Dziś: Poniedziałek, 21 Październik 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Przylądek Roca
Skalisty Przylądek Roca (Cabo da Roca) stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy (współrzędne geograficzne 38°46′51.82″N 9°30′02″W ). Klif na Cabo da Roca ma wysokość 140 metrów nad poziomem Oceanu Atlantyckiego. Przylądek znajduje się ok 40 kilometrów od Lizbony.
Klif Europy: Cabo da Roca
Na postawionym tu krzyżu widnieją słowa z eposu narodowego Portugalii, czyli "Os Lusiadas" pisarza Luísa de Camões: Tutaj ... gdzie kończy się ziemia a zaczyna morze (Aqui ... onde a terra se acaba i o mar comeca). Przylądek Roca przez długi czas w świadomości Europejczyków był końcem znanego im świata. Starożytni Rzymianie nazywali to miejsce Promontorium Magnum czyli Wielki Przylądek.
Zachód Słońca: Cabo da Roca
Cabo da Roca: jesienny krajobraz
Cabo da Roca: Tutaj ... gdzie kończy się ziemia a zaczyna morze
Cabo da Roca: chmury powstałe przy inwersji temperatury powietrza
Cabo da Roca: najdalej na zachód wysunięty punkt jkontynentalnej Europy
Cabo da Roca: to popularne turystyczne miejsce
Cabo da Roca: latarnia morska
Cabo da Roca

Na przylądku znajduje się latarnia morska, której budowa została ukończona w 1772 roku. W punkcie informacji turystycznej można kupić certyfikat zaświadczający o pobycie na najbardziej na zachód wysuniętym punkcie Europy (kosztuje on 5.00€).

Cabo da Roca jest miejscem w szczególnie popularnym, by oglądać zachody słońca, które podobno w tym miejscu są najbardziej spektakularne w całej Portugalii. Słońce chowające się w oceanie widziane z przylądka to naprawdę niesamowity spektakl.

Wybierając się na Cabo da Roca należy pamiętać, że miejsce to smagane jest silnymi wiatrami od oceanu, a temperatura powietrza może być znacznie niższa niż na przykład w Lizbonie.

Roślinność na Cabo da Roca

Cabo da Roca znajduje się w Parku Narodowym Sintra-Cascais. Skały w okolicy przylądka porośnięte są przez ogromne kolonie sukulentu Carpobrotus edulis potocznie nazywanego Pigface. Ten inwazyjny sukulent z rodziny żywotkowatych "przywędrował" tu z Afryki Południowej. Rośliny osiągają do 30 cm wysokości, kwiaty mają pojedyncze fioletowe lub żółte, liście jasnozielone, mięsiste, bardzo szybko rosnące. W okolicach Przylądka występuje półkrzew, typowy dla Portugalii (porasta suche i kamieniste murawy): zawciąg szerokolistny Armeria pseudarmeria. Poza tym na Cabo da Roca rosną Dianthus cintranus, czystek Cistus crispus i posiadający żółte kwiaty kolcolist Ulex densus.

Trzęsienia ziemi

Konsekwencją trzęsienia ziemi w 1755 roku o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera, było gigantyczne tsunami, którego fala osiągnęła w rejonie Cabo da Roca wysokość ponad 50 metrów. Tsunami spowodowało zmiany w ukształtowaniu wybrzeża w okolicy Cabo da Roca. Na nadbrzeżnych skałach klifu widać pozostałości po kilku innych historycznych tsunami.

