Dziś: Poniedziałek, 18 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Café Brasileira
Brasileira kiedyś była sklepem sprzedającym produkty z Brazylii, dziś jest to stylowa kawiarnia ze stolikami w środku i na zewnątrz (otwarta w 1905 roku). Jest to popularne i modne miejsce spotkań Portugalczyków, ale także miejsce szczególnie lubiane przez turystów. Brasileira to kultowe miejsce na typowe portugalskie śniadanie, które składa się z kawy espresso pitej przy ladzie oraz ciastka Pastel de Nata.
Brasileira: dawniej sklep sprzedający brazylijskie towary
Kawiarnia Brasileira znajduje się w dzielnicy Chiado, przy Rua Garrett 120 (koło stacji metra Baixa-Chiado). Można napić się tu mocnej brazylijskiej kawy espresso, o nazwie bica, zjeść typowe portugalskie ciastka i przekąski, jest tu także duży wybór alkoholi. Brasileira była pierwszą lizbońską kawiarnią, która wprowadziła ekspres do kawy. Zachętą do picia mocnego espresso było hasło reklamowe “Beba isto com açúcar” (pijcie to z cukrem).
Brasileira: charakterystyczne żółte parasole
Brasileira: logo kawiarni
Chiado: dzielnica nocą

Przy jednym ze stolików na zewnątrz stoi brązowy pomnik Fernanda Pessoi. Do Brasileiry właśnie lubił zachodzić ten najwybitniejszy portugalski poeta.

Stylowe wejście i całe wnętrze kawiarni utrzymane jest w stylu art deco. To miejsce, gdzie czuje się klimat Lizbony. To także idealne miejsce do obserwacji życia ulicy. Tuż obok Brasileiry jest stacja metra, przejeżdżają słynne tramwaje, co chwila pojawiają się też muzycy, grupy artystyczne.


godziny otwarcia:
od 8h00 do 2h00 (cały tydzień)
adres: Rua Garrett 120
telefon: +351 213 469 541
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
W XIV wieku dzięki królowi Ferdynandowi dzielnica znalazła się w obrębie murów miejskich, w 1755 roku zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana we wspaniałym stylu przyciągała elitę intelektualna Lizbony. Dzisiejsze Chiado to rejon eleganckich sklepów i stylowych kawiarni, który ciągnie się od Praça Luís de Camões w stronę Rua Carmo i Baixy. Główna ulica handlowa Chiado to Rua Garrett.
Convento da Ordem do Carmo to kościół, który przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Kościół nigdy nie został odrestaurowany. W 1864 roku dzięki Związkowi Portugalskich Archeologów, powstało tu Muzeum Archeologiczne (Museu Arqueológico do Carmo). Podczas Rewolucji 25 Kwietnia, osiadł tu prezydent Marcelo Caetano, oraz jego wojskowi podwładni. Przez długi czas Klasztor zajmowała Gwardia Narodowa (Guarda Nacional Republicana). Obecnie do ruin klasztoru bezpośrednio przylega kwatera główna GNR.
Bairro Alto, czyli Wysoka Dzielnica, nazwę zawdzięcza swemu położeniu na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się piękny widok na Lizbonę. Wąskie, brukowane uliczki wznoszą się i opadają pod dużym nachyleniem. Nocą tętnią życiem, gdyż Bairro Alto to także dzielnica klubów i barów.
Winda Santa Justa (Elevador de Santa Justa) łączy ze sobą dwie dzielnice Baxia i Chiado. Ta neogotycka winda zwana jest także Elevador do Carmo, gdyż wyjście z górnego poziomu znajduje się przy ruinach Convento do Carmo. W odróżnieniu od innych lizbońskich wind (Elevador Lavra, Bica i Gloria), Elevador Santa Justa porusza się w pionie.
Najbardziej urokliwa tramwaj-winda w Lizbonie łącząca Cais do Sodré z Bairro Alto (Largo do Calhariz i Rua de São Paulo). Jest to często fotografowany fragment Lizbony: mijające się żółte wagoniki w wąskiej uliczce na tle rzeki Tejo. Winda pomieści 23 osoby, pokonuje odległość 235 metrów. W roku 2002 Elevador da Bica został sklasyfikowany jako Monumento Nacional (Monument Narodowy).
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Convento Carmo
Elevador Bica
Elevador Bica
Rua Garrett
Convento Carmo
Ajulejos
Baixa-Chiado
Spotkany Akordeonista
Convento Carmo
Convento Carmo
Chiado
Convento Carmo
Convento Carmo
Chiado
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotolizbona.pl