Dziś: Poniedziałek, 17 Luty 2020
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Łuk Triumfalny przy Rua Augusta
Lizbona zyskała nowy taras widokowy w dzielnicy Baixa, 9 sierpnia 2013 roku odbyła się inauguracja tarasu na szczycie Łuku Triumfalnego. Arco do Rua Augusta to taras oferujący panoramiczny widok na Lizbonę. Platforma tarasu może pomieścić jednorazowo 35 osób. Miejsce to odwiedza średnio 1300 osób dziennie. Należy wiedzieć, że ten taras widokowy nie jest dostępny dla wszystkich, ponieważ po wjechaniu windą trzeba pokonać jeszcze dwa odcinki wąskich i stromych schodów.
Arco do Rua Augusta: świeżo po renowacji (odnowiony latem 2013 roku)
Wejście do Arco da Rua Augusta znajduje się w końcowym odcinku deptaku Rua Augusta. Kasa biletowa i winda znajdują się za niewielkimi drzwiami umiejscowionymi bezpośrednio przy łuku (północno-wschodnia część budowli). Winda wwiezie nas tylko na drugie piętro, dalej musimy pokonać wąskie 30-stopniowe schody wiodące do sali "Sala do Relogio", w której znajduje się mechanizm zegara pochodzący z 1941 roku. W sali z zegarem umieszczono panel, z którego możemy wyczytać historię łuku Arco do Rua Augusta. Aby dostać się na taras widokowy trzeba pokonać jeszcze 40 wąskich stopni. Wysiłek się opłaci, gdyż widok jest niesamowity. Zobaczymy z góry plac Terreiro do Paço z nowo odrestaurowanym pomnikiem króla D. José I, deptak Rua Augusta, dzielnicę Baixa Pombalina, katedrę Sé, Castelo de São Jorge i rzekę Tejo.
Arco do Rua Augusta: widok z góry na główny deptak Lizbony
Arco do Rua Augusta
Arco de Luz: historia Portugalii wyświetlana ma murach (sierpień 2013)

Historia Arco da Rua Augusta
Pomysł na powstanie łuku narodził się po trzęsieniu ziemi z 1755 roku, budowla została ukończona w 1875 roku. Autorem projektu był francuski rzeźbiarz Antoni Calmels. Łączna wysokość wapiennego Arco da Rua Augusta to ponad 30 metrów. Charakterystyczny zegar widoczny jest od strony ulicy Rua Agusta, natomiast dziewięć potężnych figur oglądać możemy od strony Terreiro do Paço (Praça do Comércio). Za projekt rzeźb odpowiedzialny jest portugalski rzeźbiarz Victor Bastos. Na szczycie łuku znajdują się postaci wyobrażające Chwałę, Pomysłowość i Męstwo. Największa z nich, alegoria Chwały, ma ponad 7 metrów wysokości. Sześć pozostałych rzeźb przedstawia: Variato (bohatera narodowego), Vasco da Gamę ( żeglarza i nawigatora, który dopłynął do Indii), Nuno Alvaresa Pereirę, Markiza Pombala (stworzył plan odbudowy miasta zniszczonego po trzęsieniu ziemi z 1755 roku). Pozostałe figury przedstawiają alegorię głównych rzek Portugalii - Tejo i Douro.


godziny otwarcia:
od 09h00 do 19h00 (cały tydzień)
cennik:
od 15 lat: 2.5€
Pociąg: Cais do Sodré (linia Cascais)
Metro: Terreiro do Paço
Tramwaj: 15, 25
Autobus: 711, 714, 732, 735, 736, 759, 760, 781, 794
Społeczność FotoLizbona.pl
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Arco do Rua Augusta
Arco do Rua Augusta
Baixa
Plac Comércio
Rua Augusta
Praça do Comércio
Fontanna na placu Rossio
Baixa
Praça do Comércio
Ginjinha Espinheira
Rossio
Praça do Comércio
Pucybut
Rossio
Plac Rossio
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2020 fotolizbona.pl