Dziś: Niedziela, 16 Czerwiec 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Bairro Alto
Bairro Alto, czyli Wysoka Dzielnica, nazwę zawdzięcza swemu położeniu na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się piękny widok na Lizbonę. Wąskie, brukowane uliczki wznoszą się i opadają pod dużym nachyleniem. Nocą tętnią życiem, gdyż Bairro Alto to także dzielnica klubów i barów.
Bairro Alto: letni poranek w dzielnicy
Bairro Alto jest współcześnie wielokulturową dzielnicą Lizbony, znajdziemy tu zaniedbane, pomalowane graffiti kamienice, na parterach których mieszczą się knajpki, bary i kluby fado. Mieszkańcy tej dzielnicy mawiają, że nie są w stanie spać od piątku do niedzieli. Bary w dzielnicy pojawiły się w latach 80-tych XX wieku i rzeczywiście, szczególnie w weekendy jest tu głośni i tłoczno.
Bairro Alto: suszące się pranie
Bairro Alto: tu toczy się nocne życie Lizbony
Bairro Alto: skąpane w słońcu uliczki

Dawniej na wzgórzu Bairro Alto (zwanym niegdyś Vila Nova de Andrade) mieszkali arystokraci, a obok nich handlarze produktami z kolonii portugalskich. W XVI wieku w północnej części dzielnicy mieszkała lizbońska szlachta. Budowano piękne pałace wykładane azulejos. Dzięki powstaniu jezuickiego okazałego kościoła Bairro Alto de São Roque w 1573 roku, dzielnica zyskała prestiż. W XVIII wieku, po trzęsieniu ziemi, dzielnica została odbudowana według planu Pombala. Zastąpił on piękne pałace skromnymi konstrukcjami oraz z powodów politycznych pozbył się z dzielnicy jezuitów. W XIX wieku Bairro Alto było ulubioną dzielnicą artystów i intelektualistów. Podczas dyktatury Salazara w barach spotykali się przeciwnicy dyktatora. Barem , który zapoczątkował epokę klubową Bairro Alto był lokal o nazwie Fragil. Dziś już nieistniejący, był miejscem spotkań wszystkich klas społecznych.

Zwiedzanie Bairro Alto
Dzielnicę Bairro Alto warto zobaczyć wcześnie rano, kiedy to mieszkańcy wychodzą na ulice, wywieszają pranie. Po nocnym życiu dzielnicy zostaje tylko ślad w postaci porzuconych kubeczków po napojach.

Warto zatrzymać się na Miradouro de São Pedro de Alcântara, na który z dzielnicy Baixa (Avenida da Liberdade) można dostać się windą-wagonikiem Elevador da Glória. Taras widokowy jest idealnym miejscem na podziwianie panoramy wschodniej części miasta. Można zajść także do Instytutu Wina Porto (Instituto do Vinho do Porto, Rua São Pedro de Alcântara 45), gdzie za doskonałą cenę można degustować kieliszek wina porto. Po drodze w kierunku Chiado znajduje się kościół Bairro Alto de São Roque (Largo Trindade Coelho). Patrząc na skromną fasadę Kościoła pod wezwaniem św. Rocha aż trudno uwierzyć, że wnętrze świątyni jest niezwykle bogato dekorowane. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najdroższych w historii budownictwa sakralnego kaplica św. Jana Chrzciciela. W dolnej części Bairro Alto znajduje się niedawno odremontowany taras widokowy Miradouro de Santa Catarina. Można tu podziwiać piękne zachody słońca nad Tagiem.

W nocy dzielnica zupełnie się zmienia, szczególnie pod koniec tygodnia robi się tu gwarno, uliczki wypełniają się ludźmi, którzy spędzają czas chodząc od baru do baru i degustując lokalne napoje.

Jak dotrzeć na Bairro Alto?
Na wzgórze dostać się można na różne sposoby: pieszo, windami: Elevador de Santa Justa, Elevador da Glória lub Elevador da Bica, tramwajem 28, autobusem 758 (przystanek Pç. Luis Camões ), metrem (stacja Baixa-Chiado).

Tramwaj: 28
Autobus: 758
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Igreja - Museu de São Roque posiada skromną białą fasadę, jednak wnętrze kryje niezwykłe bogactwo zdobień. W 1742 roku rozrzutny król Jan V Wspaniały zlecił budowę kaplicy św. Jana Chrzciciela. Kaplica powstała w Rzymie, następnie została w częściach przewieziona do Lizbony. W owym czasie była to najdroższa kaplica na świecie. Dziś znajduje się ona w gronie najbogatszych pod względem wystroju kaplic sakralnych. Kilka lat po przewiezieniu kaplicy Lizbonę nawiedziło tragiczne w trzęsienie ziemi, jednak wnętrze kościoła pozostało niezniszczone. Poza słynną kaplicą ogromne wrażenie robi sklepienie kościoła, ozdobione malowidłami na drewnie.
Najbardziej urokliwa tramwaj-winda w Lizbonie łącząca Cais do Sodré z Bairro Alto (Largo do Calhariz i Rua de São Paulo). Jest to często fotografowany fragment Lizbony: mijające się żółte wagoniki w wąskiej uliczce na tle rzeki Tejo. Winda pomieści 23 osoby, pokonuje odległość 235 metrów. W roku 2002 Elevador da Bica został sklasyfikowany jako Monumento Nacional (Monument Narodowy).
Brasileira kiedyś była sklepem sprzedającym produkty z Brazylii, dziś jest to stylowa kawiarnia ze stolikami w środku i na zewnątrz (otwarta w 1905 roku). Jest to popularne i modne miejsce spotkań Portugalczyków, ale także miejsce szczególnie lubiane przez turystów. Brasileira to kultowe miejsce na typowe portugalskie śniadanie, które składa się z kawy espresso pitej przy ladzie oraz ciastka Pastel de Nata.
Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto w Lizbonie istnieje już od ponad 67 lat. Jest to miejsce, gdzie w luksusowych warunkach, za niewygórowaną cenę można degustować wino porto i inne wina z regionu Douro. Solar do Vinho do Porto w Lizbonie otwarty został 19 lutego 1946 roku. Mieści się w w budynku pałacu Palácio de Ludovice, a wystrój wnętrza zaprojektował Paulo Lobo.
W XIV wieku dzięki królowi Ferdynandowi dzielnica znalazła się w obrębie murów miejskich, w 1755 roku zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana we wspaniałym stylu przyciągała elitę intelektualna Lizbony. Dzisiejsze Chiado to rejon eleganckich sklepów i stylowych kawiarni, który ciągnie się od Praça Luís de Camões w stronę Rua Carmo i Baixy. Główna ulica handlowa Chiado to Rua Garrett.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Bairro Alto
Bairro Alto
Taras widokowy São Pedro de Alcântara
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
São Roque
Instytut Wina Porto
Instytut Wina Porto
Taras widokowy São Pedro de Alcântara
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
Taras widokowy Santa Catarina
Elevador da Glória
São Roque
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl