Dziś: Piątek, 18 Styczeń 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Belém
Nazwa dzielnicy Santa Maria de Belém, skracana jest do Belém, do oznacza Betlejem. Ta położona nad Tagiem dzielnica Lizbony, oddalona jest od centrum o niecałe 6 kilometrów. Odwiedzając stolicę Portugalii koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin lub nawet cały dzień na wizytę w Belém i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy. Jest to miejsce upamiętniające wkład Portugalii w Wielkie Odkrycia Geograficzne.
Belém: letni dzień, pora lunchu
Dzielnica Belém to kolebka dawnej świetności Portugalii. To właśnie z Belém w 1497 r. Vasco da Gama wypłynął do Indii, tutaj też po powrocie witany był przez Manuela I, zwanego Szczęśliwym. Da Gama przywiózł ze sobą niewielki ładunek pieprzu, który okazał się warty fortunę. w podzięce za udaną wyprawę król Manuel I położył kamień węgielny pod klasztor Hieronimitów. Pieniądze na budowę pochodziły z pięcioprocentowego podatku, jakim obłożono importowane przyprawy (oprócz pieprzu, cynamonu i goździków), na który wyłączność posiadała jedynie Portugalia.
Belém: dzielnica wieczorem
Belém: dzielnica widziana od strony Tagu
Belém: ujście Tagu

Zabytki w dzielnicy, które warto zobaczyć to przede wszystkim:

Dzisiaj Belém jest terenem, gdzie obok zabytków z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych, istnieje nowoczesne Centrum Kulturalne Belém (CCB), tereny rekreacyjne, parki, mnóstwo kawiarni i restauracji. To tutaj znajduje się najsłynniejsza ciastkarnia Lizbony Pastéis de Belém, w której produkuje się pyszne ciastka. Warto pospacerować w okolicznym ogrodzie botanicznym Jardim Tropical. Wśród tropikalnej roślinności na pewno odnajdziemy ciszę i spokój.

Kiedy najlepiej zwiedzać Belém?

Należy pamiętać, że muzea i część monumentów Belém, w poniedziałki są zamknięte. Dzielnicę Belém najlepiej odwiedzić w niedzielę rano, od 10:00 do 14:00 wstępy do muzeów i monumentów są za darmo.

Restauracje w Belém

Niedaleko Torre de Belém, pod adresem Rua da Praia do Bom-Sucesso 44, znajduje się niedroga i dobra restauracja O Navagador. Jeśli lubimy owoce morza, nieco dalej, przy Rua Bartolomeu Dias 120-Lote D, znajduje się Nunes Real Marisqueira. Można także wrócić do centrum dzielnicy (w okolice Klasztoru Hieronimitów). W uliczce przy Jardim Vasco da Gama znajduje się spory wybór restauracji. Jedną z nich jest Restaurante A Floresta de Belém, przy Praça Afonso Albuquerque 1 - A. Jest to popularne miejsce, gdzie serwuje się dobrą, portugalską kuchnię. Często pełne jest miejscowych i turystów, zdarzają się kolejki. Specjalnością restauracji jest Feijoada à Transmontana i Arroz de cherne com Gambas. Restauracja w niedziele jest nieczynna.

Jak dostać się do Belém?
Dzielnica Belém znajduje się na zachodnim krańcu miasta, i jest położona wzdłuż rzeki Tag. Do dzielnicy niestety nie dociera metro, a najszybszym sposobem na dotarcie z centrum jest 30 min podróż tramwajem numer 15. Zajezdnia znajduje się na Praca da Figueira (plac sąsiadujący z placem Rossio), można też wsiąść do tramwaju na Placu Comercio w kierunku Alges. Do dzielnicy Belem dojedziemy także autobusem. Zajezdnia autobusu numer 714 znajduje się w północnej części Praca da Figueira. Do Belém z Lizbony dojedziemy również autobusami nr 727, 728, 729, 751. Z Cais do Sodre złapać można również pociąg relacji Lizbona – Cascais. Należy się jednak upewnić, czy ten, którym jedziemy zatrzymuje się na stacji Belém.

Pociąg: Belém (Cais do Sodré - Cascais)
Tramwaj: 15
Autobus: 714, 727, 728, 729, 751
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Najsłynniejszymi portugalskimi ciastkami (pastéis) są Pastéis de Belém. Przepis na nie jest ściśle strzeżoną tajemnicą, którą znają zaledwie trzy osoby. Jedyna prawdziwa fabryka "Pastéis de Belém" znajduje się niedaleko Klasztoru Hieronimitów. Delikatne, kruche ciastka w kształcie babeczek mają w środku pyszny, jeszcze ciepły krem. Przed zjedzeniem należy je posypać cukrem pudrem i cynamonem. Jedno ciasteczko kosztuje 1.05€.
Jardim - Museu Agricola Tropical to piękny park z wieloma egzotycznymi roślinami. Zwany jest również Zamorskim (Jardim do Ultramar), bo większość flory pochodzi z byłych portugalskich kolonii w Afryce (Angola, Mozambik, Cabo Verde), Azji (Makau) i Ameryce Południowej (Brazylia). Rośnie tu wiele gatunków rzadkich drzew i roślin, w tym niektóre zagrożone wyginięciem. Jest to cichy i spokojny park, z ptactwem wodnym i pawiami, który, dzięki rosnącym tu wielu gatunkom drzew, można nazwać arboretum.
Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) jest najwspanialszym przykładem potęgi Portugalii w erze Wielkich Odkryć Geograficznych. Fundusze na budowę tego obiektu pochodziły z 5% podatku pobieranego od kupców przypraw. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Museu Nacional dos Coches (Muzeum Powozów) znajduje się w Belém, niedaleko Presidência de República (siedziby Prezydenta Portugalii). Posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji pojazdów konnych od XVII do XIX wieku. Wiele pojazdów zgromadzonych w muzeum, woziło niegdyś władców.
Nowoczesny, surowy budynek Centro Cultural de Belém (Centrum Kultury w Belém, w skrócie CCB) wzbudza kontrowersje ze względu na położenie blisko historycznego, bogato zdobionego Mosteiro de Jeronimos. Jest to bez wątpienia największe centrum kultury i ośrodek współczesnej sztuki w Lizbonie. W budynku CCB znajduje się godne polecenia Museu Colecção Berardo.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Belém
Belém
Belém
Belém
Tag
Belém
Klasztor Hieronimitów
Torre de Belém
Pałac Prezydencki w Belém
Torre de Belém
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO
Królewskie Karety
Jedna z pięciu sal
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl