Dziś: Piątek, 18 Styczeń 2019
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Alfama
Najstarsza i zdecydowanie najbardziej niezwykła część Lizbony położona jest na wzgórzu. To dzielnica zaułków: wąskie uliczki, kręte schody, fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, porozwieszane pranie i Tramwaj 28 przemierzający ze zgrzytem strome wzniesienia. Alfama to miejsce magiczne. Pewna umykająca opisowi właściwość tego miejsca ukaże się nam dopiero wtedy, gdy intensywnie doświadczymy wielobarwności Alfamy.
Widok na Alfamę: dachy domów na Alfamie widziane z tarasu widokowego Bram Słońca (Miradouro das Portas do Sol)
Wąskie, kręte uliczki pnące się w górę, to pozostałość z czasów muzułmańskich (VIII-XIII w.). Dla Maurów przestrzeń publiczna nie liczyła się zbyt bardzo. Wpłynęli oni na charakter dzielnicy oraz dali jej nazwę - al hama znaczy źródło lub łaźnia, od odkrytych tu niegdyś gorących źródeł. Domy zbudowano tutaj tak blisko siebie, że trudno znaleźć ulicę szerszą niż 2,5 metra. Na strome ścieżki, alejki i przejścia nie mówi się tu ruas (ulice), ale becos (ciemna, wąska uliczka; zaułek) i travessas (wąska i krótka przecznica między dwoma głównymi ulicami). Spacer po Alfamie może okazać się nie lada sztuką, gdyż wąskie uliczki splatają się ze sobą i układają w labirynt, w którym łatwo się zgubić.
Alfama
Alfama
Alfama: widok z Portas do Sol

Dzielnica rozciąga się poniżej Zamku Świętego Jerzego i sięga brzegów Tagu. Alfama, oszczędzona przez żywioły, najlepiej oddaje dawny klimat miasta. Najstarsza dzielnica Lizbony została zbudowana na urwistych skałach, które w czasie trzęsienia ziemi w 1755 r. uchroniły ją przed poważnymi zniszczeniami. Domy zdobione azuejos, kwiaty w oknach, z braku balkonów pranie suszy się na ulicy. Dawniej zamieszkiwali ją głównie żeglarze. Dziś mieszkają tu starsi ludzie, nierzadko przez całe życie, z uwagi na niskie, kontrolowane przez władze czynsze. Brak funduszy widać na zniszczonych fasadach domów. Pod zewnętrzną malowniczością Alfamy nieraz kryje się ubóstwo. Wiele domów wymaga gruntownego remontu, jednak ciągle brakuje funduszy na ich renowację.

Jeśli chce się poczuć niezwykłą atmosferę tej dzielnicy, trzeba odwiedzić ją podczas czerwcowych świąt (Festas dos Santos Populares). Na ulicach Alfamy wiszą wtedy kolorowe girlandy, gra muzyka i bawią się wszyscy - młodzi i starzy. Przed czerwcowym festynem św. Antoniego (noc z 12 na 13 czerwca) rozpoczyna się sezon sardynkowy. Cała dzielnica pachnie w te dni grillowanymi rybami.

Alfama bywała inspiracją dla wielu twórców filmowych. Przed przyjazdem do Lizbony (ale także po powrocie) warto obejrzeć film Lisbon Story Wima Wendersa. Nostalgiczną muzykę do filmu stworzył portugalski zespół Madre Deus. Magia Alfamy, magia tego filmu polega na tym, ze nawet po około 20 latach od realizacji Lizbon Story, nie traci on swojej aktualności.

Jak dostać się na Alfamę?
Alfama zajmuje wzgórze na wschód od centrum starego miasta czyli rejonu Baixa. Najłatwiej wsiąść w tramwaj numer 28 w Baixy (linie tramwajowe przecinają główny deptak Rua da Augusta), który zabierze nas na górne piętro Alfamy, skąd będziemy mogli bez wysiłku schodzić w dół spowrotem w kierunku Baixa.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Rozległy, dwupoziomowy Miradouro das Portas do Sol posiada spektakularny widok na Alfamę i rzekę Tag. Panorama rozciągająca się z tego tarasu jest być może jednym z najbardziej zapadających w pamięć widoków w całej Lizbonie.
Ten punkt widokowy to nie tylko doskonały widok na Tag i Alfamę, ale także mały park i charakterystyczne okrągłe okna z ażurową kratami. Znajduje się niedaleko Miradouro das Portas do Sol, jednak miejsca te różnią się bardzo. Jest tu bardziej zacisznie, można usiąść pod pergolą z bougainvillea (bugenwilli), której kwiaty latem mają intensywnie różowy kolor.
Ten stosunkowo mało znany taras widokowy zlokalizowany jest w sercu Alfamy, gdzie znajduje się kościół Santo Estevão (wspaniały przykład architektury baroku). Miradouro Santo Estevão daje przybyszom chwilę wytchnienia, po trudach pokonywania schodów najstarszej dzielnicy Lizbony. Panoramiczny widok obejmuje rzekę Tag oraz Alfamę.
Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) znajduje się na najwyższym z siedmiu wzgórz miasta. Zamek góruje nad Alfamą, która jest najstarszą dzielnicą Lizbony. Do zamku, zmierzają zorganizowane grupy turystów, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Lizbonie.
Katedra Sé (Sé Patriarcal) znajduje się na Largo da Sé, na trasie słynnego Tramwaju 28. Sé jest skrótem od Sedes Episcopalis, oznaczającym siedzibę biskupa. Katedra jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Santa Maria Maior). Romańska katedra wybudowana w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę po odbiciu miasta z rąk Maurów. Zbudowane na ruinach starego meczetu dla podkreślenia siły chrześcijaństwa i wyższości nad islamem. Była wielokrotnie przebudowywana w różnych stylach, ale w ostatnim czasie przywrócono jej pierwotny romański charakter.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Alfama
Alfama
Alfama
Alfama
Alfama
Alfama
Uliczki Alfamy
Festyn Świętego Antoniego
Alfama
Alfama
Ciemna Uliczka
Czarna Wdowa
Alfama
Alfama
Tramwaj 28
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
POLECAMY
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Lizbonie i Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2019 fotolizbona.pl