Jak dostać się na Cabo da Roca?
Na Przylądek Roca najwygodniej i najszybciej dotrzeć samochodem. Prowadzi do niego malownicza ale bardzo kręta, miejscami bardzo wąska i droga N247. Niedaleko klifu jest nieduży bezpłatny parking. Z Sintry lub Cascais odjeżdżają autobusy SCOTT numer 403. Autobusy kursują na trasie Cascais - Sintra (odjazdy średnio co 1h) i po drodze zajeżdżają na Cabo da Roca. Przystanek w Sintrze znajduje się tuż przy stacji kolejowej (po wyjściu z platformy należy się kierować w prawo, dodatkowo w hali dworca znajduje się informacja turystyczna). W Cascais dworzec autobusowy znajduje się w podziemiach centrum handlowego (po prawej stronie po wyjściu z dworca kolejowego). Czyli np. wyjeżdżając z Sintry jedziemy na Cabo da Roca, tam podziwiamy piękne widoki, i wsiadamy do kolejnego autobusu, który zawozi nas do Cascais. Podróż z Sintra Estação na Cabo da Roca trwa ok 40 minut, następnie autobus zmierza w kierunku Cascais (ok. 25 minut). Z Sinry pierwszy autobus na Cabo da Roca odjeżdża o 9:10, ostatni o 19:10 (kursują co godzinę). Z Cascais także autobusy odjeżdżają co godzinę (od 8:40, do 20:40). Uwaga! ostatni autobus z Cabo da Roca w kierunku Sintry odjeżdża około 21:00, natomiast w kierunku Cascais około 20:00. Podróż autobusem kosztuje w sumie ok. 12€ (osobne bilety, Sintra - Cabo da Roca i Cabo da Roca - Cascais).
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Praia da Ursa (Plaża Niedźwiedzia) jest zupełnie dziką plażą, na którą jest trudny dostęp. Swoją nazwę zawdzięcza formie skalnej, kształtem przypominającej niedźwiedzia. Druga skała widziana z plaży nazywana jest Gigantem. Wybierając się na tą plaże, należy się odpowiednio przygotować, założyć odpowiednie obuwie, jak do wspinaczki górskiej. Zejście na plaże po skałach zajmie nam około 15 minut. Kiedy jest przypływ, piaszczysta plaża jest tu niewielka. Praia da Ursa jest szczególnie lubiana przez nudystów.
Praia da Adraga to plaża blisko Sintry (około 45 km od Lizbony), od strony lądu osłaniają ją skały, w 2003 roku zaistniała w światowym rankingu 20 najpiękniejszych plaż świata. Plaża Adraga posiada Certyfikat Błękitnej Flagi. W sezonie letnim dla kąpiących się w oceanie jest zapewniona opieka ratownika. W północnej części Praia da Adraga jest plaża dla nudystów.
Santuário da Peninha powatało w miejscu starego kościółka São Saturnino, pochodzącego z okresu powstania portugalskiego królestwa. Kaplica, którą możemy dziś oglądać, pochodzi z XVII wieku, było to miejsce pielgrzymek ludzi, którzy wierzyli, że w XVI wieku ukazała się tu Maryja Dziewica. W środku kaplicy znajdują sie panele z azulejos przedstawiające życie Maryi. W 1918 roku na wzgórzu wybudowano romantyczny Pałac, swoim kształtem przypominający fortyfikacje. Sanktuarium Peninha położone jest na wysokich skałach, w zachwycającym paśmie Gór Sintra, co zapewnia doskonałe widoki na ocean, plaże i góry.
Praia Grande jest plażą oddaloną o ponad 4 km od Cabo da Roca, znajduje się w parku naturalnym Parque Natural de Sintra-Cascais. Znajdziemy tu naprawdę dużo przestrzeni, plaża jest rozległa, stąd tez jej nazwa - Duża Plaża. Słynie ona z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych, szczególnie surfingu i bodyboardu. Plaża lubiana przez mieszkańców Lizbony, którzy chętnie spędzają tu weekendy.
Praia do Abano zlokalizowana jest w niewielkiej zatoce otoczonej skałami, na północ od Praia do Guincho. Jest to spokojna, chroniona od wiatrów plaża. Na plaże schodzi się po schodach wykutych w skałach.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Urwiste Klify
Praia da Ursa
Praia da Ursa
Praia da Ursa
Ursa
Praia da Ursa
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl