Dziś: Środa, 29 Styczeń 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Zamek Świętego Jerzego
Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) znajduje się na najwyższym z siedmiu wzgórz miasta. Zamek góruje nad Alfamą, która jest najstarszą dzielnicą Lizbony. Do zamku, zmierzają zorganizowane grupy turystów, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Lizbonie.
Zamek Świętego Jerzego: potężny zamek górujący nad Alfamą
To znakomity punkt widokowy, w jakie obfituje Lizbona. Morze dachów krytych czerwoną dachówką rozciąga się aż do Tagu, ponad rzeką widać Most 25 Kwietnia.
Castelo: w cieniu drzew oliwnych
Castelo: widok z murów zamkowych
Portas do Sol: widok na kościół Świętego Wincentego
Ekstremalnie: jeżeli chesz zaoszczędzić na bilecie

Pierwsze fortyfikacje na wzgórzu zamkowym powstały jeszcze za czasów rzymskich, kiedy to Lizbona i okoliczne ziemie były pod panowaniem Rzymian. Zamek, który możemy oglądać dzisiaj, został wzniesiony przez Maurów w X wieku i był pod ich panowaniem, aż do XII wieku, dokładnie do roku 1147, kiedy to zamek, jak i cała Lizbona, zostały odbite z rąk Maurów przez pierwszego króla Portugalii - Afonso Henriques – w ramach II krucjaty. Z tym wydarzeniem wiąże się legenda - rycerz imieniem Martin Moniz, zauważając, że jedne z wrót są otwarte, własnym ciałem uniemożliwił ich zamknięcie. Rycerz zginął, ale to umożliwiło zdobycie zamku.

Od tego czasu zamek pełnił funkcję siedziby królewskiej, a w roku 1300 został on gruntownie przebudowany przez króla Dionizego I, w drugiej połowie XIV wieku zostały odnowione i poszerzone mury zamkowe, które objęły swoim zasięgiem również dużą część podzamcza. W tym czasie również zamek dostał swoją nazwę – zamek św. Jerzego – która została mu nadana przez króla Jana I.

Z początkiem XVI wieku zamek stracił na znaczeniu, a to za sprawą trzęsienia ziemi z 1531 roku, jak i za sprawą budowy nowej rezydencji królewskiej przez króla Manuela I. Świetność zamkowi postanowił przywrócić młody król Sebastian w 1569 roku, jednak plany te przerwała nagła śmierć króla. W czasie okupacji hiszpańskiej (1580 – 1640) zamek przeszedł szereg modernizacji, a w tym czasie były wykorzystywane m.in. jako koszary dla wojsk hiszpańskich.

Zamek ponownie ucierpiał na skutek potężnego trzęsienia ziemi z 1755 roku, które to w dużym stopniu zniszczyło ówczesną Lizboną. Został on odbudowany dopiero w 1947 roku z polecenia dyktatora Salazara, który nakazał m.in. demontaż wszystkich dodanych przez wieki modyfikacji zamku i przywrócenie mu pierwotnego charakteru.

Zamek Świętego Jerzego jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Lizbony, którą co roku odwiedzają tysiące turystów. Mimo to, nie jest to miejsce godne polecenia. Mury zamku, odbudowane przez Salazara, mają nieco ponad 60 lat. Z murów, na które można wejść, roztacza się piękny widok, jednak Lizbona obfituje w punkty widokowe, które oferują równie piękne widoki (na przykład Miradouro Nossa Senhora de Monte).

Mieszkańcy Lizbony mogą do zamku wchodzić za darmo, turyści płacą 7,5€ (studenci poniżej 25 lat i seniorzy powyżej 65 lat płacą 4€).

Jak dotrzeć do Castelo de São Jorge?
Mały bus o numerze 737 kursuje na trasie od Pç. Figueira do Castelo. Podróżując tramwajami 12 lub 28 należy wysiąść na przystanku Miradouro Sta. Luzia, póżniej kierując się drogowskazami wspiąć się jeszcze około 200 metrów pod dość stromą górkę.

godziny otwarcia:
w okresie Marzec - Październik: od 9h00 do 21h00 (cały tydzień); w okresie Listopad - Luty: od 9h00 do 18h00 (cały tydzień)
zamknięte:
Nowy Rok; Wigilia; 01.05
cennik:
do 10 lat: 0€; od 11 do 64 lat: 7,5€; od 65 lat: 4€
adres: Costa do Castelo
telefon: +351 218 800 620
www: www.castelosaojorge.egeac.pt
Tramwaj: 12,28
Autobus: 37
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Jest to jeden z popularnych punktów widokowych w Lizbonie. Często jest nazywany po prostu Graça. Jest to popularne miejsce spotkań, a to wszystko za sprawą widoku, który się stąd roztacza na zabytkowe centrum Lizbony, dzielnicę Baixa, Chiado i rzekę Tag z mostem Ponte 25 de Abril.
Rozległy, dwupoziomowy Miradouro das Portas do Sol posiada spektakularny widok na Alfamę i rzekę Tag. Panorama rozciągająca się z tego tarasu jest być może jednym z najbardziej zapadających w pamięć widoków w całej Lizbonie.
Najstarsza i zdecydowanie najbardziej niezwykła część Lizbony położona jest na wzgórzu. To dzielnica zaułków: wąskie uliczki, kręte schody, fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, porozwieszane pranie i Tramwaj 28 przemierzający ze zgrzytem strome wzniesienia. Alfama to miejsce magiczne. Pewna umykająca opisowi właściwość tego miejsca ukaże się nam dopiero wtedy, gdy intensywnie doświadczymy wielobarwności Alfamy.
Nazwa placu - Praça da Figueira, oznacza Plac Figowy. Z tego charakterystycznego placu Lizbony, z posągiem króla Jana I, widać zamek Castelo de São Jorge. Praça da Figueira jest dzisiaj węzłem komunikacyjnym miasta, znajduje się tu stacja metra Rossio (linia Verde) oraz przystanki autobusowe, tramwajowe i postój taksówek. Niedaleko znajduje się stacja kolejowa - Dworzec Rossio, z którego odjeżdżają pociągi do Sintry.
Ten punkt widokowy to nie tylko doskonały widok na Tag i Alfamę, ale także mały park i charakterystyczne okrągłe okna z ażurową kratami. Znajduje się niedaleko Miradouro das Portas do Sol, jednak miejsca te różnią się bardzo. Jest tu bardziej zacisznie, można usiąść pod pergolą z bougainvillea (bugenwilli), której kwiaty latem mają intensywnie różowy kolor.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Kościół Świętego Antoniego
Widok na Alfamę
Ażurowe Okna
Alfama
Alfama
Portas do Sol
Portas do Sol
Tramwaj 28
Alfama
Alfama
Taras widokowy Graça
Taras widokowy Graça
Alfama
Alfama
Portas do Sol
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl