy powstał Cmentarz Prazeres. Nazwa cmentarza oznacza "Przyjemność" i wywodzi się od starożytnej nazwy quinty (farmy), która zajmowała ten sam obszar co istniejący obecnie cmentarz.
Cmentarz Prazeres
Portal przy wejściu na cmentarz jest autorstwa architekta Domingos Parente da Silva.
Cmentarz Prazeres
Cmentarz Prazeres
Cmentarz Prazeres: widok na dolinę Alcantra oraz Most 25 kwietnia

Wśród wybitnych osobistości pochowanych na cmentarzu Prazeres odnaleźć można znaleźć aktorów, piosenkarzy, pisarzy, malarzy i prezenterów telewizyjnych. Pisarz Fernando Pessoa został tu pochowany 02 grudnia 1935, następnie jego grób został przeniesiony w 1985 roku do Klasztoru Hieronimitów.

Mauzoleum D. Pedro de Sousa Holstein, Duque de Palmela, jest największym prywatnym mauzoleum w Europie z ilością pochowanych tu około 200 ciał należących do tej samej rodziny. Kaplica ozdobiona jest posągami znanych portugalskich rzeźbiarzy: Canova, Lopes Teixeira i Calmels.

Na Cemitério dos Prazeres spoczywa portugalski milioner António Augusto Carvalho Monteiro. Zlecił on zbudowanie grobowca architektowi Luigi Maniniemu, który projektował dla niego także Pałac Regaleira w Sintrze. Podobnie jak w Quinta da Regaleira pełno tu masońskiej symboliki: maki symbolizujące wieczny sen, pszczoły symbol pracowitości, klepsydra przypominająca o przemijającym czasie. Klucz otwierający drzwi mogiły pasuje zarówno do Quinta da Regaleira jak i pałacu milionera w Lizbonie przy Rua do Alecrim.godziny otwarcia:
od 09h00 do 17h00 (cały tydzień)
Tramwaj: 25, 28
Autobus: 701, 709, 774
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Dzielnica Campo de Ourique znajduje się w sercu Lizbony, pomiędzy dzielnicami Amoreiras, Estrela i Prazeres. Jest to dzielnica mieszkalna posiadająca bogate tradycje handlowe. Campo de Ourique żyje własnym życiem, wydaje się być małym miastem w obrębie Lizbony. W Campo de Ourique mieszkał pisarz portugalski Fernando Pessoa (1888 - 1935).
Bazylika jest położona na szczycie wzgórza, dzięki czemu jej charakterystyczna biała kopuła jest widoczna z daleka. Z samej kopuły natomiast rozciąga się wspaniały widok na Lizbonę. Inna nazwa bazyliki brzmi Real Basílica e Convento do Santíssimo Coração de Jesus. Bazylika była pierwszym na świecie kościołem pod wezwaniem Świętego Serca Jezusa.
Jardim da Estrela w Lizbonie, powstał w połowie XIX wieku, przed kościołem Basílica da Estrela, przy wsparciu królowej D. Maria II. Prace rozpoczęły się w 1842 roku, a oficjalna inauguracja ogrodu odbyła się 3 kwietnia 1852. Ogród o powierzchni 4,6 ha został zbudowany w stylu angielskim, z romantycznymi inspiracjami. W drugiej połowie XIX, spacery po Ogrodach Estrela były modne, a sam ogród posiadał elementy, które obecnie już nie istnieją: szklarnie, altany i pawilon chiński.
Położone blisko siebie trzy charakterystyczne czarne budynki to centrum handlowe Amoreiras. Zaprojektowane zostały przez Tomasa Taveirę i stanowią jedną z najbardziej odważnych i najciekawszych budowli w Portugalii. W budynku mieści się 10 kin, 60 kawiarni i restauracji, 370 sklepów i hotel.
W Museu de Arte Antiga znajdują się największe w Portugalii zbiory malarstwa. Większość dzieł, szczególnie obrazów religijnych miejscowych artystów, została przekazana przez klasztory (po ich rozwiązaniu w 1834 roku). W muzeum tym prezentowana jest nie tylko sztuka portugalska, ale także europejska i z Krajów Wschodu. Widoczne są tu związki Portugalii z Afryką, Brazylią, Indiami i Japonią.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl