Dziś: Piątek, 10 Lipiec 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Plaże w Cascais
Plaże w Cascais są oddalone od Lizbony o około 30 km. Mamy tu do wyboru aż pięć różnych plaż. Każda z nich oferuje złoty piasek i spokojną ciepłą wodę (dzięki położeniu w zatoce). Plaże zazwyczaj posiadają dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne, można się tu kąpać pod opieką ratownika. Na plaże Cascais można dojść spacerem z dworca kolejowego.
Cascais: Praia da Ribeira
Praia da Duquesa i Praia da Conceição
Cascais: Praia da Conceição
Plaża Guincho: rozległa i dzika
Costa da Caparica: rozpalona słońcem plaża w sierpniu

Sto ą plaże położone najbliżej stacji kolejowej w Cascais. Praia da Duquesa sąsiaduje z pałacem “Chalet Faial”, dawnym sądem Cascais i siedzibą książąt Duques de Palmela. Rozległe, piaszczyste plaże są plażami typowo miejskimi. W miesiącach letnich plaż strzeże ratownik, przy wyjściu dostępne są darmowe prysznice. Nie brakuje tu barów i restauracji serwujących owoce morza.

Praia da Rainha

Plaża Królowej (Praia da Rainha) jest małą, otoczoną skałkami plażą, ma niespełna 50 metrów długości. Jedyny dostęp na plaże to zejście po stromych schodach znajdujących się przy ulicy Frederico de Arouca. Jest to jedna z najstarszych ulic w zabytkowym centrum Cascais. Praia da Rainha posiada spokojne wody i złoty, miękki piasek. Plaża ta nosi imię Rainha Dona Amélia (1865-1951) czyli ostatniej królowej Portugalii. Właśnie ta plaża w Cascais była jej ulubionym miejscem do kąpieli morskich.

Praia da Ribeira

Na zachód od Praia da Rainha znajduje się Praia da Ribeira. Jest to niewielka plaża, przy której cumują kolorowe łódki. W pobliżu jest port rybacki. Blisko plaży znajduje się urząd miasta Câmara Municipal de Cascais, budynek kapitanatu Capitania de Cascais – Palácio de Seixas, Lota de Cascais i Ecoponto Marítimo.

Praia de Santa Marta

Poruszając się dalej na zachód, około 250 metrów od przystani jachtowej (Marina de Cascais), natrafimy na niewielką ilość piasku w pobliżu Latarni Świętej Marty (Farol de Santa Marta). Tuż pod murami muzeum w Palácio dos Condes Castro Guimarães, podczas odpływu, przy niewielkiej rzece Ribeira dos Mochos, tworzy się Praia de Santa Marta. Kąpiel w tym miejscu nie jest polecana, ze względu na wątpliwą jakość wody. W odległości 100 metrów znajduje się słynna dyskoteka Coconuts, jedna z największych w regionie.

Plaże w Cascais są jednak, jak to bywa z miejskimi plażami, dość mocno zmodyfikowane przez człowieka. Nie przeszkadza to turystom, którzy tłumnie na nie przybywają. Należy się spodziewać, że ani piasek ani woda nie są tam oszałamiająco czyste, ze względu na dużą liczbę plażowiczów, którzy po prostu zaśmiecają plaże.

Jak dostać się na plaże w Cascais?
Z Lizbony najprościej dostać się do Cascais samochodem autostradą A5. Opłata za autostradę wynosi około 1,35 euro. Alternatywną trasą jest Marginal, czyli droga biegnąca wzdłuż wybrzeża oceanu. Trasa, choć piękna jest zatłoczona w godzinach szczytu. Do Cascais można wybrać się klimatyzowanym pociągiem startującym z Cais do Sodré (do którego można dojechac także metrem). Pociągi podzielone są na rapido (szybkie), semi-rapido (pół-szybkie) i todas (zatrzymują się na każdym przystanku). Większość trasy wiedzie wzdłuż oceanu i po drodze możemy podziwiać piękne widoki. Ruch pociągów jest uwaga! lewostronny. Jeśli wsiadamy do pociągu na przykład na stacji Belém, musimy skierować się na peron bliżej rzeki. Podróż trwa około 40 minut. Koszt biletu w jedną stronę to 2.15€.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Cascais powstało jako osada rybacka, dziś jest eleganckim kurortem nadmorskim. Usytuowane jest na północnym brzegu ujścia Tagu, nad piaszczystą, osłoniętą zatoką. Oprócz plaż atrakcją są tutaj wąskie uliczki miasta, targ rybny, liczne muzea i parki. Będąc w Lizbonie warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Cascais. Z Lizbony do Cascais łatwo i szybko dojedziemy podmiejskim pociągiem.
Zaledwie 2 kilometry na zachód od Cascais znajduje się Boca do Inferno. Zobaczyć tutaj można wydrążoną przez fale morskie studnię i tunel do niej prowadzący. Nadchodzące fale tworzą tu głośny łoskot i huk - odgłosy piekieł.
Podczas II Wojny Światowej wielu artystów, pisarzy, szpiegów znalazło schronienie w Portugalii. Najlepszym miejscem dla uciekinierów okazało się wybrzeże między Cascais a Estoril. W Hotel Palácio Estoril mieszkali polscy szpiedzy. W Estoril, położonym nad oceanem, znajduje się piaszczysta plaża Tamariz oraz promenada.
Charakterystyczna dla Cabo Raso jest latarnia morska Farol do Cabo Raso znajdująca się w obrębie fortu Forte de São Brás de Sanxete. Latarnia jest metalową wieżą o wysokości trzynastu metrów, w kolorze czerwonym. Do latarni przylega bezpośrednio Dom Latarnika (Casa do Faroleiro), wzniesiony w 1915 roku.
Praia do Guincho jest malowniczą dziką plażą otoczona pięknymi wydmami. Wody przy plaży to prawdziwy raj dla kite surferów. Kąpiel w oceanie w tym miejscu z powodu bardzo silnych prądów dennych oraz dużych fal może okazać się niebezpieczna. Plaża zyskała sławę po sukcesie filmu "James Bond: W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości". W słynnej scenie, rozgrywającej się na plaży Guincho, główny bohater ratuje chcącą się utopić w falach oceanu Teresę de Vicenzo.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Costa da Caparica
Połów sardynek
Plaża Guincho
Ericeira
Azenhas do Mar
Costa da Caparica
Costa da Caparica
Fajrant
Ericeira
Costa da Caparica
Azenhas do Mar
Praia Grande
Costa da Caparica
Costa da Caparica
Domek Letniskowy
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl