Dziś: Piątek, 21 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Cascais
Cascais powstało w XII wieku jako osada rybacka dostarczająca świeże ryby do Lizbony. Dziś Cascais jest eleganckim kurortem nadmorskim. Usytuowane jest na północnym brzegu ujścia Tagu, nad piaszczystą, osłoniętą zatoką. Oprócz plaż atrakcją są tutaj wąskie uliczki miasta, targ rybny, liczne muzea i parki. Będąc w Lizbonie warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Cascais. Z Lizbony do Cascais łatwo i szybko dojedziemy podmiejskim pociągiem.
Cascais: Port rybacki
Doskonałe położenie sprawiło, że Cascais miało także znaczenie obronne, w XV wieku król Jan II zlecił wybudować tu fort. Cascais od ponad stu lat jest miejscowością wypoczynkową, posiada długą turystyczną tradycję i klasę, jakiej brakuje młodszym kurortom. Cascais było miejscem letniego wypoczynku króla Ludwika I, także bogaci lizbończycy budowali tu wille. Pięknie wyglądają tu kolorowe rybackie łodzie w zatoce. Nadal uprawia się tu rybołówstwo, a na nabrzeżu można kupić świeże ryby bezpośrednio od rybaków.
Cascais: Palácio dos Condes de Castro Guimarães
Klif w Cascais: erozja wybrzeża
Cascais: Plac przed Ratuszem

W Cascais mamy do wyboru aż pięć plaż. Wszystkie znajdują się niedaleko centrum miasta. Złoty piasek, skałki, ciepła i spokojna woda - to cechy, które przyciągają tu turystów. Nie brakuje tu także barów i restauracji serwujących owoce morza. Wzdłuż wybrzeża od Estoril aż do Cascais (około 2 kilometry) można spacerować promenadą wzdłuż oceanu.

Niedaleko przystani jachtowej w Cascais znajduje się Parque do Marechal Carmona. Stoliki pomiędzy drzewami, otwarte przestrzenie, również małe zoo czyni ten park doskonałym miejscem do spędzania czasu z rodziną.

Punkt Informacji Turystycznej znajduje się przy Avenida da República. Latem czynny codziennie od 8h00 do 20h00, zimą codziennie od 9h00 do 16h00. Jest to innowacyjne miejsce, gdzie można dowiedzieć o dziedzictwie i bioróżnorodności Parque Natural de Sintra-Cascais.

Zaledwie 2 kilometry na zachód od Cascais znajduje się Boca do Inferno. Zobaczyć tutaj można wydrążoną przez fale morskie studnię i tunel do niej prowadzący. Nadchodzące fale tworzą tu głośny łoskot i huk - odgłosy piekieł.

Jak dostać się do Cascais?
Z Lizbony najprościej dostać się do Cascais samochodem autostradą A5. Opłata za autostradę wynosi około 1,35€. Alternatywną trasą jest Marginal, czyli droga biegnąca wzdłuż wybrzeża oceanu. Trasa, choć piękna jest zatłoczona w godzinach szczytu. Do Cascais można wybrać się klimatyzowanym pociągiem startującym z Cais do Sodré (do którego można dojechać także metrem). Pociągi podzielone są na rapido (szybkie), semi-rapido (pół-szybkie) i todas (zatrzymują się na każdym przystanku). Większość trasy wiedzie wzdłuż oceanu i po drodze możemy podziwiać piękne widoki. Ruch pociągów jest uwaga! lewostronny. Jeśli wsiadamy do pociągu na przykład na stacji Belém, musimy skierować się na peron bliżej rzeki. Podróż trwa około 40 minut. Koszt biletu w jedną stronę to 2,15€ (jeśli mamy opcję zapping to 1,80€).
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Plaże w Cascais są oddalone od Lizbony o około 30 km. Mamy tu do wyboru aż pięć różnych plaż. Każda z nich oferuje złoty piasek i spokojną ciepłą wodę (dzięki położeniu w zatoce). Plaże zazwyczaj posiadają dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne, można się tu kąpać pod opieką ratownika. Na plaże Cascais można dojść spacerem z dworca kolejowego.
Zaledwie 2 kilometry na zachód od Cascais znajduje się Boca do Inferno. Zobaczyć tutaj można wydrążoną przez fale morskie studnię i tunel do niej prowadzący. Nadchodzące fale tworzą tu głośny łoskot i huk - odgłosy piekieł.
Podczas II Wojny Światowej wielu artystów, pisarzy, szpiegów znalazło schronienie w Portugalii. Najlepszym miejscem dla uciekinierów okazało się wybrzeże między Cascais a Estoril. W Hotel Palácio Estoril mieszkali polscy szpiedzy. W Estoril, położonym nad oceanem, znajduje się piaszczysta plaża Tamariz oraz promenada.
Charakterystyczna dla Cabo Raso jest latarnia morska Farol do Cabo Raso znajdująca się w obrębie fortu Forte de São Brás de Sanxete. Latarnia jest metalową wieżą o wysokości trzynastu metrów, w kolorze czerwonym. Do latarni przylega bezpośrednio Dom Latarnika (Casa do Faroleiro), wzniesiony w 1915 roku.
Praia do Guincho jest malowniczą dziką plażą otoczona pięknymi wydmami. Wody przy plaży to prawdziwy raj dla kite surferów. Kąpiel w oceanie w tym miejscu z powodu bardzo silnych prądów dennych oraz dużych fal może okazać się niebezpieczna. Plaża zyskała sławę po sukcesie filmu "James Bond: W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości". W słynnej scenie, rozgrywającej się na plaży Guincho, główny bohater ratuje chcącą się utopić w falach oceanu Teresę de Vicenzo.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Cascais
Cascais
Klif w Cascais
Cascais
Klif w Cascais
Cascais
Cascais
Park Marechal Carmona
Cascais
Cascais
Wybrzeże w Cascais
Cascais
Wybrzeże w Cascais
Cabo Raso
Cabo Raso
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl