Dziś: Niedziela, 16 Czerwiec 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Cacilhas
Cacilhas jest uroczym miejscem położonym po przeciwnej niż Lizbona stronie rzeki Tag. W zaledwie 15 minut można dostać się tu promem odpływającym z przystani przy Cais do Sodré. Portugalczycy mówią: "Tejo e o melhor miradouro de Lisboa" czyli Tag jest najlepszym tarasem widokowym Lizbony. Sama przejażdżka promem jest fascynująca, a gdy znajdziemy się już na drugim brzegu rzeki możemy oglądać Lizbonę z innej, ciekawej perspektywy.
Cacilhas: czekając na zachód słońca
Kiedyś, zanim powstał most Ponte 25 de Abril do miasteczek po drugiej stronie rzeki przypływało wiele promów, dzięki czemu rozwijały się. Dziś na nabrzeżu pozostały opustoszałe, zrujnowane magazyny. Miejsce to ma jednak wiele uroku, wieczorami wypełnia się ludźmi, którzy chcą zjeść tu dobrą kolację lub po prostu podziwiać oświetloną Lizbonę.
Cacilhas: sofa
Cacilhas: opustoszałe magazyny
Cacilhas: mgła nad rzeką

Gdy nasz prom przybije do brzegu najlepiej udać się na zachód, gdzie znajduje się winda, która zawiezie nas na szczyt stromej skały. Jest to Elevador da Boca do Vento, na którego szczycie jest doskonały punkt widokowy, restauracja i kawiarnia. Winda działa codziennie od 8:00 do 24:00. Cena biletu w dwie strony dla osoby dorosłej to 1€. Windą można też przewieźć za darmo rower.

Samo centrum Cacilhas jest także interesujące, warto pospacerować po uliczkach starego miasta “Almada Velha”. Odrestaurowany główny deptak obfituje w liczne restauracje i kawiarnie. Przy samej przystani wodnej znajduje sie zajezdnia autobusowa, skąd rozjeżdżają się autobusy w różnych kierunkach (Cristo Rei, Trafaria, Costa da Caparica). Autobusem numer 101 dojedziemy do Sanktuarium i tarasu widokowego na szczycie pomnika Cristo Rei. Niedaleko zajezdni autobusowej, na nabrzeżu przycumowany jest statek Fragata Dom Fernando II e Glória. Zbudowany w Damão, w byłej kolonii portugalskiej w Indiach Portuguesa, zwodowany został w 1843 roku. Przez 33 lata pływał między Portugalią a Indiami. Statek udostępniony jest do zwiedzania (za opłatą).

Informacja Turystyczna czyli Centro Municipal de Turismo w Cacilhas znajduje się przy Largo dos Bombeiros Voluntários.Jak dostać sie do Cacilhas?
Z Lizbony najlepiej dojechać tu autostradą A2 wiodącą przez most Ponte 25 de Abril. Promy odpływają z przystani przy Cais do Sodré. Autobusy Transportes Sul do Tejo (TST) odjeżdżają z Areeiro, Cidade Universitária i Praça de Espanha Lisboa. W obrębie Almady można poruszać się metrem Metro Sul do Tejo.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
W Museu de Arte Antiga znajdują się największe w Portugalii zbiory malarstwa. Większość dzieł, szczególnie obrazów religijnych miejscowych artystów, została przekazana przez klasztory (po ich rozwiązaniu w 1834 roku). W muzeum tym prezentowana jest nie tylko sztuka portugalska, ale także europejska i z Krajów Wschodu. Widoczne są tu związki Portugalii z Afryką, Brazylią, Indiami i Japonią.
Pomnik znajduje się na południowym brzegu Tagu, około 10 km od centrum Lizbony. Cristo Rei to monument przedstawiający Chrystusa Króla. Inauguracja odbyła się 17 maja 1959 roku. Cristo Rei powstał, aby wyrazić wdzięczność Portugalii za uniknięcie poważniejszych zniszczeń w czasie II Wojny Światowej. Realizacja projektu trwała 21 lat, zmobilizowała katolików w kraju za granicą.
Praça do Comércio (Plac Handlowy) to wspaniały plac położony nad brzegiem Tagu. Zwany jest powszechnie Terreiro do Paço, gdyż przed trzęsieniem ziemi stał tutaj pałac królewski. W XVI wieku (za panowanie króla Jana II) znajdował się tu magazyn złota, które dzięki dyplomatycznym zabiegom Portugalczyków, regularnie przypływało tu z zachodniej Afryki.
W Lizbonie nie ma lepszego widoku na rzekę, port i dzielnicę Baixa, niż widok z Miradouro de Santa Catarina. Taras, znajdujący się w dolnej części Bairro Alto, został odrestaurowany latem 2013 roku. Jest to popularne miejsce spotkań Lizbończyków. Można tu podziwiać najpiękniejsze w Lizbonie zachody słońca nad Tagiem.
Najbardziej urokliwa tramwaj-winda w Lizbonie łącząca Cais do Sodré z Bairro Alto (Largo do Calhariz i Rua de São Paulo). Jest to często fotografowany fragment Lizbony: mijające się żółte wagoniki w wąskiej uliczce na tle rzeki Tejo. Winda pomieści 23 osoby, pokonuje odległość 235 metrów. W roku 2002 Elevador da Bica został sklasyfikowany jako Monumento Nacional (Monument Narodowy).
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Cacilhas
Cacilhas
Cacilhas
Cacilhas
Cacilhas
Cacilhas
Cacilhas
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl