Dziś: Poniedziałek, 24 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Centrum Kulturalne Belém (CCB)
Nowoczesny, surowy budynek Centro Cultural de Belém (Centrum Kultury w Belém, w skrócie CCB) wzbudza kontrowersje ze względu na położenie blisko historycznego, bogato zdobionego Mosteiro de Jeronimos. Jest to bez wątpienia największe centrum kultury i ośrodek współczesnej sztuki w Lizbonie. W budynku CCB znajduje się godne polecenia Museu Colecção Berardo.
Wystawa fotografii: w Centrum Kulturalnym Belém
Budowa CCB rozpoczęła się w 1989 roku, a zakończyła w 1992 roku. Ten ogromny budynek nad brzegiem Tagu powstał jako miejsce obrad Unii Europejskiej (Portugalia objęła w 1992 roku prezydencję w Radzie Unii Europejskiej) z późniejszym przeznaczeniem na centrum kultury. Centro Cultural de Belém przez cały rok oferuje najróżniejsze imprezy kulturalne: koncerty, wystawy, benefisy, przedstawienia teatralne i baletowe i jest dziś najprężniej działającą placówką kulturalną Lizbony. CCB składa się z trzech części: Centrum Wystawienniczego, Centrum Sztuki i Centrum Konferencyjnego. Ogromna przestrzeń Centrum Konferencyjnego zajmuje 30,5 tysiąca metrów kwadratowych, Centrum Wystawienniczego 35 tysięcy metrów kwadratowych i Centrum Sztuki 22 tysiące metrów kwadratowych. Daje to łącznie powierzchnię prawie 90 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek jest jak małe miasto, znajdziemy tu: ogrody, jeziorka, sklepy, restaurację i kawiarnie. Taras z ogrodem na pierwszym piętrze oferuje doskonały widok na rzekę oraz Pomnik Odkrywców.
Międzynarodowe wystawy w CCB: od fotografii do multimedialnych instalacji
Taras z ogrodem: kawa z kulturą
Taras z ogrodem i kawiarnią: Centrum Kulturalne Belém

Program wydarzeń kulturalnych w CCB znajdziesz tutaj: http://www.ccb.pt/sites/ccb/en-EN/Programacao/Pages/Consulteaprogramacao.aspx.

Muzeum Kolekcji Berardo

W budynku znajduje się Museu Colecção Berardo, które jest jedną z największych i najlepszych prywatnych kolekcji w Europie. Kolekcję zgromadził portugalski bogacz Joe Berardo. Muzeum zostało otwarte w 2007 roku. Prezentuje ponad 900 dzieł z liczącej ponad 4000 sztuk kolekcji. Możemy tu znaleźć prace wielu artystów: Picasso, Pauli Rego, Warhola, Bacona czy Mana Raya.
Wejście do muzeum jest za darmo, czynne jest od wtorku do niedzieli od 10h00 do 19h00 (ostatnie wejście o 18h30). Więcej informacji na stronie http://www.museuberardo.com..


godziny otwarcia:
od 10h00 do 19h00 (Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek); od 10h00 do 22h00 (Piątek); od 10h00 do 19h00 (weekend)
adres: Praça do Império
www: www.ccb.pt
Pociąg: Belém (Cais do Sodré - Cascais)
Tramwaj: 15
Autobus: 727,728,729,743,749,751
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Museu de Marinha znajduje się na Praça do Império, w zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów. Jest to miejsce, w którym można poczuć klimat epoki Wielkich Odkryć Geograficznych.
Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) jest najwspanialszym przykładem potęgi Portugalii w erze Wielkich Odkryć Geograficznych. Fundusze na budowę tego obiektu pochodziły z 5% podatku pobieranego od kupców przypraw. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tuż obok Centrum Kulturalnego Belém na Avenida de Brasília, nad brzegiem Tagu stoi monumentalny Pedrão dos Descobrimentos (Pomnik Odkryć Geograficznych). Na szczyt pomnika można wjechać windą.
Nazwa dzielnicy Santa Maria de Belém, skracana jest do Belém, do oznacza Betlejem. Ta położona nad Tagiem dzielnica Lizbony, oddalona jest od centrum o niecałe 6 kilometrów. Odwiedzając stolicę Portugalii koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin lub nawet cały dzień na wizytę w Belém i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy. Jest to miejsce upamiętniające wkład Portugalii w Wielkie Odkrycia Geograficzne.
Najsłynniejszymi portugalskimi ciastkami (pastéis) są Pastéis de Belém. Przepis na nie jest ściśle strzeżoną tajemnicą, którą znają zaledwie trzy osoby. Jedyna prawdziwa fabryka "Pastéis de Belém" znajduje się niedaleko Klasztoru Hieronimitów. Delikatne, kruche ciastka w kształcie babeczek mają w środku pyszny, jeszcze ciepły krem. Przed zjedzeniem należy je posypać cukrem pudrem i cynamonem. Jedno ciasteczko kosztuje 1.05€.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Występy Studentów
Klasztor Hieronimitów
Torre de Belém
Pałac Prezydencki w Belém
Torre de Belém
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO
Królewskie Karety
Jedna z pięciu sal
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Pomnik Odkrywców
Belém
Mosteiro Jeronimos
Mosteiro Jeronimos
Belém
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl